وبلاگ متفاوت محسن طاهری

متن اخبار دوشنبه 04 مه 2009 - 14 اردیبهشت 138٨

دوشنبه 04 مه 2009 - 14 اردیبهشت 138٨

یکهزار نفر داوطلب نامزدی ریاست جمهوری ایران شده اند

تا کنون یکهزار نفر داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران شده اند.

صادق محصولی، وزیر کشور ایران، گفته است که در حالیکه ثبت نام رسمی و حضوری نامزدهای دهمین دوره ریاست جمهوری از روز 15 تا 19 اردیبهشت (5 تا 9 ماه مه) صورت می گیرد، با آغاز ثبت نام اینترنتی، بیش از یکهزار نفر به عنوان داوطلب نامزدی در این انتخابات ثبت نام کرده اند.

سایت اینترنتی وزارت کشور به نقل از آقای محصولی نوشته است که در میان این افراد "چهره شاخصی" دیده نمی شود.

به گفته وزیر کشور، فرصت ثبت نام رسمی نامزدها از روز سه شنبه این هفته آغاز می شود و به مدت چهار روز ادامه دارد و صلاحیت داوطلبان نیز از روز 19 تا 24 اردیبهشت توسط شورای نگهبان بررسی می شود و به دنبال آن، رسیدگی به شکایت نامزدهای رد صلاحیت شده صورت می گیرد و اسامی نامزدهای مورد تایید شورای نگهبان در روزهای 30 و 31 اردیبهشت به وزارت کشور ابلاغ می شود..

آقای محصولی آغاز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری را اول تا 20 خرداد و روز رای گیری را 22 خرداد اعلام کرده و گفته است که تبلیغات نامزدها از روز 21 خرداد ممنوع خواهد بود.

وزیر کشور گفت که در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری، شرایط نامزدهای مورد قبول شورای نگهبان "تغییرات محسوسی" نداشته و به افرادی که خود را واجد شرایط کسب تایید این شورا نمی دانند توصیه کرد که از ثبت نام خودداری ورزند.

در انتخابات ریاست جمهوری ایران، تنها افرادی حق دارند به عنوان نامزدهای انتخاباتی فعالیت کنند که پیشتر مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته باشند.

کسانی که نظر مساعد این شورا را کسب نکرده باشند اجازه ورود به مبارزات انتخاباتی را ولو به شکل نامزدهای مستقل ندارند.

نظارت استصوابی

در بیشتر دوره های انتخابات ریاست جمهوری در ایران، شمار قابل توجهی از شهروندان در صدد بر می آمده اند وارد رقابت های انتخاباتی شوند و همواره هم صلاحیت اکثر آنان از سوی شورای نگهبان رد شده است.

از آنجا که شورای نگهبان از حق نظارت استصوابی برخوردار است، دارا بودن شرایط قانونی انتخاب شدن برای کسب نظر موافق شورا و ورود به صحنه رقابت های انتخاباتی کافی نیست بلکه تنها صلاحیت افرادی مورد تایید قرارمی گیرد که از اعضای شورای نگهبان، برای تصدی سمت ریاست قوه مجریه مناسب تشخیص داده شده باشند.

منتقدان نظارت استصوابی گفته اند که شورای نگهبان، که یک نهاد غیر انتخابی است، نباید مرجع تصمیم گیرنده در مورد حق شهروندان برای ورود در رقابت های انتخاباتی باشد و به این ترتیب، به جای مردم، شایستگی انتخاب شوندگان را تشخیص دهد.

این افراد با اشاره به برخی رد صلاحیت ها در جریان انتخابات ریاست جمهوری و مجلس، این خطر را گوشزد کرده اند که ممکن است گرایش سیاسی اعضای شورا در تصمیم گیری آنان دخیل باشد و در نتیجه، باعث بروز تردید در مورد آزادی رای دهندگان در انتخاب نامزدهای مورد نظر آنان شود و اعتبار انتخابات در جمهوری اسلامی را مخدوش سازد.

در مقابل، مدافعان نظارت استصوابی تاکید داشته اند که این نوع نظارت به منظور جلوگیری از انتخاب کسانی که از نظر عقیدتی و سیاسی برای نظام جمهوری قابل قبول نیستند ضرورت دارد و محدودیت در این زمینه را با نقش احزاب معتبر سیاسی در نظام های دموکراتیک قابل مقایسه دانسته اند.

