وبلاگ متفاوت محسن طاهری

متن کامل اخبار روز دوشنبه 05 اکتبر 2009 - 13 مهر 1388

توجه: (تمامی اخبار بالا مربوط به  دوشنبه 05 اکتبر 2009 - 13 مهر 1388 بود.)

توقیف همزمان دو روزنامه در ایران

هیات نظارت بر مطبوعات ایران امتیاز دو روزنامه فرهنگ آشتی و آرمان را لغو کرده است.

بر اساس گزارشها این هیات، امتیاز روزنامه فرهنگ آشتی را به اتهام "دریافت پول از بیکانگان" لغو کرده است.

فرهنگ آشتی حدود سه ماه است که انتشار دوره جدید خود را آغاز کرده است.

در همین حال حسین عبدالهی، سردبیر روزنامه آرمان، به بی بی سی گفت که خبر تعطیلی روزنامه "پیش از تشکیل جلسه هیات نظارت به آنها رسیده است."

آقای عبدالهی تاکید کرد که انتظار آنها از هیات نظارت بر مطبوعات این بوده که "اگر موردی (در خصوص مطالب روزنامه هست) قبلا در مورد آنها به نشریه تذکر داده می شد."

سردبیر روزنامه توقیف شده آرمان معتقد است که تعطیلی یک روزنامه بالقوه دارای "تبعات منفی" برای جامعه است، آنهم در زمانی که جامعه نیاز به وحدت و آرامش دارد. به گفته آقای عبدالهی "باید سیگنالهای مثبت به جامعه ای که دارای التهاب است، داد"

او گفت که اتهام وارد شده به روزنامه درج مطالب خارج از روش روزنامه است. آقای عبدالهی می گوید که روش روزنامه آرمان "اطلاع رسانی" است و "اگر در غالب اطلاع رسانی اخبار (ی) نمی گنجد (هیات نظارت) می بایستی آن را به روزنامه اطلاع می داده است."

آقای عبدالهی گفت که روزنامه آرمان در چارچوب "نظام اسلامی ایران" فعالیت می کند.

روزنامه آرمان در دوره جدید انتشار خود با فرم و سیاق تازه حدود پنجاه شماره منتشر شده بود.

توقیف این دو روزنامه در حالی اتفاق افتاده است که پیشتر انجمن دفاع از آزادی مطبوعات با انتشار بیانیه ای نسبت به وضعیت روزنامه نگاران ابراز نگرانی کرده بود.

این انجمن در این بیانیه نسبت به آنچه" ادامه‌ بازداشت و تهدید روزنامه‌نگاران و اعمال فشارهای گوناگون بر مطبوعات منتقد " خواند اعتراض کرد.

در این بیانیه به احضارها و تهدیدهای مستقیم و غیر مستقیم اهالی مطبوعات توسط نهادهای امنیتی اشاره و از مسئولان خواسته شده از اعمال این گونه فشارها پرهیز و همه روزنامه نگاران و صاحب نظران بازداشت شده را بدون قید و شرط آزاد کنند.

 

رئیس پلیس تهران: به رضایت آشوبگران احتیاجی نداریم

عزیزالله رجب زاده رئیس پلیس تهران گفته است که نیروی انتظامی به رضایت افرادی که او "آشوبگر"خوانده احتیاجی ندارد.

آقای رجب زاده در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است که اگر کسی آشوب و تعرض به مال و ناموس مردم کند، می خواهم این فرد رضایت از پلیس نداشته باشد. به گفته آقای رجب زاده "پلیس برای رضایت او کف خیابان نیامده است."

فرمانده نیروی انتظامی تهران گفته است که پلیس اقدامات خوبی برای تامین امنیت مردم انجام داده اما اگر تخلفی صورت گرفت نباید به کل نیروی انتظامی نسبت داد.

خبرنگار خبرگزاری ایلنا در عین حال از رئیس پلیس پایتخت درباره میزان رضایت مردم از پلیس پس از وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری این کشور سئوال کرده اما آقای رجب زاده با بی جواب گذاشتن این پرسش گفته است که "حیف که خبرنگارید وگرنه پاسختان را می دادم."

پس از وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران که محمود احمدی نژاد در آن پیروز اعلام شد، مردم معترض با حضور در خیابان و راهپیمایی که روزهای نخست با سکوت برگزار شد، اعتراض خود را نشان دادند اما نیروی انتظامی با تهدید با برخود با تجمع مردم، همراه با دیگر نیروهای دولتی به سرکوب معترضان پرداخت.

فرمانده پلیس تهران گفته است که "ما آب و خوراک را بر خود حرام کرده ایم که به مردم خدمت کنیم و تمام تلاش پرسنل نیروی انتظامی خدمت به مردم بوده و تلاش می کنیم اول خدا و بعد مردم از ما راضی باشند."

 

بازگشت محمدرضا نقدی به صحنه نظامی ایران

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و فرمانده کل قوا در ایران با صدور احکام جداگانه‌ای، محمدرضا نقدی را به سمت رئیس سازمان بسیج مستضعفین و حسین سلامی را به سمت جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و امیر علی حاجی زاده را به سمت فرماندهی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب کرده است.

پیش از این حسین طائب به عنوان معاون اطلاعات سپاه پاسداران منصوب شده بود.

به فاصله کمی از رفتن حسین طائب از فرماندهی بسیج و گرفتن پست معاونت اطلاعات سپاه پاسداران، محمدرضا نقدی فرماندهی سازمان بسیج را که یک نیروی پاره وقت شبه نظامی است به عهده گرفته است.

