وبلاگ متفاوت محسن طاهری

اخبار جمعه 4 اردیبهشت 1388

بمبگذاری انتحاری در حرم امام موسی کاظم

تنها یک روز پس از دو حمله انتحاری در عراق که به کشته شدن بیش از 80 نفر منجر شد، دو حمله انتحاری دیگر در کاظمین در نزدیکی بغداد بیش از 60 کشته بر جای گذاشته است.

منابع خبری کشته شدن 25 ایرانی را در اثر انفجارهای کاظمین تایید کرده اند.

این حمله در منطقه کاظمین، محل حرم امام موسی کاظم (امام هفتم شیعیان) و زمانی رخ داد که مردم برای برگزاری نماز جمعه تجمع کرده بودند. بر اساس گزارش ها حداقل 125 نفر مجروح شده اند.

بنابر گزارش ها، این دو بمب گذار، هر دو زن بوده اند.

یک مامور پلیس به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت دو بمب گذار، بمب های خود را به فاصله دقایقی از یکدیگر منفجر کردند.

در حملات روز گذشته که خونبارترین حملات در سال جاری میلادی بودند، بیش از 50 زائر ایرانی که در رستورانی در بعقوبه بودند کشته شدند.

در سال گذشته میلادی تعداد موارد حملات انتحاری به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود اما شورشیان کماکان به انجام حملات در سراسر عراق ادامه می دهند.

جیم میور، گزارشگر بی بی سی در بغداد می گوید هرچند حملات امروز (جمعه 24 آوریل) روند موجود را تغییر نمی دهد، اما رویدادی بسیار نگران کننده است.

بر اساس آمار جدیدی که از سوی وزارت بهداشت عراق اعلام شد، از سال 2005 و با وخیم تر شدن شرایط عراق از نظر شمار حملات انتحاری، بیش از 87 هزار عراقی در این حملات کشته شده اند.

این آمار بر اساس اسناد بیمارستان ها و قبرستان ها تهیه شده و به گفته گزارشگر ما، با درنظر گرفتن بحث های داغی که درباره هزینه های انسانی جنگ عراق وجود دارد، این آمار بسیار مهم محسوب می شود.

 

کره شمالی دو خبرنگار زن آمریکایی را 'محاکمه می کند'

خبرگزاری دولتی کره شمالی گزارش می دهد که دو خبرنگار آمریکایی که توسط کره شمالی در نزدیکی مرز این کشور با چین دستگیر شده اند تحت محاکمه قرار خواهند گرفت.

یونا لی، خبرنگار کره ای-آمریکایی و لورا لینگ خبرنگار چینی-آمریکایی که برای "کارنت تی وی" کار می کنند روز 17 مارس دستگیر شدند.

خبرگزاری رسمی "کی سی ان اِی" متعلق به دولت پیونگ یانگ گفت که دولت پس از تکمیل تحقیقات درباره "جرایم" آنها تصمیم گرفته است آنها را متهم کند.

کره شمالی می گوید که این زنان به طور غیرقانونی از طریق مرز چین وارد این کشور شده اند.

"کی سی ان اِی" گزارش داد: "سازمان مربوطه ما تصمیم گرفته است که این گزارشگران آمریکایی را برای محاکمه براساس کشف جرایم شان تحویل (دادگاه) دهد."

آسوشیتدپرس گزارش داد که اگر این دو به جرم جاسوسی محکوم شوند ممکن است تا پنج سال زندان بگیرند.

کره شمالی در هفته های اخیر پس از پرتاب یک راکت که بسیاری از کشورها تصور می کنند آزمایش موشکی بود باعث خشم جامعه بین المللی شده است.

 

پدر زهرا بنی یعقوب: متهمان را از قتل عمد تبرئه کردند

پدر زهرا بنی یعقوب، پزشک جوانی که مهرماه سال ۱۳۸۶ در بازداشتگاه ستاد امر به معروف و نهی از منکر همدان جان باخت، از تبرئه شدن متهمان پرونده مرگ مشکوک دخترش از اتهام قتل عمد خبر می دهد.