در شماری از کشورهای دارای نظام های دموکراتیک، معمولا فقط کسانی از فرصت مناسبی برای پیروزی در انتخابات برخوردار هستند که مورد حمایت تبلیغاتی احزاب شناخته شده قرار گیرند اما در عین حال، هر شهروند دیگری هم در این کشور ها حق ورود به مبارزات انتخاباتی را دارد و می تواند از این فرصت برای ابراز نظرات خود و احتمالا تاثیر گذاری بر روند رقابت ها و نتیجه نهایی انتخابات استفاده کند.

از نظر اصل 115 قانون اساسی جمهوری اسلامی، رئیس جمهوری از میان رجال مذهبی و سیاسی انتخاب می شود و باید ایرانی الاصل و دارای تابعیت جمهوری اسلامی، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی و مذهب رسمی کشور باشد و تشخیص این خصوصیات بر عهده شورای نگهبان است.

اواخر سال گذشته، مجلس طرحی را برای اصلاح قانون انتخابات و وضع شرایط جدیدی برای نامزدهای ریاست جمهوری تصویب کرد که مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفت.

براساس این طرح، سن داوطبان می بایست بین چهل تا هفتاد و پنج سال سن باشد و آنان از تحصیلاتی در سطح دست کم کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) یا معادل حوزوی آن و سابقه تصدی سمت های دولتی برخوردار باشند.

نامزدی زنان

در مورد وضعیت نامزدی زنان، وزیر کشور با اشاره به شش شرطی که قانون اساسی جمهوری اسلامی برای رئیس جمهوری تعیین کرده، گفت که "در این دوره، زن ها هم می توانند ثبت نام کنند اما اینکه واجد شرایط قانونی هستند یا نه، برعهده شورای نگهبان است."

در اصل 115 قانون اساسی آمده است که رئیس جمهوری باید از میان "رچال" سیاسی و مذهبی انتخاب شود و برخی از سیاستمداران و کارشناسان حقوقی در جمهوری اسلامی گفته اند که منظور قانونگذار از واژه "رجال" شخصیت های شناخته شده بدون تعیین جنسیت آنان بوده است، اما برخی دیگر تاکید داشته اند که این واژه باید به معنای لغوی آن مورد استفاده قرار گیرد و در نتیجه، تنها مردها حق تصدی سمت ریاست جمهوری را دارند.

در دوره های قبلی انتخابات ریاست جمهوری، چند زن ظاهرا برای آگاهی از تفسیر شورای نگهبان از این واژه به عنوان داوطلب نامزدی ریاست جمهوری ثبت نام کردند اما صلاحیت آنان مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفت و در انتخابات کنونی نیز، تا کنون شواهدی از تغییر نظر شورا در این زمینه در دست نبوده است.

در مورد شمار افراد واجد شرایط رای دادن، که در روزهای گذشته مورد اختلاف برخی دستگاه های آمارگیری و ناظران در داخل ایران بوده است، آقای محصولی اعلام داشت که تعداد رای دهندگان واجد شرایط در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری "به طور قاطع چهل و شش میلیون و دویست هزار نفر" است و افزود که وزارت کشور توانسته است این آمار دقیق را به دست آورد که مورد تاییدمرکز آمار ایران و سازمان ثبت احوال کشور قرار دارد.

وزیر کشور افزود که براساس قانون، این وزارتخانه امکان حضور نماینده نامزدها در پای صندوق های اخذ رای را فراهم می کند و این نمایندگان باید قبل از برگزاری انتخابات به وزارت کشور معرفی شوند و کارت لازم را دریافت دارند.

صادق محصولی افزود که اگر تعداد نامزدها از شش نفر بیشتر شود، برای هر دو صندوق یک نماینده می تواند حضور داشته باشد.

وزیر کشور به فعالیت احزاب نیز اشاره کرد و گفت که تا کنون دویست و چهل حزب در جمهوری اسلامی ثبت شده اند که ده در صد آنها در سطح ملی بوده اند.

تا کنون از میان افراد شناخته شده در جمهوری اسلامی، چهار نفر تمایل خود برای نامزدی انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری را اعلام داشته اند و انتظار می رود با آغاز ثبت نام رسمی، در این مورد اقدام کنند.

اکبر اعلمی، نماینده سابق مجلس، محسن رضایی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران و دبیر شورای تشخیص مصلحت نظام، مهدی کروبی، رئیس پیشین مجلس و میر حسین موسوی، آخرین نخست وزیر جمهوری اسلامی، گفته اند که برای انتخاب به ریاست جمهوری وارد رقابت های انتخاباتی خواهند شد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری که می تواند یک دوره دیگر نیز به این سمت انتخاب شود، تا کنون در مورد نامزدی خود اظهار نظری نکرده هر چند در هفته های اخیر، گزارش هایی از ایجاد مراکزی برای تبلیغات ریاست جمهوری به نفع آقای احمدی نژاد انتشار یافته است.