آقای طائب در هفته های پایانی دوران فرماندهی اش در بسیج از آغاز "جنگ نرم" دشمنان علیه جمهوری اسلامی حرف می زد و این تئوری و راه های مقابله با آن را به طور مکرر در اظهار نظرها و سخنرانی هایش تکرار می کرد.

سازمان دیده بان حقوق بشر به تازگی خواهان بررسی نقش آقای طائب در برخوردهای به گفته این نهاد "خشن نیروهای امنیتی ایران با مردم معترض" به نتیجه انتخابات ۲۲ خرداد شده بود. اما جانشین آقای طائب یعنی محمدرضا نقدی هم با چنین نقش و اتهاماتی روبه رو است.

آقای نقدی پیش از این سمت های مختلف نظامی و سیاسی و انتظامی داشته است اما مشهور ترین دوره مسئولیت او سازمان حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی در دهه ۷۰ خورشیدی بود.

مهمترین واقعه این دوران دستگیری شماری کثیری از شهرداران مناطق مختلف تهران و سرانجام غلامحسین کرباسچی شهردار وقت تهران بود.

آقای نقدی از سوی جناح اصلاح طلب در ایران به دست داشتن در شکنجه تعدادی از شهرداران مناطق مختلف تهران متهم شد. او چندی بعد در دادگاه نظامی به اتهام شکنجه متهان به ۸ ماه حبس قطعی محکوم شد اما حکم او به اجرا درنیامد.

او همچنین با این اتهام روبروست که در ماجرای کوی دانشگاه تهران در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، با دانشجویان معترض به شدت و خشونت برخورد کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه مارس ۲۰۰۸ میلادی محمد رضا نقدی را در فهرست تحریم قطعنامه ۱۸۰۳ این شورا قرار داد و او را متهم کرد که برای شکست تحریم های بین المللی علیه ایران تلاش می کند.

به نظر می رسد که فرماندهی آقای نقدی در بسیج آغاز دوران تازه ای از فعالیت های این سازمان در شرایط سیاسی و اجتماعی فعلی ایران باشد که نسبت به ۴ ماه پیش یعنی قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تفاوت های کرده است.

محمد محسن سازگارا، تحلیلگر امور سیاسی ایران و از اعضای موسس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به بخش فارسی بی بی سی می گوید که برکناری آقای طائب به عنوان یکی از افراد مهم در تحولات پس از انتخابات می توانست نشانه ای از تمایل به دلجویی از آسیب دیدگان وقایع پس از انتخابات شود که با انتصاب آقای نقدی به جای او این خوشبینی از بین رفت.

با توجه به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران و اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد و گسترش مخالفت ها با آن، بسیج برای در کنترل نگه داشتن اوضاع کشور بیش از همیشه مورد توجه حاکمیت قرار گرفته است.

در کنار تعیین فرمانده جدید بسیج، جانشین فرمانده سپاه پاسداران و نیروی هوافضای آن نیز تغییر کرده است.

تحولات در رده های مختلف فرماندهی سپاه در شرایطی صورت می گیرد که به اعتقاد گروهی از ناظران مسائل ایران نفوذ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حوزه مسائل غیر نظامی این کشور همچون موضوعات سیاسی و اقتصادی روز به روز در حال گسترش است و به بی سابقه ترین شکل خود از زمان تاسیس آن در سه دهه پیش رسیده است.

از زمان آغاز فرماندهی محمد علی جعفری بر سپاه پاسداران، ساختار سپاه با تغییرات متعددی همراه بوده است اما دست اندکاران سپاه و برخی از فرماندهان آن از ادامه تغییرات عمده در ماه های آینده آن هم خبر می دهند.

 

نگرانی مقامات اتاق بازرگانی ایران از ظهور بنگاه های شبه دولتی

رئیس اتاق بازرگانی ایران از واگذاری شرکت های مشمول واگذاری های اصل 44 قانون اساسی به شبه دولتی ها ابراز نگرانی کرده و گفته است که "هم اکنون نوع دیگری از واحدها و موسسات در اقتصاد ایران در حال رشد و گسترش هستند که نه دولتی، نه تعاونی و نه خصوصی هستند."

محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی ایران همچنین گفته که فعالان اقتصادی از مجلس و کمیسیون ویژه اصل 44 این انتظار را دارند که بر روند واگذاری ها نظارت کرده و نگرانی های بخش خصوصی را برطرف کنند.

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در سالهای 1384 و 1385 خورشیدی مجوز واگذاری بخش های کلان اقتصاد دولتی ایران به بخش خصوصی این کشور را در قالب سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی به دولت ابلاغ کرد. او چندی بعد تذکری به روسای هر سه قوه داد و نگرانی خود را از اجرای این اصل اعلام کرد.

با این همه مسئولان اتاق بازرگانی ایران به عنوان مهمترین نهاد بخش خصوصی در این کشور می گویند که در این مدت فقط 10 درصد واگذاری ها به گفته آنها به بخش خصوصی واقعی تعلق گرفته است.

علی رشیدی اقتصاد دان و عضو اتاق بازرگانی ایران به بخش فارسی بی بی سی گفت که واگذاری اموال دولتی طبق شرایط خاص به گروههای خاص صورت گرفته که این ها هرگز خصوصی نیستند.

آقای رشیدی می گوید که بخش خصوصی دارای تعریف خاصی است و هر موقع که بالاترین مقام یک شرکت یا موسسه توسط یک مقام دولتی منصوب شود باید گفت که آن شرکت یا موسسه دولتی است.

اعضای اتاق بازرگانی در نشستی که از آن به عنوان "صبحانه کاری" نام برده می شود در مورد شرایط و زمان فعلی خصوصی سازی ابزار شک و تردید کرده اند و معتقدند که باید راهکارهای لازم برای حضور خصوصی سازی در ایران فراهم شود.