ابولقاسم بنی یعقوب، پدر زهرا بنی یعقوب، روز جمعه ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل) به بی بی سی فارسی گفت که بازپرس شعبه اول دادسرای کارکنان دولت در تهران در نامه ای به او نوشته است که متهمان قتل عمد خانم بنی یعقوب از این اتهام تبرئه شده اند.

به گفته آقای بنی یعقوب، برای اعتراض به این حکم ده روز فرصت در نظر گرفته شده است.

زهرا بنی یعقوب که در یکی از روستاهای اطراف همدان دوره طرح پزشکی خود را می گذراند روز ۲۰ مهر ۱۳۸۶ در حالی که همراه نامزد خود به پارکی در شهر همدان رفته بود، دستگیر و به بازداشتگاه ستاد امر به معروف و نهی از منکر انتقال داده شد.

مأموران بازداشتگاه دو روز بعد اعلام کردند که او با استفاده از پارچه یک پلاکارد تبلیغاتی در راهروی طبقه دوم بازداشتگاه خودکشی کرده است.

گزارش اولیه پزشکی قانونی زمان مرگ را حدود ساعت نه شب بیست و یکم مهر (روز عید فطر) اعلام کرد.

اما آقای بنی یعقوب هر گونه احتمال خودکشی زهرا را رد می کند و می گوید دخترش نیم ساعت پس از زمانی که ابتدا به عنوان زمان مرگ اعلام شده بود، از درون بازداشتگاه با برادر خود تماس تلفنی داشته و روحیه او طوری نبوده است که بخواهد خودکشی کند.

پرونده مرگ مشکوک خانم بنی یعقوب چند ماه بعد به درخواست محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه ایران، از دادگستری همدان به دادگستری تهران منتقل شد.

پدر خانم بنی یعقوب می گوید که ده متهم پرونده در تهران بازجویی شده اند، اما او و وکلایش هنوز اجازه مطالعه گفته های آنها را در پرونده نیافته اند.

به گفته آقای بنی یعقوب: "قاضی می گوید پرونده را به شعبه ای دیگر فرستاده ام و از دست من خارج است".

آقای بنی یعقوب و و وکلایش قصد دارند به حکم تبرئه صادر شده برای متهمان اعتراض کنند.

زهرا بنی یعقوب که در مدرسه تیزهوشان درس خوانده بود، در آزمون سراسری دانشگاه ها رتبه بیست و ششم را به دست آورده و یک سال و نیم پیش از مرگ، از دانشگاه تهران در رشته پزشکی فارغ التحصیل شده بود.

او هنگام مرگ ۲۷ سال داشت.

 

پارلمان اروپا: مجاهدین خلق از عراق اخراج نشوند

پارلمان اروپا از عراق خواست با احترام به وضعیت حقوقی اعضاء گروه مجاهدین خلق در عراق، آنها را تهدید به اخراج نکند.

پارلمان اروپا در استراسبورگ در بیانیه ای که در جلسه عمومی اعضاء آن تدوین شد، از نخست وزیر عراق خواست اطمینان حاصل کند که "هیچ اقدامی از سوی مقام های عراقی انجام نشود که ناقض حقوق بشری ساکنان اردوگاه اشرف باشد و نیات دولت عراق نسبت به آنها را بطور واضح بیان کند."

موفق الربیعی، مشاور امنیت ملی عراق ماه گذشته میلادی اعضاء سازمان مجاهدین خلق ایران در اردوگاه اشرف را "تروریست های خارجی" خوانده بود و گفته بود بیش از 3000 نفر ساکن این اردوگاه که در دو دهه گذشته در آنجا مستقر بوده اند باید این مکان را ترک کنند.

اکنون اعضاء پارلمان اروپا در بیانیه خود با هشدار نسبت به "خطرات" بازگشت غیرداوطلبانه ساکنان اردوگاه اشرف به ایران، عنوان کرده اند: "هیچ کس، چه به شکل مستقیم یا از طریق کشور سوم نباید مجبور به بازگشت شده و در شرایطی قرار گیرد که با خطر شکنجه یا دیگر موارد نقض حقوق بشر مواجه گردد."