 

30 زائر ایرانی در تصادف اتوبوس کشته شدند


تصادف یک اتوبوس حامل زائران ایرانی که عازم دیدار اماکن مقدس در عراق بود، 30 کشته و هشت نفر زخمی بر جای گذاشته است.

این تصادف در جاده کرمانشاه به ایلام در حوالی شهرستان چوار رخ داده است.

علت این حادثه هنوز به درستی روشن نیست اما برخی گزارشها حکایت از آن دارد که ترمز اتوبوس حامل زائران، بریده و به دلیل ناتوانی راننده در کنترل اتوبوس با یک واحد مسکونی کناره جاده برخورد کرده است.

سرنشینان این اتوبوس قصد داشتند از طریق مرز خسروی به عراق سفر کنند اما چون این مرز خروجی بسته بود آنها مسیر خود را از کرمانشاه به سمت مهران تغییر داده بودند تا از آنجا به عراق سفر کنند.

بعد از انفجارهای دو هفته اخیر در عراق که به کشته شدن 82 زائر ایرانی انجامید، دولت ایران مرز خسروی در نزدیکی کرمانشاه را بست و اکنون سفرهای زیارتی ایرانی ها از طریق مرز مهران و مرز شلمچه صورت می گیرد.

بعد از بسته شدن مرز خسروی، روزانه یک هزار زائر از مرز مهران و یک هزار نفر نیز از مرز شلمچه می توانند برای زیارت اماکن مقدس از ایران خارج شده و به عراق سفر کنند.

همزمان با وقوع تصادف اتوبوس حامل زائران ایرانی، حمید بهبهانی وزیر راه ایران به عراق سفر کرده است تا ضمن بررسی زمینه توسعه همکاری ها در بخش حمل و نقل با عراق، با دولت آن کشور در زمینه آسان کردن سفر زائران ایرانی به اماکن مقدس در آن کشور گفتگو کند.

هر سال صدها هزار ایرانی برای زیارت اماکن مقدس به عراق سفر می کنند و خشونت های افراطیون سنی مانع از این سفر نشده است. دولت ایران برخی مواقع مرز خسروی، مرز میان ایران و عراق را برای جلوگیری از سفر زائران می بندد.

سال گذشته میلادی تعداد حملات انتحاری در عراق به میزان قابل توجهی کاهش یافت اگرچه پیکارجویان کماکان به انجام حملات در سراسر عراق ادامه می دهند.

سالانه در ایران بیشتر از 23 هزار نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست می دهند و جاده های این کشور در ردیف مرگبارترین جاده های جهان قرار دارد.

جاده های ناامن و غیر استاندارد، بی احتیاطی رانندگان و خودروهای نامناسب عمده ترین عوامل حوادث خونین جاده ای در ایران به حساب می آیند.

پلیس راهنمایی و رانندگی و وزارت راه ایران در سال های اخیر برنامه های متعددی را برای کاهش تصادفات رانندگی به اجرا گذاشته اند و بنابر آمار رسمی از تعداد کشته های حوادث رانندگی کاسته شده است اما ایران همچنان ناامن ترین جاده های جهان را دارد.

برآورد خسارات تصادفات چندان آسان نیست اما برخی میزان آن را سالانه بیش از پنج هزار میلیارد تومان ( 5 میلیارد دلار) برآورد می کنند.

 

آمریکا درباره مذاکره با ایران به اعراب اطمینان داد

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، که به خاور میانه سفر کرده ، گفته است به دولت های مصر و عربستان اطمینان می دهد که تلاش آمریکا برای مذاکره با ایران ، روابط آمریکا با این دو متحد دیرینه را خدشه دار نخواهد کرد.

آقای گیتس در آستانه سفر به قاهره و ریاض با اشاره به این که تلاش های آمریکا برای بهبود روابط با ایران ممکن است همچنان با "مشت گره کرده " از سوی ایران روبرو شود، گفت: "یک پیام مهم این سفر، به خصوص برای عربستان، این است که هر گونه تلاش آمریکا برای نزدیک شدن به ایران، تاثیری بر روابط دیرپای آمریکا با عربستان سعودی و کشورهای حوزه خلیج فارس که ده ها سال دوست و شریک آمریکا بوده اند، نخواهد داشت."