اسداالله عسگر اولادی، رئیس اتاق مشترک ایران و چین چالش اصلی خصوصی سازی را بی اعتقادی دولت به اجرای اصل 44 دانسته و گفته که فضای کسب و کار در ایران پر از التهاب و چالش است.

آقای عسگر اولادی همچنین به واگذاری سهام مخابرات اشاره کرده و گفته که "مدیر عامل جدید در مصاحبه خود درصدد بود که خود را بخش خصوصی معرفی کند در حالی که باید بررسی شود که حکم این مدیر عامل را چه کسی امضا کرده است."

اشاره آقای عسگراولادی به واگذاری سهام مخابرات به کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین است که گفته می شود یک نهاد نظامی است و مدیران ارشد آن از طرف سپاه پاسداران ایران منصوب می شوند.

علی رشیدی معتقد است که به هیچ وجه شرایط برای خصوصی سازی واقعی به نحوی که مثلا در اروپا انجام شده در ایران آماده نیست. اما دولت به واسطه بدهکاری کلانی که به نهادهای عمومی مثل سازمان تامین اجتماعی، صندوق فرهنگیان و بازنشستگان دارد، می خواهد به هر نحوی کسری منابع مالی خود را تامین کند و این به هیچ وجه به معنی اصلاح ساختار اقتصادی نیست.

محمد نهاوندیان رئیس اتاق ایران هم با نگرانی می گوید که در قانون اصل 44 یک راهکار برای واگذاری ها پیش بینی شده اما با شکلی از واگذاری ها به نام رد دیون مواجه هستیم که دولت برخی از واحدها را به عنوان رد دیون واگذار می کند.

علی رشیدی اقتصاد دان می گوید که کاهش درآمدهای ارزی منابع مالی دولت را به شدت محدود کرده است.

به گفته آقای رشیدی درآمد ارزی دولت ایران به حدود نصف سال گذشته رسیده و در این شرایط اضطراری به هیچ وجه به صلاح ملت و مردم ایران نیست که اموال دولتی به این شکل به گروه خاصی واگذار شود.

حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون اصل 44 مجلس ایران می گوید که در واگذاری ها تخلفی صورت نگرفته است.

با این همه آقای فولادگر گفته که آن چیزی که اکنون به عنوان بنگاه شبه دولتی شکل گرفته در قانون وجود ندارد و به گفته او باید ببینیم که واگذاری های صورت گرفته چقدر با اصل 44 قانون اساسی هماهنگ است.

این در حالی است که علی رشیدی اقتصاد دان به بخش فارسی بی بی سی گفت که سازمان خصوصی سازی باید منحل شود چون که این سازمان صلاحیت این کار را ندارد و عملکرد آن تاکنون به ضرر اقتصاد به طور کلی و منافع عمومی بوده است.

آقای رشیدی معتقد است که مجلس باید احیا شود زیرا مجلسی که دنباله رو دولت است نمی تواند مدافع منافع ملی باشد. مجلس باید قوانین مربوط به اجرای اصل 44 را اصلاح کند، اما در حال حاضر فقط انتقال مالکیت در ایران صورت می گیرد در حالی که ما امروزه با عدم انتقال تکنولوژی، مسئله سوء مدیریت و مشکلات دیگری مواجه هستیم.

به گفته آقای رشیدی باید از تاریخ آموخت، برای مثال عملکرد آلمان و بعضی از کشورهای اروپای شرقی نشان می دهد که اگر می خواهیم خصوصی سازی کنیم باید راهکارهای مناسب را انتخاب کنیم، نه این که با اعطای سهام عدالت به یک گروه اقدام به این کار کنیم.

او می گوید که با ایجاد انحصارات جدید، غول های اقتصادی جدیدی در ایران به صحنه آمده اند که در حال حاضر اقتصاد این کشور را تحت کنترل خود دارند و تازه عده ای می خواهند که به آنها اموال دولتی را هم واگذار کنند.

حدود 12 وزارتخانه درگیر اجرای اصل 44 هستند که وزرات اقتصاد و دارایی نقش ستاد اجرایی در واگذاری ها را دارد. چهار وزارتخانه مهم صنایع، نیرو، نفت و مخابرات بیشترین حجم واگذاری ها را دارند.

 

از دیگر رسانه ها: ایران در روزنامه تایمز

روزنامه تایمز در شماره روز دوشنبه پنجم اکتبر (سیزدهم مهر ماه) نوشته است که ایران اکنون به دانش فنی ساخت بمب هسته ای دست یافته است.

روزنامه تایمز به نقل از "اسناد محرمانه" می نویسد که ایران اطلاعات کافی برای طراحی و تولید یک دستگاه انفجاری هسته ای (بمب اتمی) در اختیار دارد.

تایمز می نویسد این اسناد که به صورت ضمیمه محرمانه گزارش سال جاری آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر شده اند ممکن است بر مذاکرات ایران و شش کشور قدرتمند جهان بر سر مسئله تحقیقات اتمی ایران، تاثیر بگذارند.

با این حال روزنامه تایمز اضافه می کند که یافته های این گزارش محرمانه قطعی نیستند و مورد تایید رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی هم نیستند.

محمد البرادعی چندی پیش گفته بود که آژانس هیچ سند محکمی از وجود یک بعد نظامی در برنامه غنی سازی اورانیوم ایران ندارد.

با این که آژانس های اطلاعاتی آمریکا دو سال پیش گفته بودند که ایران تحقیقات خود در خصوص امکان تولید سلاح هسته ای را در سال 2003 تعطیل کرده بود، روزنامه تایمز به نقل از یک "مقام اروپایی" بی نام می نویسد که برخی از اروپایی ها متقاعد نیستند که تحقیقات ایران جنبه نظامی ندارد.