پارلمان اروپا تاکید کرد که افراد مستقر در اردوگاه اشرف بر اساس کنوانسیون ژنو "فرد مورد حمایت" ("protected person") محسوب می شوند و از اتحادیه اروپا، دولت عراق، دولت آمریکا، سازمان ملل متحد و صلیب سرخ بین المللی خواست "برای یافتن یک شرایط حقوقی پایدار و قابل قبول برای ساکنان اردوگاه اشرف همکاری کنند."

دبیرخانه شوراى ملى مقاومت ایران، شاخه سیاسی سازمان مجاهدین خلق، پس از اظهار نظر مشاور امنیت ملی عراق درباره لزوم خروج اعضاء سازمان مجاهدین خلق از عراق، اعلام کرده بود :"انتقال ساکنان اشرف مطلقا غیرقانونى، از مصادیق بارز جنایت علیه بشریت و زمینهساز یک فاجعه انسانى است."

اکنون مریم رجوی رئیس شورای ملی مقاومت از تصمیم اتحادیه اروپا استقبال کرده است.

اتحادیه اروپا در سال 2002 سازمان مجاهدین خلق را در فهرست خود از سازمان های تروریستی قرار داد، اما در ماه ژانویه سال جاری و در اقدامی که خشم ایران را برانگیخت، نام این تشکل را از فهرست سازمان های تروریستی خارج نمود.

اردوگاه اشرف در شرق استان مرزی دیاله و 80 کیلومتری مرز با ایران قرار دارد که در دهه ۱۹۸۰ پس از گریز هزاران عضو سازمان مجاهدین خلق به عراق به پایگاه اصلی این گروه بدل شد.

ساکنان این اردوگاه اشرف در پی سقوط حکومت صدام حسین به دست نیروهای تحت رهبری آمریکا در سال 2003 خلع سلاح شدند اما اجازه یافتند در این اردوگاه باقی بمانند.

کنترل این اردوگاه نیز در تابستان سال 2008 به نیروهای عراقی محول شد.

 

پانزده کشته در خشونت های تازه در افغانستان

در تازه ترین خشونت ها در مناطق مختلف افغانستان دست کم ۱۵ تن از جمله دو غیرنظامی کشته و ۱۱ تن دیگر زخمی شده اند.

پلیس در ولایت شمالی فاریاب می گوید در پی عملیات گسترده نیروهای امنیتی علیه شورشیان در این ولایت هشت شورشی کشته و هفت تن دیگر زخمی شده اند.

پلیس فاریاب می گوید این عملیات در ولسوالی "شیرین تگاب" به راه انداخته شد و هنوز ادامه دارد.

یک مقام پلیس فاریاب به بی بی سی گفت در این عملیات چهار جسد و سه فرد زخمی مربوط به گروه طالبان در میدان نبرد به دست ماموران پلیس افتاده است.

فاریاب از ولایت های نسبتاً آرام در شمال افغانستان است، ولی اخیرا ً گزارش هایی از خشونت و فعالیت های شورشیان در آن جا منتشر شد.

پیش از این عملیات مشترک نیروهای افغان و ناتو در ولایت های جوزجان و سرپل علیه نفوذ شورشیان به اجرا گذاشته شد.

این عملیات که گسترده ترین اقدام نظامی برای جلوگیری از نفوذ شورشیان در شمال افغانستان ظرف سالهای اخیر شمرده می شود، در پی یک رشته بمبگذاریها در ولایتهای بلخ و سمنگان و برخی مناطق دیگر در شمال این کشور آغاز شد.

از سوی دیگر مقامهای محلی در ولایت پکتیا، در جنوب شرق افغانستان می گویند در پی انفجار یک بمب جاسازی شده در کنار جاده چهار سرباز ارتش کشته و چهار سرباز دیگر زخمی شدند.

به گفته مقامات، این حادثه زمانی روی داد که موتر (خودرو) حامل این سربازان در ولسوالی "گرده سیری" با بمب از جاسازی شده در کنار جاده برخورد کرد.