وزیر دفاع آمریکا امروز دوشنبه چهارم ماه مه در قاهره با مقام های مصر دیدار خواهد کرد و فردا سه شنبه وارد ریاض پایتخت عربستان سعودی می شود.

رابرت گیتس که در هواپیما با خبرنگاران گفت و گو می کرد، با ابراز نگرانی نسبت به هر گونه اغراق در موضوع روابط ایران با آمریکا گفت: "به دوستان و متحدانمان در منطقه اطمینان می دهم ، با وجود آن که دولت آمریکا دستان خود را به سوی ایران دراز کرده، اما نگاهی واقع گرایانه به موضوع دارد و در صورت برخورد با مشت گره کرده ایران ، رویکردی سختگیرانه در پیش خواهد گرفت."

پیش از این هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا هم گفته بود که اگر تلاش های تازه برای مذاکره با ایران درباره پرونده هسته ای این کشور به نتیجه نرسد، دولت آمریکا برای اعمال تحریم های سخت تر علیه ایران تلاش خواهد کرد.

رابرت گیتس همچنین با اشاره به نگرانی های موجود در منطقه نسبت به نفوذ ایران در عراق گفت که راه مقابله با این مسئله برداشتن "گام ها ی جدی" از سوی دولت های عربی برای نزدیک تر شدن به عراق و اقداماتی مانند باز کردن سفارت خانه در بغداد است.

مذاکرات صلح خاورمیانه هم از دیگر موضوع های اصلی گفت و گوهای رابرت گیتس در این سفر خواهد بود.

دولت مصر نقش میانجی را در گفت و گوی اسرائیل و فلسطینی ها و همین طور دو گروه فلسطینی فتح و حماس ایفا می کند.

با وجود بعضی اختلاف نظرهای مصر و آمریکا در سال های اخیر ، قاهره همچنان از متحدان اصلی آمریکا در روند صلح خاورمیانه به حساب می آید.

 

سفر رئیس جمهوری ایران به آمریکای لاتین لغو شد

خبرگزاری های ایران از لغو سفر برنامه ریزی شده محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به آمریکای لاتین خبر داده اند.

طبق برنامه اعلام شده، قرار بود آقای احمدی نژاد روز سه شنبه پنجم ماه مه (15 اردیبهشت)، پس از دیدار از سوریه، به کشورهای برزیل، ونزوئلا و اکوادر سفر کند.

اما خبرگزاری دولتی ایران، گزارش داده که رئیس جمهوری ایران تنها به سوریه سفر خواهد کرد و پس از آن به ایران باز می گردد تا در پنجاه و نهمین سفر استانی هیئت دولت، راهی استان قزوین شود.

هنوز دلیلی برای لغو سفر آقای احمدی نژاد به سه کشور آمریکای جنوبی اعلام نشده است.

پیش از این محسن شاطرزاده، سفیر ایران در برزیل گفته بود که هیئتی متشکل از 110 نفر از نمایندگان 65 شرکت از بخش‌های مختلف اقتصاد ایران در این سفر آقای احمدی نژاد را همراهی خواهند کرد. آقای شاطرزاده همچنین از برنامه دیدار ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل با محمود احمدی نژاد خبر داده بود و گفته بود که در این دیدار مسئله پرونده هسته ای ایران مطرح نخواهد شد.

خبرگزاری فرانسه هم به نقل از سفیر ایران در برزیل نوشته است که او هفته گذشته یادداشتی از سوی دولت برزیل دریافت کرده که در آن آمده "نگرانی" برزیل از سخنان آقای احمدی نژاد در کنفرانس ضد نژادپرستی سازمان ملل متحد تاثیری بر روابط دو کشور نخواهد داشت.

رئیس جمهوری ایران در این سخنرانی واقعه کشتار یهودیان به دست حکومت آلمان نازی را بهانه ای غیرقابل قبول برای ایجاد کشور اسرائیل پس از جنگ دوم جهانی دانست و اسرائیل را به نژادپرستی و تبعیض نژادی علیه فلسطینیان متهم کرد.

واکنش ایران به ابراز نگرانی هیلاری کلینتون

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران تنها ساعاتی قبل از اعلام خبر لغو سفر آقای احمدی نژاد به آمریکای جنوبی از انجام تدارکات لازم برای این سفر خبر داده بود و در واکنش به اظهارات اخیر هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا گفته بود که روابط تهران با کشورهای حوزه آمریکای لاتین، "تحت تاثیر طرف ثالث نبوده و نخواهد بود."