این مقام بی نام اروپایی به تایمز گفته است که "ما معتقدیم آنها اطلاعات لازم را در اختیار دارند. مسئله این است که آیا تصمیم سیاسی برای تولید بمب را خواهند گرفت یا نه."

این روزنامه در ادامه می نویسد که قرار است بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز 25 اکتبر (سوم آبان) از مرکز جدید غنی سازی اورانیوم ایران در اطراف قم بازدید کنند.

به نوشته تایمز، دوره هفت ساله ریاست دکتر برادعی بر آژانس بین المللی انرژی اتمی ماه آینده (نوامبر) پایان خواهد یافت و پایان ماموریت او سبب خشنودی تندروهایی چون جان بولتون، از نو محافظه کاران آمریکایی، و سفیر پیشین آن کشور در سازمان ملل متحد خواهد شد.

تایمز می نویسد که دیدار بعدی مقامات ایرانی با نمایندگان کشورهای قدرتمند جهان در خصوص انتقال اورانیوم غنی شده ایران به خارج، روز 19 اکتبر (27 مهر ماه) انجام خواهد شد.

این روزنامه در سرمقاله خود مدعی شده است که ایران در باره برنامه تحقیقات اتمی خود "دروغ خواهد گفت و دروغ خواهد گفت" تا زمانی که دستش رو شود.

بدین ترتیب، تایمز می نویسد که غرب باید با افزایش فشار بر ایران و "نگه داشتن پاهای ایران در مقابل آتش" برنامه اتمی آن کشور را متوقف یا دست کم، کند کند.

 

 

رئیس دانشگاه شیراز: عده ای با گفتن الله اکبر اخلال ایجاد می کنند

رئیس دانشگاه شیراز نسبت به الله اکبر گفتن های شبانه دانشجویان اعتراض کرده و گفته است "برخی که قصد اخلال در دانشگاه را دارند شبها در حد چند دقیقه الله اکبر می گویند و ایجاد اخلال می کنند."

محمد هادی صادقی رئیس دانشگاه شیراز در گفتگو با خبرگزاری مهر خواستار برخورد ده تا پانزده دانشجویی شده است که به گفته وی این دانشجویان "باعث ایجاد اخلال و بی نظمی هایی در خوابگاههای دانشگاه (شیراز) شده اند."

الله اکبر گفتن های شبانه بعد از اعلام نتایج انتخابات در شهرهای مختلف شروع شد و معترضان به نتایج انتخابات در ساعات معینی در طول شب پشت بام رفته و شعار الله اکبر سر می دهند.

آقای صادقی همچنین می گوید پرونده 20 تا 30 نفر از دانشجویان در کمیته انضباطی به خاطر اتفاقات پس از انتخابات در حال بررسی است.

بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعتراضاتی در برخی دانشگاهها نظیر دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه شیراز انجام شد و پرونده ای که رئیس دانشگاه شیراز به آن اشاره کرده، به دانشجویانی مربوط می شود که در این اعتراضات حضور داشتند.

به گفته رئیس دانشگاه شیراز پرونده دانشجویان در کمیته انضباطی این دانشگاه در حال بررسی است.

در حالی پرونده هایی برای برخی دانشجویان معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در کمیته های انضباطی تشکیل شده، اعتراضات در دانشگاهها با شروع سال تحصیلی ادامه یافته و در روز بازگشایی دانشگاهها گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران در محوطه این دانشگاه دست به تجمع زدند. اتفاق مشابهی نیز در برخی دانشگاهها از جمله دانشگاه صنعتی شریف رخ داد.

بعد از این وقایع، معاونت دانشجویی وفرهنگی دانشگاه تهران به دانشجویان ساکن کوی این دانشگاه هشدار داد که حق برگزاری تجمع ندارند و در صورت شرکت در تجمعات بدون مجوز با آنها برخورد خواهد شد.

در پی اعتراضات گسترده ماه های اخیر به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، برخی مقام های جمهوری اسلامی نسبت به بروز اعتراضات دانشجویی همزمان با بازگشایی دانشگاه ها ابراز نگرانی کردند و حتی گفته شد که برخی مقام ها موضوع تعطیلی دانشگاه ها برای یک ترم را مطرح کردند که این خبر از سوی مقام های رسمی تکذیب شد.

 

گیتس: توصیه ها به اوباما درباره افغانستان خصوصی باشد

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، همچنین تاکید کرد که کشورش برای تصمیم گیری در مورد اعزام نیروی بیشتر به افغانستان به زمان بیشتری نیاز دارد.

رابرت گیتس این سخنان را روز دوشنبه (5 اکتبر) طی نطقی در حضور نظامیان آمریکایی در واشنگتن بیان کرد.

در هفته های اخیر موضوع تقویت حضور نظامی آمریکا در افغانستان به قضیه ای جنجالی در واشنگتن تبدیل شده است.

ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان، اخیرا خواهان اعزام هزاران نیروی کمکی به افغانستان شده است.

سیاستمداران محافظه کاری مانند سناتور جمهوریخواه جان مک کین و برخی از دموکرات های میانه رو و محافظه کار در کنگره با این اقدام موافقند.

اما بسیاری از اعضای بانفوذ حزب دموکرات در کنگره آمریکا از جمله سناتور کارل لوین، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا، با اعزام نیروی بیشتر به افغانستان مخالفند. او می گوید که آمریکا باید به جای اعزام نیروی بیشتر بر آموزش نیروهای ارتش و پلیس افغانستان تمرکز کند.

ژنرال مک کریستال هفته گذشته در لندن، پایتخت بریتانیا، به طور صریح استراتژی مورد نظر مخالفان را کوته فکرانه خواند و خواهان اعزام نیروی بیشتر به افغانستان شد.

وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه به طور تلویحی از اقدام ژنرال آمریکایی در طرح علنی درخواستش برای اعزام نیروی بیشتر به افغانستان انتقاد کرد.

او گفت که هرگونه توصیه به رئیس جمهوری آمریکا در مورد افغانستان باید صریح اما خصوصی باشد.

رابرت گیتس تاکید کرد که تصمیم باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، درباره مرحله بعدی جنگ افغانستان یکی از مهم ترین تصمیم های دوره ریاست جمهوری او خواهد بود.

هنوز روشن نیست که رابرت گیتس که عضو حزب جمهوریخواه است چه نظری در مورد اعزام نیروی بیشتر به افغانستان دارد.

او پیشتر تعیین هرگونه ضرب الاجل برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را اشتباهی استراتژیک دانسته و رد کرده بود.

این در حالیست که چهره هایی مانند جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، نیز معتقدند که آمریکا به جای اعزام نیروی بیشتر به افغانستان و تشدید درگیری ها با شورشیان طالبان، باید شبکه القاعده در حوالی مرز افغانستان و طالبان را هدف قرار دهد.

باراک اوباما در اوایل سال میلادی جاری دستور اعزام 21 هزار نیروی کمکی به افغانستان را صادر کرد.

انتظار می رود که رئیس جمهوری آمریکا پس از روشن شدن سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در مورد اعزام یا عدم اعزام نیروی بیشتر به این کشور تصمیم بگیرد.

آقای اوباما گفته است که برای خروج نیروهای کشورش از افغانستان موعد مشخصی مد نظر ندارد، اما حضور نظامی آمریکا در افغانستان نامحدود نخواهد بود.

آمریکا در حال حاضر حدود 68 هزار نیرو در افغانستان دارد.

 

تاثیر تلفات سربازان آمریکایی در افغانستان بر استراتژی آمریکا در منطقه

کشته شدن هشت سرباز آمریکایی در تعطیلات آخر هفته که یکی از سنگین ترین تلفات نیروها ی آمریکایی طی هفته های گذشته توصیف شده است، باردیگر موضوع استراتژی آمریکا در قبال افغانستان را در مرکز توجه قرار داده است .

درهمین حال نشانه های تازه ای از تنش بین دولت باراک اوباما و ژنرال استنلی مک کریستال فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو به چشم می خورد .

رئیس جمهوری آمریکا با یکی از سخت ترین تصمیم های خود در مورد استراتژی افغانستان روبروست: یعنی یا باید نیروهای بیشتری به این کشور اعزام دارد و یا اینکه در یک چرخش کلی در استراتژی امریکا نیروهای خود را از افغانستان خارج کند .

رئیس جمهور آمریکا می گوید که قبل از مطرح کردن موضوع افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان نخست باید استراتژی کشورش را در قبال این کشور مورد بررسی مجدد قراربدهد اما بعضی از صاحب نظران منجمله متحدان آمریکا در ناتواز این بابت نگرانند که رئیس جمهور آمریکا زمان نامناسبی را برای این موضوع انتخاب کرده است و آن چه براین نگرانی می افزاید نشانه های تازه از اختلاف نظر بین ژنرال استنلی مک کریستال فرمانده نیروهای کل نیروهای آمریکایی و ناتو با دولت باراک اباما در این مورد است.

ژنرال مک کریستال خواستار یک استراتژی جدید و همه جانبه برای مقابله با گروه های شورشی افغانستان است. او هفته گذشته در لندن صریحا گفت که با گزینه پیشنهادی جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر تمرکزعملیات نظامی به مبارزه با شبکه القاعده نیست که ازطریق شیوه های معمول استفاده از هواپیماهای بی سرنشین و کمک های بیشتر به پاکستان انجام می گیرد.

بعضی از تحلیل گران می گویند که رفتن ژنرال مک کریستال و یا به باور عده ای فراخوانده شدن او به دانمارک ضمن دیدار رئیس جمهور آمریکا از این کشور احتمالا گفتگو درباره همین اختلاف نظرها بوده است .

دولت آمریکا این موضوع را بی اهمیت خوانده و می گوید که مسائل زیادی باید مورد بررسی رئیس جمهور قرار بگیرد .سایرمقامات ارشد آمریکا هم ترجیح می دهند که فعلا بطور علنی در این مورد اظهارنظری نکنند گرچه در باطن با ژنرال استنلی مک کریستال هم عقیده اند .

 

 

افغانستان نسبت به خروج نیروهای خارجی هشدار داد

وزیر خارجه افغانستان می گوید، هرگونه طرحی برای خروج زود هنگام نیروهای خارجی از افغانستان، این کشور را به پایگاه تروریسم بین المللی تبدیل می کند.

رنگین دادفر اسپنتا که با بخش فارسی بی بی سی صحبت می کرد، گفت افغانستان به شکست در برابر طالبان نمی اندیشد اما تاکید کرد که موفقیت در جنگ افغانستان، نیازمند تلاشها و سرمایه گذاری های بیشتر است.

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که برخی تحلیلگران از احتمال شکست نیروهای بین المللی در جنگ افغانستان حرف زده و فرماندهان ناتو نیز هشدار داده اند که اگر نیروی ناتو در افغانستان بیشتر نشود، ماموریت ناتو در این کشور با شکست روبرو خواهد بود.

افزایش تلفات سربازن خارجی در افغانستان، دولت های کشورهای کمک کننده به این کشور را تحت فشار حلقات مختلفی در اروپا و آمریکا قرار داده و نیروهای خود را از افغانستان بیرون کنند.