براساس یک خبر دیگر، مقامات امنیتی در کابل، پایتخت می گویند انفجار مقداری مواد انفجاری در نزدیکی یک مرکز پلیس، یک مامور پلیس را کشته است.

پلیس می گوید این مواد در یک کیف دستی جاسازی شده بود.

مقامهای امنیتی می گویند تا حال کسی به اتهام دست داشتن در این انفجار بازداشت نشده، اما تحقیقات در این مورد آغاز شده است.

همچنین در یک انفجار دیگر در ولایت آشوب زده هلمند، در جنوب افغانستان دو غیرنظامی عضو یک خانواده کشته شده اند.

مقامات می گویند این انفجار زمانی روی داد که موتورسیکلت حامل یک مرد و دخترش با یک بمب جاسازی شده در کنار جاده در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند برخورد کرد.

مسئولیت این انفجار را تا حال هیچ فرد یا گروهی به دوش نگرفته است.

 

آیا دیدگاه ایران نسبت به حق وتو منصفانه است؟

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در جریان برگزاری اجلاس ضد نژاد پرستی در ژنو، بار دیگر از ساختار شورای امنیت سازمان ملل متحد انتقاد کرد و با "تبعیض آمیز" خواندن حق وتو در شورای امنیت، خواستار اصلاح ساختار این شورا و حذف حق وتو شد.

ایران همواره از منتقدان جدی حق وتو بوده و طی سی سال گذشته خواستار تغییر ساختار شورای امنیت و حتی در نظر گرفتن یک حق وتو برای کشورهای اسلامی شده است.

حق وتو پس از پایان جنگ جهانی دوم و تشکیل سازمان ملل، بر اساس اندیشه برتری صلح بر عدالت، در اختیار ۵ عضو دائم شورای امنیت یعنی آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین قرار گرفت و علیرغم تغییر شرایط جهانی نسبت به شش دهه پیش تاکنون تغییر عمده ای نکرد.

در منشور ملل متحد عنوانی با نام وتو قید نشده‌است، اما برای اخذ هر تصمیم لازم است ۹ رای موافق از مجموع ۱۵ رای اعضای شورای امنیت حاصل شود که حتما باید شامل رای موافق ۵ عضو دائم شورا باشد.

به این ترتیب اگر هر یک از اعضای دائم شورا با امری مخالف باشند، تصمیم گرفتن در مورد آن عملا وتو می شود.

در حال حاضر برخی از اعضای سازمان ملل از این امتیازی که در اختیار پنج کشور قرار دارد ابراز ناخرسندی می کنند. مخالفت کشوها با حق وتو معمولا زمانی بالا می گیرد که یکی از قدرت های دائمی شورای امنیت مصوبه ای را که افکار عمومی انتظار تصویب آن را دارد، وتو می کند.

این اتفاق درباره مسائل خاورمیانه و از جمله بحران میان فلسطینی ها و اسرائیل تا کنون چندین بار تکرار شده، زیرا آمریکا تمام قطعنامه های ضد اسراییل را به جز یکی وتو کرده و به آن یکی هم رای ممتنع داده است.

علت اعتراض ایران

ممکن است بسیاری از کشورهای جهان مخالف ساختار کنونی شورای امنیت باشند، اما ایران را می توان یکی از جدی ترین مخالفان ساختار فعلی این شورا دانست.

انوشیروان احتشامی، استاد روابط بین الملل در دانشگاه دورهام در بریتانیا می گوید که یکی از علل این مخالفت این است که ایران ساختار کنونی نظام بین الملل را قبول ندارد و آن را به چالش می کشد و از نظر این کشور یکی از نمادهای این نظام، ساختار شورای امنیت است.

فشار شورای امنیت به ایران بر سر فعالیت ها هسته ای این کشور موضوع دیگری است که دولت ایران را در مورد مخالفت با ساختار این شورا مصمم تر می کند.

ایران می گوید که حق وتو، امتیازی تبعیض آمیز است که با شرایط امروز جهان و نظام بین الملل در قرن بیست و یکم تناسب ندارد.