خانم کلینتون روز جمعه نسبت به افزایش نفوذ ایران در کشورهای آمریکای لاتین ابراز نگرانی کرده بود.
وی گفته بود که سیاست های دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا باعث شده ایران و چین بتوانند دستاوردهای زیادی در کشورهای آمریکای لاتین کسب کنند.

آقای قشقاوی اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره جهت گیری سیاسی مناسبات ایران با کشورهای آمریکای لاتین را وارد ندانست و گفت "روابط دوجانبه ایران با کشورهای این حوزه در تمام زمینه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی تقویت می شود."

 

مذاکرات وزیر خارجه جنجالی اسرائیل در ایتالیا

آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل که در اولین سفر خارجی یک عضو دولت جدید اسرائیل به ایتالیا سفر کرده، با مقام های این کشور دیدار کرده است.

او امروز با فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه و فردا با سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا دیدار می کند.

وزیر خارجه ایتالیا پیش از این دیدار در گفتگو با روزنامه اسرائیلی یدیعوت اخرونوت گفته است که اسرائیل برای حل مناقشه خاورمیانه باید از راه حل تشکیل کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل حمایت کند.

قرار است آقای لیبرمن پس از ایتالیا به فرانسه، جمهوری چک و آلمان سفر کند.

وزارت خارجه اسرائیل گفته است که آقای لیبرمن در این سفر بیشتر سعی خواهد کرد تا کانال های ارتباطی جدیدی با مقام های اروپایی باز کند.

آویگدور لیبرمن و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تا کنون به صراحت از تشکیل کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل حمایت نکرده اند.

مقام های اسرائیلی می گویند دولت جدید اسرائیل در حال مرور سیاست های خود در این باره است.

دیدار آقای لیبرمن از کشورهای اروپایی زمانی صورت می گیرد که روابط اسرائیل و اتحادیه اروپا دچار تنش است.

اتحادیه اروپا خواهان آن است که دولت جدید اسرائیل از تشکیل کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل به عنوان راه حلی برای مناقشه خاورمیانه حمایت کند.

آقای لیبرمن با سخنان خود در داخل و خارج از این کشور جنجال آفریده است.

آویگدور لیبرمن در اولین اظهارنظر پس از به عهده گرفتن این سمت گفته بود که اسرائیل هیچ تعهدی نسبت به توافق نامه دولت پیشین این کشور در نشست آناپولیس ندارد.

در جریان کنفرانس آناپولیس که با حمایت آمریکا در سال 2007 برگزار شد، رهبران اسرائیل و فلسطینی متعهد به آغاز گفتگوهای رسمی روند صلح شدند.

این اظهارنظر آقای لیبرمن به معنای آن بود که دولت جدید تعهدی در زمینه تشکیل کشور مستقل فلسطینی ندارد.

آویگدور لیبرمن گفته است که عباراتی چون "راه حل دو کشوری" و "زمین در برابر صلح" چون یک واقعیت پیچیده را ساده می انگارند، باید منسوخ شوند.

 

کنفرانس آیپک، تلاش برای نزدیک کردن سیاست آمریکا و اسرائیل در برابر ایران

کمیته امور عمومی آمریکا - اسرائیل (آیپک) کنفرانس سالانه خود را با حضور بیش از شش هزار شرکت کننده در واشنگتن آغاز کرده است.

آیپک که قدرتمندترین لابی اسرائیل در آمریکا محسوب می‌شود و تاثیر بسزایی در تعیین سیاست دولت آمریکا بخصوص در خاورمیانه دارد، در کنفرانس امسال خود بر دو موضوع صلح اسرائیل و فلسطینی‌ها و برنامه هسته‌ای ایران تمرکز کرده است.

باراک اوباما رئیس جمهور و هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا که سال پیش، قبل از ورود به کاخ سفید، در کنفرانس آیپک حضور داشتند، امسال در کنفرانس حاضر نشده‌اند و رام امانوئل رئیس دفتر کاخ سفید به نمایندگی از آنها در کنفرانس حضور پیدا خواهد کرد.

تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا و نیز مقام‌های سابق و کنونی اسرائیل از جمله شیمون پرز رئیس جمهور اسرائیل، قرار است در کنفرانس آیپک سخنرانی کنند.