در تازه ترین مورد از تلفات سربازان خارجی، هشت سرباز آمریکایی در حمله افراد مسلح در شرق افغانستان کشته شدند و ماه گذشته نیز حمله انتحاری در کابل، پایتخت افغانستان، جان شش سرباز ایتالیایی را گرفت.

فرمانده ارشد ناتو در افغانستان درخواست اعزام سربازان بیشتری را برای جنگ در افغانستان مطرح کرده، اما هنوز این درخواست پاسخ روشنی نگرفته است.

طالبانیزه شدن دوباره؟

وزیر خارجه افغانستان گفت که جهان برای تقویت نهادهای افغانستان و پیروزی در مبارزه با تروریسم، نیاز دارد تا نیروهای داخلی افغانستان را از نظر کمی و کیفی حمایت کند.

او می گوید که افغانستان به 260 هزار سرباز ارتش و از 140 تا 150 هزار نیروی پلیس آموزش دیده و مجهز نیاز دارد.

آقای اسپنتا می گوید: "در جامعه جهانی امروز یک بحث جدی متاسفانه وجود دارد. به جای بحث روی خروج نیروها (از افغانستان)، باید روی این صحبت شود که چرا نیروها آمده اند و چرا نیروها می خواهند دوباره بروند؟"

او می افزاید: "آیا خروج نیروها (از افغانستان) طالبانیزه شدن دوباره افغانستان نیست؟ و طالبانیزه شدن افغانستان، تبدیل کردن این قلمرو بزرگ کوهستانی به پایگاه مجدد تروریسم بین المللی نیست؟"

'حسن نیت'

آقای اسپنتا همچنین گفت که هنوز کشورش از فعالیت گروه های تروریستی در خاک پاکستان آسیب می بیند. او گفت که "اسناد و شواهد کافی" در دست دارد که نشان می دهد گروه های تروریستی از خاک پاکستان علیه افغانستان فعالیت می کنند.

او گفت که دولت افغانستان انتظار دارد مقامات پاکستانی، اعضای شورای رهبری گروه طالبان را در شهر کویته بازداشت به افغانستان تحویل دهند.

آقای اسپنتا گفت: "سه مرکز اصلی تروریسم که در افغانستان فعال است، متاسفانه در قلمرو پاکستان قرار دارد. شورای کویته در کویته استقرار دارد... ما خواهان این هستیم که اعضای این شورا گرفتار شده و به عنوان حسن نیت، به افغانستان تحویل داده شوند."

او افزود: "گروه حقانی که با القاعده و آی اس آی رابطه نزدیک دارد، در مناطق جنوب ما (افغانستان) و در مناطق باجور فعالیت می کند و ما شواهد و اسناد کافی داریم. ما می دانیم که در بخشی از مناطق قبایلی و پیشاور آقای حکمتیار و همراهان ایشان فعالیت می کنند."

وزیر خارجه افغانستان اگرچه گفت که حلقاتی در پاکستان با گروه های تروریستی مستقر در این کشور مبارزه می کنند، اما تاکید کرد که حلقاتی در این کشور هستند که در مخالفت با چنین عملکردی قرار دارند.

آقای اسپنتا گفت تا زمانی که از فعالیت این گروه ها در پاکستان جلوگیری نشود، مبارزه با تروریسم معنای واقعی خود را ندارد.

 

نگرانی شورای امنیت ملی افغانستان از تاخیر در اعلام نتایج انتخابات

دولت افغانستان اعلام کرده است که تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری باعث کاهش درآمد دولتی و افزایش جرایم در این کشور شده است.

نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری 29 اسد/مرداد پیش از این اعلام شده اما به دلیل ادعاهایی مبنی بر "تقلب گسترده در این انتخابات، نتایج نهایی آن تا حال اعلام نشده است.

دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در اعلامیه ای گفته که اعضای شورای امنیت ملی این کشور "عدم اعلام به موقع" نتایج نهایی انتخابات را دلیل کاهش درآمد دولت دانسته است.

بر اساس این اعلامیه، وزارت مالیه/دارایی افغانستان به شورای امنیت ملی، که روز یکشنبه، 12 میزان/مهر به ریاست حامد کرزی، رئیس جمهوری برگزار شد، گزارش داده که در دو ماه اخیر درآمد دولت ماهانه دست کم یک میلیارد افغانی کاهش داشته است.

وزیر دفاع، وزیر داخله (کشور)، رئیس اداره امنیت ملی، وزیر مالیه و شماری از دیگر از مقامهای ارشد دولت افغانستان عضو شورای امنیت ملی هستند. رئیس این شورا زلمی رسول، از مشاوران آقای کرزی است.

وزارت مالیه همچنین در گزارش خود گفته که قیمت کالاها در بازارهای افغانستان بالا رفته و فعالیت های اقتصادی و بازرگانی کاهش یافته است. اما این وزارت نگفته که افزایش در قیمت کالاها و کاهش فعالیت های اقتصادی و بازرگانی به چه میزانی بوده است.

اعضای شورای امنیت ملی همچنین گفته اند که سطح جرایم و "تمایلات تبهکارانه" نیز در افغانستان به دلیل تاخیر در اعلام نتایج انتخابات افزایش یافته است.

به گزارش مقامهای امنیتی به شورای امنیت ملی، موارد آدم ربایی و ناامنی در کشور اخیراً افزایش داشته است، اما در اعلامیه دفتر رئیس جمهوری مشخص نشده که این افزایش به چه میزانی و در کدام مناطق کشور بوده است.

اعضای شورای امنیت ملی افغانستان در این نشست خود همه این موارد را "زاییده به پایان نرسیدن به موقع روند انتخابات و وضعیت ویژه کنونی" دانسته اند.