اما وزارت خارجه بریتانیا در پاسخ به درخواست بی بی سی فارسی برای اظهار نظر در این مورد اعلام کرد که حق وتو یکی از اجزای مهم منشور ملل متحد است که به اشاعه صلح در جهان و پاسداری از آن کمک می کند.

این وزارتخانه افزود: "بریتانیا وظایف خود در قبال سازمان ملل را جدی می گیرد و از حق وتو غیرمسئولانه استفاده نمی کند. بریتانیا از سال 1989 از حق وتو استفاده نکرده است. به علاوه بریتانیا از سال 1970 از حق وتو برای موارد مربوط به خود استفاده نکرده است."

"ادبیات ناسازگار"

منصور فرهنگ، نماینده پیشین ایران در سازمان ملل متحد می گوید که دیدگاه ایران درباره ساختار حقوقی سازمان ملل و شورای امنیت منصفانه است، اما نوع مواجهه ایران با این موضوع چندان با معیارهای دیپلماتیک سازگار نیست.

به گفته آقای فرهنگ، ایران به جای همکاری با جامعه جهانی و استفاده از ظرفیت های سیاست خارجی اش برای اصلاح ساختار سازمان ملل، با ادبیاتی از این ساختار انتقاد می کند که همگرایی کشورها را سخت تر می کند.

پیشنهاد محدود ساختن حق تو، در اولین گزارش کوفی عنان دبیر کل سابق سازمان ملل پیرامون انجام اصلاحات در شورای امنیت مطرح شده بود.

در جریان جلساتی که درباره اصلاح ساختار سازمان ملل برگزار شد شماری از کشورها پیشنهاد کردند که به جای حذف حق وتو، که اقدامی غیر واقع بینیانه توصیف شده است، شرایط استفاده از وتو را محدود کنند.

به عنوان مثال استفاده از حق وتو می تواند در تصمیم های شورای امنیت در مورد قتل عام، جنایت علیه بشریت و جنایات نظامی غیر ممکن شود.

علاوه بر این بسیاری از کشورها معتقدند که اعضای دائم شورا حق ندارند قطعنامه های مربوط به مسائلی را وتو کنند که خود یکی از طرفین درگیر در آن هستند.

همچنین پیشنهادهایی وجود دارد که تصمیم گیری در شورا در صورتی متوقف شود که مخالفت با آن نه از سوی یک کشور، بلکه از طرف دو عضو دائم شورای امنیت باشد.

چشم انداز اصلاح

انوشیروان احتشامی استاد روابط بین الملل در دانشگاه دورهام می گوید که هرگونه تغییر ساختار شورای امنیت باید به تصویب این شورا برسد و این به معنای آن است که پنج عضو دائم شورای باید با آن موافقت کنند.

اما منصور فرهنگ نماینده پیشین ایران در سازمان ملل متحد می گوید که قدرت های جهانی هنوز توافقی بر سر تغییر ساختار شورای امنیت و ساختار جایگزین آن نداشته اند.

با این حال به نظر می رسد کشورهای عضو سازمان ملل بر این موضوع اتفاق نظردارند که اصلاح ساختار شورای امنیت و بازنگری در حق وتو موضوعی گریز ناپذیر است.

در جریان مجمع عمومی آینده سازمان ملل که اواخر تابستان امسال در نیویورک برگزار می شود قرار است باز هم موضوع اصلاح ساختار این سازمان و از جمله شورای امنیت پیگیری شود.

 

توزیع پرتقال 'اسرائیلی' در تهران

مقدار زیادی پرتقال که گفته می شود اسرائیلی بوده، در تهران، کرج و سایر شهرستان های استان تهران توزیع و سپس جمع آوری شده است.

بر اساس گزارش ها و تصاویر منتشر شده در خبرگزاری های ایران، روی برچسب این پرتقال ها نام اسرائیل نوشته شده اما روی جعبه های حاوی آنها اسم چین آمده است.

محمدرضا نادری، معاون امور گمرکی گمرک ایران به خبرگزاری ایسنا گفته است: "از آنجا که معامله تجاری با اسرائیل ممنوع است و مردم هم کالاهای اسرائیلی را مصرف نمی کنند، اگر هم پرتقال هایی از اسرائیل به داخل کشور وارد شده باشد، از مبادی رسمی نبوده است".