نیوت گینگریچ رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا، یکی از مهمانان کنفرانس آیپک است که پیش از سخنرانی خود، سیاست باراک اوباما در برابر خاورمیانه و ایران را به شدت به باد انتقاد گرفت. آقای گینگریچ که از حامیان سرسخت اسرائیل به شمار می‌رود، مذاکره دولت باراک اوباما با ایران را «فانتزی» نامید و رویکرد آن را در مورد خاورمیانه برای اسرائیل خطرناک دانست.

اظهار نظر سایر مهمانان کنفرانس آیپک احتمالا به شدت سخنان آقای گینگریچ نخواهد بود، زیرا رهبران آیپک و حتی دولت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، با مذاکره آمریکا و ایران به شرطی که محدود و منجر به توقف برنامه هسته‌ای ایران بشود، مخالفتی ندارند. با این حال، آیپک در کنفرانس امسال خود با مشکلی در روابط آمریکا و اسرائیل مواجه است که می‌کوشد برای آن راه حلی پیدا کند.

دولت آمریکا به صراحت از راه حل دو کشوری برای بحران خاورمیانه حمایت می‌کند، اما آقای نتانیاهو پس از انتخاب شدن به نخست وزیری اسرائیل تا کنون به صراحت از این راه حل حمایت نکرده است. طبق گزارش رسانه‌ها، آیپک با تنظیم سندی که قرار است به امضای هیئت‌های مختلف یهودی شرکت کننده در کنفرانس سالانه آن برسد، از آقای اوباما خواهد خواست که با ادامه حمایت از راه حل دو کشوری، تشکیل کشور مستقل فلسطینی را به صورتی دقیق مورد توجه قرار دهد.

این درخواست قاعدتا برای دولت آقای اوباما خوشایند خواهد بود و فشار بر آقای نتانیاهو را برای پذیرش راه حل فوق را افزایش خواهد داد.

اما آیپک در موضوع هسته‌ای ایران، به نفع دولت اسرائیل موضع‌گیری خواهد کرد. اغلب کسانی که تاکنون در کنفرانس آیپک سخنرانی کرده‌اند، موضع بسیار تندی در برابر برنامه تحقیقات هسته‌ای ایران اتخاذ کرده‌اند و آقای نتانیاهو نیز که قرار است برای شرکت کنندگان در کنفرانس پیام بفرستد، احتمالا در این مورد موضع شدیدی خواهد گرفت.

مایکل اورن که به عنوان سفیر جدید اسرائیل در آمریکا در نظر گرفته شده، در کنفرانس آیپک این جمله آقای نتانیاهو را تکرار کرد که "اسرائیل اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد." این در حالی است که ایران همواره خواستار خلع سلاح هسته ای در کشورهای منطقه شده و می گوید برنامه اتمی خود برای تامین سوخت نیروگاه برق بوشهر است.

زیپی لیونی رهبر حزب کادیمای اسرائیل نیز که رهبر اپوزیسیون دولت نتانیاهو ست، خطاب به شرکت کنندگان در کنفرانس گفت: در مورد مساله هسته‌ای ایران، در اسرائیل حزب اپوزیسیون وجود ندارد. افرایم سنه از رهبران حزب کارگر و معاون پیشین وزارت دفاع اسرائیل هم گفت: بر اساس آنچه اسرائیل از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران می داند، زمان در حال از دست رفتن است و ضرب‌الاجل برای تصمیم‌گیری، همین الان است.

آقای سنه مدعی شد که اسرائیل یک "راه حل عملیاتی" برای برنامه هسته‌ای ایران دارد که می‌تواند بدون اجازه یا حمایت هر کشور دیگری، خودش آن را انجام دهد. افرایم سنه تاکید کرد که چون حمله نظامی اسرائیل به طور حتم انتقامجویی ایران را تحریک خواهد کرد، اقدام نظامی آخرین راه حل است.

او در عین حال، با برشمردن "مشکلات هفت گانه‌ای" که دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای برای اسرائیل به وجود می‌آورد، گفت حمله نظامی بهتر از اجازه دادن به ایران برای رسیدن به بمب هسته‌ای است.

با آنکه ایران هدف از برنامه هسته‌ای خود را تولید انرژی و کاملا صلح جویانه اعلام کرده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در فعالیت‌های اعلام شده آن انحرافی گزارش نداده است، اما ظاهرا مقام‌های اسرائیلی، نظامی بودن برنامه اتمی ایران را امری قطعی فرض کرده‌اند.