اعضای شورای امنیت ملی همچنین نسبت به ادامه این وضعیت ابراز نگرانی کرده و از نهادهای مربوط درخواست کردند که برای به پایان رساندن روند انتخابات "سرعت عمل" بیشتری از خود نشان دهند.

این در حالی است که شماری از بازرگانان افغان نیز گفته اند که تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات بر کار آنان اثر منفی گذاشته است.

خان جان الکوزی، معاون اتاقهای تجارت و صنایع افغانستان در گفتگویی با بی بی سی گفت که به دلیل تاخیر در اعلام نتایج انتخابات، واردات کالا به افغانستان حدود 50 درصد کاهش یافته است.

آقای الکوزی گفت او به نمایندگی از بازرگانان افغان نگرانی خود را در این زمینه به دولت افغانستان ابراز داشته است.

تا اکنون به درستی مشخص نشده که نتایج نهایی انتخابات چه زمانی اعلام خواهد شد. پس از برگزاری انتخابات 29 اسد/مراد ریاست جمهوری ادعاهای زیادی مبنی بر تقلب در انتخابات مطرح شد.

نامزدهای معترض و برخی ناظران بین المللی گفته اند که در این انتخابات تقلب به پیمانه گسترده ای صورت گرفته است. آنها خواهان رسیدگی به ادعاهای خود شده اند.

بر اساس قانون، نتایج پیش از رسیدگی به شکایت های مطرح شده در مورد انتخابات، اعلام نخواهد شد.

کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی گفته که حدود سه هزار مورد شکایت در مورد نتایج انتخابات به این کمیسیون ارائه شده که از آن جمله حدود 600 مورد آن "جدی" است.

مقامات کمیسیون شکایات انتخاباتی تا حال نگفته که رسیدگی به این شکایات چه زمانی پایان خواهد یافت، اما داوود علی نجفی، رئیس دارالانشای/دبیر خانه کمیسیون انتخابات گفته است که نتایج نهایی تا حدود یک هفته دیگر اعلام خواهد شد.

 

 

سازمانهای غیردولتی: با شورشیان افغان گفتگو شود

شماری از سازمان های غیردولتی برای رساندن کمک های انسان دوستانه به نیازمندان، خواهان گفتگو میان دولت افغانستان و مخالفان شده اند.

این سازمان ها در نشستی در کابل گفتند که ناامنی و حملات مخالفان مسلح دولت به دفترها و کارمندان آنها، چالش های بزرگی را در برابر فعالیت های انسان دوستانه آنها قرار داده است.

هاشم مایار، معاون موسسه هماهنگ کننده سازمان های غیر دولتی، اکبر (Agency Coordinating Body for Afghan Relief-ACBAR) گفت در سال جاری حملات مسلحانه به دفاتر سازمان های غیردولتی تلفاتی هم به جا گذاشته است.

آقای مایار گفت: "از اول ماه جنوری (ژانویه) تا آخر آگوست (اوت) 23 حمله مسلحانه مستقیم به موسسات غیردولتی صورت گرفته و ۱۵ نفر از این موسسات کشته شدند."

الین یوشیکاوا، از مسئولان سازمان بریتانیایی آکسفام در این نشست، ناامنی را مهمترین عامل نرسیدن کمک های انسان دوستانه به افغانهای نیازمند دانست.

به گفته او، شماری از سازمان های غیردولتی به دلائل امنیتی در برخی از مناطق افغانستان مجبور شده اند که فعالیت های خود را به حال تعلیق درآورند.

خانم یوشیکاوا گفت "ناامنی و خشونت مساله ای جدی است. افزایش حملات و تلفاتی که به غیرنظامیان رسیده باعث شده تا کار کمک رسانی با موانع مواجه شود. حتی رساندن کمک از طریق هوا نیز به برخی مناطق ناممکن شده است."

آقای مایار، معاون رئیس موسسه اکبر، که دهها سازمان غیردولتی عضو آن هستند، از دولت افغانستان خواست که با مشورت سازمان های غیردولتی داخلی و بین المللی و همچنین نهادهای مدنی گفتگو با مخالفان را آغاز کند تا افغانهای نیازمند بتوانند به کمک های این سازمان ها دسترسی داشته باشند.

آقای مایار گفت "ما می خواهیم به دولت بگوییم که تنها راه نظامی راه حل نیست. باید به طرف مسائل سیاسی رفت، با مخالفان مذاکره صورت بگیرد و این مذاکرات باید شفاف باشد."

او افزود: "در این مذاکرات باید از جامعه مدنی مشورت گرفته شود و از نتایج آن باید همه آگاه شوند؛ بر سر چه مذاکره شده و مخالفین از دولت چه می خواهند."

سازمان های غیردولتی در افغانستان در بخش های مختلف، از جمله کمک غذایی و دارویی به نیازمندان، توسعه و تقویت آموزش و پرورش و بهداشت کار می کنند.

 

 

نظرسنجی: آمریکا 'معتبرترین' کشور دنیا

بر اساس یک نظرسنجی، آمریکا امسال از نظر اعتبار در بین 50 کشور دنیا جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است. در این نظرسنجی، ایران در رتبه آخر قرار گرفته است.

شرکت روابط عمومی و رسانه ای "جی اف کی روپر" در شهر نیویورک آمریکا این نظرسنجی را انجام داده است و آن را روز دوشنبه (5 اکتبر) منتشر کرد.

بر اساس این نظرسنجی، آمریکا امسال از جایگاه هفتم سال 2008 میلادی به جایگاه نخست ارتقا یافته است.

20 هزار نفر از بیست کشور توسعه یافته و در حال توسعه در این نظرسنجی شرکت داشته اند.