این در حالی است که خبرگزاری ایلنا می نویسد که این پرتقال ها با مجوز وزارت بازرگانی ایران وارد این کشور شده ولی از آنجا که جعبه حاوی آنها چینی بوده است، مأموران وزارت بازرگانی هنگام ترخیص جعبه ها متوجه برچسب های روی خود پرتقال ها نشده اند.

از سوی دیگر یک وارد کننده میوه به ایسنا گفته است که بازرسان دولتی صبح جمعه ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل) سردخانه های واردکنندگان میوه را بازرسی کرده اند.

او که در خبر ایسنا با نام "ارجمندی" معرفی می شود، گفته است: "به نظر می رسد عده ای در حال تخریب بی رحمانه بازرگانان فعال در حوزه میوه هستند".

این وارد کننده میوه هشدار داده است که نباید اجازه داد "به بهانه وجود انحصار در تجارت"، در مورد فعالیت بازرگانان میوه تردید ایجاد شود.

گفته می شود اجازه واردات برخی کالاهای پرمشتری در ایران به طور محدود در اختیار عده ای قرار می گیرد، در نتیجه رقابت شدیدی برای به دست آوردن مجوز واردات این گونه کالاها وجود دارد.

به نظر می رسد اشاره "ارجمندی" به وجود ارتباط میان توزیع پرتقال های دارای برچسب اسرائیل با موضوع "انحصار در تجارت"، به معنای مطرح کردن این احتمال باشد که توزیع این پرتقال ها برای به دردسر انداختن وارد کنندگان پرتقال بوده است.

در این حال حسین مهاجران، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران به ایسنا گفته که این پرتقال ها احتمالا از طریق دوبی به ایران وارد شده است.

به گفته او این پرتقال ها به میدان مرکزی میوه و تره بار تهران وارد نشده و "گویا فقط در سطح میادین میوه شهرداری ها توزیع شده اند"

اسرائیل تنها کشوری است که جمهوری اسلامی ایران آن را به رسمیت نمی شناسد.

روابط میان این دو کشور در سال های اخیر و تحت تأثیر برنامه های موشکی و هسته ای ایران و حملات لفظی محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران به اسرائیل از یک سو و حمله اسرائیل به مواضع حزب الله لبنان و تهاجم ارتش اسرائیل به غزه از سوی دیگر، از همیشه متشنج تر بوده است.

 

پدر ربوده شده وزیر معارف افغانستان آزاد شد

پدر ربوده شده فاروق وردک، وزیر آموزش و پرورش افغانستان از چنگ ربایندگان در ولایت غزنی، در جنوب افغانستان آزاد شده است.

خواجه میر، پدر فاروق وردک، وزیر معارف/آموزش وپرورش افغانستان را افراد ناشناس در ولایت میدان وردک، در شاهراه کابل-قندهار دوشنبه گذشته، ۳۱ حمل/فروردین ربودند.

آقای وردک در گفتگویی با بی بی سی گفت که پدر او در پی عملیات گسترده نیروهای مسلح و اطلاعاتی افغان و خارجی آزاد شد.

به گفته او، در آزادی آقای میر هیچ گونه معامله ای نشده است. آقای وردک گفت: "هیچ نوع خواسته آنها (ربایندگان) پذیرفته نشد، نه خواسته پولی شان و نه دیگر خواسته های شان قبول شده است."

وزیر آموزش و پرورش افغانستان گفت پس از ربوده شدن پدر او حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به تمام نیروهای مسلح و اطلاعاتی دستور نجات آقای میر را صادر کرد.

وزیر آموزش و پرورش می گوید آدم ربایان به همین دلیل پدر او را از منطقه ای در ولسوالی سیدآباد ولایت میدان وردک تا ولسوالی "رشیدان" در ولایت غزنی، "از سنگی به سنگی و از کوهی به کوهی"، به فاصله ۳۰ تا ۴۰ کیلومتر، با خود منتقل کردند.