دولت ایران بارها از لحن جنگجویانه مقامات اسرائیلی و تهدیدهای نظامی آنان به سازمان ملل متحد شکایت کرده است.

به هر حال، سخنرانان کنفرانس آیپک در حالی بر موضوع هسته‌ای ایران تمرکز کرده‌اند که رسانه‌های اسرائیلی نتیجه یک نظرسنجی از جمعیت یهودی آن کشور را در باره نحوه برخورد دولت اسرائیل با برنامه اتمی ایران منتشر کرده‌اند. طبق این نظر سنجی، ۶۶ درصد یهودیان اسرائیل از حمله به ایران حمایت می‌کنند، در حالی که ۱۵ درصد مخالف اند و ۱۹ درصد هم در این مورد نظری ندارند.

از ۶۶ درصدی که موافق حمله اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای ایران هستند، ۷۵ درصد آنها حتی به رغم مخالفت آمریکا، با چنین حمله ای موافقند. در هر صورت، به نظر می‌رسد که آیپک در نظر دارد در مورد موضوع صلح خاورمیانه با نزدیک کردن سیاست اسرائیل به سیاست دولت آمریکا، آقای نتانیاهو را برای پذیرش کشور مستقل فلسطینی تحت فشار قرار دهد، ولی در مقابل، در باره برنامه هسته‌ای ایران می خواهد سیاست آمریکا را به اسرائیل نزدیک سازد تا بدین وسیله روابط واشنگتن‌- تل‌آویو از تشنج بالقوه‌ای که در انتظار آن است، دور بماند.

 

پیش بینی تازه از کاهش رشد اقتصادی اروپا

کمیسیون اروپا پیش بینی کرده است که نرخ رشد اقتصادی اتحادیه اروپا در سال جاری میلادی، چهار درصد کاهش خواهد یافت که بسیار بیشتر از پیش بینی های قبلی است.

وخیم تر شدن وضعیت بحران مالی جهانی ، کاهش سطح تجارت بین المللی و ادامه افت قیمت مسکن از دلایل اصلی این کاهش رشد عنوان شده است. به گفته کمیسیون اروپا روند احیای اقتصاد اروپا زودتر از نیمه دوم سال آینده میلادی آغاز نخواهد شد.

این کمیسیون همچنین پیش بینی کرده است که نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۱۰ به ۹/۱۰ درصد خواهد رسید. انتظار می رود این رقم در ۱۶ کشور حوزه اقتصادی یورو به ۵/۱۱ درصد برسد.

شرایط استثنایی

خواکین آلمونیا، مسئول اقتصادی کمیسیون اروپا گفت : "اقتصاد اروپا گرفتار شدیدترین و گسترده ترین رکود، بعد از جنگ جهانی دوم شده است. اما اقداماتی که دولت ها و بانک های مرکزی در این شرایط استثنایی انجام داده یا قصد دارند انجام دهند، باعث می شود رکود اقتصادی تا پایان امسال مهار شود و سال آینده شاهد بهبود اوضاع باشیم."

پیش از این صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده بود که تولید ناخالص داخلی کشورهای حوزه یورو در سال ۲۰۰۹ میلادی ، ۲/۴ درصد کاهش خواهد یافت.

کمیسیون اروپا در ماه ژانویه گذشته پیش بینی کرده بود که اقتصاد حوزه یورو امسال ۹/۱ درصد افت خواهد داشت و در سال ۲۰۱۰ شاهد رشدی معادل چهاردهم درصد خواهد بود.

این کمیسیون انتظار دارد نرخ تورم، بسیار کمتر از هدف تعیین شده بانک مرکزی اروپا یعنی ۲ درصد باشد.

کمیسیون اروپا پیش بینی می کند که نرخ تورم از ۳/۳ درصد در سال ۲۰۰۸ به چهاردهم درصد در سال جاری میلادی برسد و سال آینده ت میزان۲/۱ درصد افزایش یابد.

در حالی که بحران اقتصادی دامنگیر تمام کشورهای اروپایی شده ، اثرات متفاوتی در کشورهای مختلف داشته است.

انتظار می رود آلمان، بزرگ ترین اقتصاد اروپا، شاهد افتی معادل ۴/۵ درصد باشد، اما این رقم برای بریتانیا و ایتالیا بین ۴ تا ۵/۴ درصد پیش بینی شده است.

 

طالبان به استفاده از 'سپر انسانی' متهم شد

ارتش پاکستان پیکارجویان طالبان را به استفاده از دو هزار شهروند غیرنظامی به عنوان سپر انسانی در برابر عملیات نیروهای دولتی متهم کرده است.