آقای وردک گفت نیروهای امنیتی تمام محلات مشکوک را بی درنگ به محاصره درآوردند و همچنین باب گفتگو را با ربایندگان گشودند.

وزیر آموزش و پرورش می گوید ربایندگان "گروهی از دزدان مسلح" بودند که پدر او را برای به دست آوردن پول ربودند. به گفته آقای وردک آدم ربایان شامگاه روز دوشنبه به وسیله تلفن پدرش با او تماس گرفتند.

وزیر آموزش و پرورش افغانستان می گوید ربایندگان در این تماس درخواستهای گوناگون، از جمله پرداخت پول را مطرح کردند.

اما آقای وردک می گوید آدم ربایان تحت فشار نیروهای داخلی و خارجی پدر او را در ولایت غزنی "بدون قید و شرط" آزاد کردند.

آقای وردک گفت وضعیت سلامتی پدرش خوب است ولی او تاکید کرد که به دلیل این که پدرش پیر است، ممکن است هنگام ربوده شدن دچار مشکلاتی شده باشد.

خواجه میر ۷۷ ساله است و برای دیدار با خویشاوندان خود به ولسوالی سیدآباد ولایت میدان وردک سفر کرده بود.

 

بزرگان سینمای جهان در جشنواره فیلم کن

جشنواره فیلم کن امسال میزبان تازه ترین فیلمهای فیلمسازان مطرحی چون کوئنتین تارانتینو، کن لوچ، پدرو آلمودووار و آنگ لی خواهد بود.

شصت و دومین دوره جشنواره فیلم کن از روز 13 ماه مه در جنوب فرانسه آغاز خواهد شد و تا 24 مه ادامه خواهد داشت.

در مجموع بیست فیلم در بخش مسابقه برای بدست آوردن نخل طلا در رقابت خواهند بود.

حرامزاده های بی شرف که داستان آن در جریان جنگ جهانی دوم می گذرد، عنوان فیلم تازه تارانتینو است که در بخش مسابقه جشنواره کن به نمایش در می آید.

این فیلم که نقش اصلی آن را برد پیت بازی می کند، داستان عده ای سرباز یهودی آمریکایی است که برای کشتن فرماندهان نازیها، به آلمان فرستاده می شوند.

تارانتینو، 46 ساله، یک بار در سال 1994 برای فیلم قصه های عامه پسند (پالپ فیکشن) برنده این جایزه شد. در این دوره او تنها کارگردان آمریکایی بخش مسابقه است.

به دنبال اریک ساخته تازه کن لوچ با با بازی اریک کانتونا، ستاره سابق فوتبال فرانسه نیز در این بخش حضور دارد.

این نهمین باری است که فیلمی از این کارگردان بریتانیایی برای نمایش در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن انتخاب می شود.

کن لوچ در سال 2006 برای فیلم باد در مزرعه جو جایزه نخل طلا را بدست آورد.

پدرو آلمودووار، کارگردان اسپانیایی که تاکنون دو بار برای دریافت نخل طلا نامزد شده است، امسال با فیلم آغوشهای شکسته با بازی پنه لوپه کروز در بخش مسابقه حضور دارد.

او در سال 1999 جایزه بهترین کارگردانی را برای فیلم همه چیز درباره مادرم و در سال 2006 جایزه بهترین فیلمنامه را برای بازگشت از این جشنواره بدست آورد.

لارس فون تریر، کارگردان دانمارکی که یکی از پرافتخارترین کارگردانان اروپایی از لحاظ گرفتن جایزه در کن محسوب می شود، امسال نیز با فیلم دجال برای نخل طلا دورخیز کرده است.

او یک بار در سال 2000 نخل طلا را برای فیلم رقصنده در تاریکی بدست آورد و شش بار دیگر برای دریافت این جایزه نامزد شده است.

سال گذشته فیلم فرانسوی کلاس درس ساخته لوران کانته برنده نخل طلا شد.

بزرگترین دستاورد سینمای ایران در این جشنواره به سال 1997 باز می گردد که در آن دوره طعم گیلاس ساخته عباس کیارستمی برنده نخل طلا شد.