ارتش پاکستان طی چند روز گذشته در پاسخ به پیش روی های پیکارجویان طالبان در شمال غرب این کشور، دست به عملیاتی علیه آنها زده است.

ارتش می گوید طالبان از مردم غیر نظامی به عنوان سپری برای جلوگیری از عملیات نیروهای دولتی استفاده می کند.

بی بی سی هنوز نتوانسته در مورد صحت و سقم اتهام ارتش پاکستان علیه طالبان از طریق منابع مستقل یا گروه طالبان اطلاعاتی به دست آورد.

در درگیری های امروز، هفت پیکارجو و یک سرباز ارتش کشته شدند.

نیروهای دولتی هم اکنون به دنبال آن هستند که پیکارجویان را از "پیر بابا"، عبادتگاهی مهم در منطقه بونیر و در یکصد کیلومتری پایتخت پاکسازی کند. آرامگاه حضرت پیر بابا در این منطقه است.

پیکارجویان طالبان ماه پیش کنترل منطقه بونیر را در دست گرفتند و تا کنون در برابر عملیات نظامی ارتش پاکستان که با جنگنده، تانک و هلیکوپترهای توپدار انجام می شود، مقاومت کرده اند.

اکنون ارتش می خواهد از گسترش نفوذ آنها در مناطق خارج از دره سوات جلوگیری کند. دره سوات در حال حاضر عمدتا توسط طالبان کنترل می شود.

خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید بعید به نظر می رسد که نیروهای دولتی بر خلاف امید فرماندهان ارتش برای باز پس گرفتن بونیر، بتوانند در مدت یک هفته، این منطقه را از کنترل طالبان خارج کنند.

آمریکا خواهان آن است که نیروهای دولتی به مقابله جدی با طالبان بپردازند و با آنها وارد مذاکره نشوند.

 

پاسخ منفی رهبر اسلامگرایان سومالی به دولت

شیخ حسن عویس، یک رهبر اصلی اسلامگرایان سومالی، گفته است که با دولت تحت رهبری شریف شیخ احمد وارد گفتگو نخواهد شد.

موضع شیخ حسن عویس، که ماه گذشته از تبعید در اریتره به سومالی بازگشت، ادامه مبارزه علیه تشکیلات حکومتی آقای شیخ احمد اعلام شده است.

در ابتدای بازگشت او، تصور می شد که ممکن است وی باری دیگر به همکاری با دولت بپردازد بخصوص که شیخ عویس و آقای شیخ احمد تا اواخر سال 2006 مشترکا در موگادیشو، پایتخت سومالی، اداره امور حکومتی را در مناطق جنوبی کشور در دست داشتند.

سازمان آنان، موسوم به اتحادیه دادگاههای اسلامی که آرامش و نظم را به بخشی از کشور آورده بود با دخالت ارتش اتیوپی و حمایت تلویحی غرب ازآن در سال 2006 سرنگون شد.

در پی سرنگونی اتحادیه دادگاههای اسلامی، اوضاع سومالی تا چند ماه پیش بحرانی بود اما آقای شیخ احمد از ماه ژانویه با دخالت سازمان ملل و خروج سربازان اتیوپی به عنوان رییس جمهور منصوب شده است.

آقای شیخ احمد می گوید آماده مذاکره با شیخ حسن عویس است اما تا کنون مشخص نبوده است که شیخ عویس به اعتلاف با متحد سابق خود باز خواهد گشت یا به گروه رادیکال و اسلامگرای الشباب خواهد پیوست.

شیخ عویس در ورود به موگادیشو گفته بود "در حالی که ما به سیاستهای خود وفادار مانده ایم، او (شیخ احمد) سیاستهای خود را تغییر داده است. بنابرین من الان حاضر به گفتگو با او نیستم."

شیخ عویس گفت که آقای شریف شیخ احمد اکنون در جبهه و سنگر خارجی قرار گرفته و او در جبهه مخالف خارجیها قرار دارد.

دولت آمریکا که از دهه 1990 میلادی در سومالی درگیر عملیات نظامی علیه برخی گروههای اسلامگرا و ملی گرا بوده است، شیخ عویس و گروه الشباب را را به "داشتن ارتباط با القاعده" متهم می کند.

الشباب در جنوب سومالی تشکیلات گسترده ای دارد اما "دولت" آقای شیخ احمد علی رغم حمایت غرب تنها قسمتهای کوچکی از سومالی را تحت کنترل خود دارد.