آن ها در این نظرسنجی 50 کشور را بر مبنای ملاک های فرهنگی، نحوه اداره کشور، مردم، صادرات، گردشگری، طبیعت و نظام تحصیلی رتبه بندی کرده اند.

در این نظرسنجی، ایران در بین 50 کشور در رتبه پنجاهم قرار گرفته است. فرانسه دوم و آلمان سوم شده است.

در نظرسنجی سال گذشته آلمان در مقام نخست قرار داشت و فرانسه دوم شده بود.

سایمون آنهولت، از مدیران شرکتی که این نظرسنجی را انجام داده، سیاست های باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را عامل اصلی ارتقای وجهه آمریکا در دنیا می داند.

ارتقای وجهه آمریکا در عرصه بین المللی و بهبود روابط آمریکا با جهان اسلام از وعده های انتخاباتی باراک اوباما بود.

بسیاری از ناظران اتفاق نظر دارند که سیاست های بحث برانگیز جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، به ویژه تصمیم او برای حمله نظامی به عراق، به اعتبار آمریکا در جهان لطمه جدی وارد کرده بود.

کانادا در نظرسنجی امسال بیشترین افت را داشته و از رتبه چهارم به جایگاه هفتم نزول کرده است.

در این نظرسنجی، چین با ارتقای نسبی جایگاه خود در رتبه بیست و دوم قرار گرفته است.

ناظران صعود جایگاه چین را به برگزاری بازی های المپیک 2008 در این کشور نسبت داده اند.

چین عمدتا از نظر میراث فرهنگی امتیاز بالایی دریافت می کند اما در زمینه حقوق بشر و سیاست های محیط زیستی عملکرد خوبی در این نظرسنجی نداشته است.

در این نظرسنجی آنگولا در بین 50 کشور در مرتبه چهل و نهم قرار گرفته است.

ایران پس از آنگولا در جایگاه آخر دیده می شود.

 

 

حمله انتحاری به دفتر سازمان ملل متحد در اسلام آباد

پلیس پاکستان می گوید در جریان حمله انتحاری به دفتر برنامه جهانی غذا در اسلام آباد، پنج نفر از کارمندان این دفتر از جمله یک عراقی کشته و عده ای مجروح شده اند.

از مجتمع این دفتر که مامورین مسلح با سگ های پلیس از آن محافظت می کنند دود به آسمان بلند شده است.

هنگام انفجار قریب به 100 نفر در این مجتمع سرگرم کار بودند.

وزیر کشور پاکستان می گوید سهل انگاری در رعایت مقررات امنیتی سبب شد که بمبگذار که لباس نیروهای امنیتی را پوشیده بود بتواند به بهانه رفتن به دست شویی وارد مجتمع شود.

معاون برنامه جهانی غذا در اسلام آباد، این حمله را یک واقعه اسفناک برای سازمان ملل متحد و تمام نهادهای کمک های بشردوستانه در پاکستان خواند.

اورلا گرین، خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید این حمله یادآور این موضوع خواهد بود که پایتخت پاکستان همچنان آسیب پذیر است و دلیل دیگری برای اثبات این واقعیت است که با وجود افزایش تدابیر امنیتی و عملیات جاری ارتش این کشور، پیکارجویان همچنان قادر به حمله هستند.

هنوز هیچ کس مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است ولی خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید احتمالا طالبان پاکستانی که تهدید کرده بودند انتقام قتل بیت الله محسود، رهبر سابق خود را خواهند گرفت، عامل این حمله معرفی خواهد شد.

بیت الله محسود در اثر حمله یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در ماه اوت گذشته کشته شد.

هفته گذشته در اثر دو انفجار انتحاری در شمال غرب پاکستان، 16 نفر جان خود را از دست دادند.

 

انفجار بمب در عراق 6 کشته به جا گذاشت

پلیس عراق می گوید حمله یک بمبگذار انتحاری به گروهی از عزاداران در شهر حدیثه در شمال غرب این کشور، موجب کشته شدن 6 نفر شد.

در این حمله 15 نفر نیز مجروح شده اند.

پلیس می گوید به احتمال قوی شمار قربانیان این بمبگذاری افزایش خواهد یافت.

در این حمله، بمبگذار انتحاری مواد منفجره را که در داخل یک کمربند جاسازی شده بود، در چادری که مراسم عزاداری در آن برگزار شده بود منفجر کرد.

این عزاداری به مناسبت مرگ یکی از اعضای قبیله ای بود که شماری از نفرات پلیس و ارتش نیز به آن تعلق دارند.

حدیثه که در استان انبار در فاصله 220 کیلومتری شمال غرب بغداد قرار دارد یکی از مراکز قدرت شورشیان سنی مذهب بود ولی متعاقبا به صورت صحنه نبرد علیه شبکه القاعده و سایر گروهها در عراق در آمد.

در سال 2007 که قبایل سنی مذهب عراق با نیروهای آمریکایی متحد شدند و نفرات القاعده از این استان بیرون رانده شدند، این منطقه به طور کلی آرام شد.

ولی پیکارجویان اسلامی نشان داده اند که هنوز می توانند به انفجار بمب دست بزنند و همواره محل اجتماع افراد، هدف مناسبی برای حمله آنان است چون موجب افزایش تعداد تلفات می شود.

انفجار اخیر در حالی اتفاق افتاده که نوری المالکی نخست وزیر عراق برای رفع تفرقه های قومی و فرقه ای قبل از برگزاری انتخابات عمومی این کشور تلاش می کند.

قرار است این انتخابات در ژانویه سال 2010 برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز درحالی که خشونت ها در سراسر عراق به طور کلی کاهش یافته، این کشور هنوز جای خطرناکی محسوب می شود.

در ماه اوت گذشته انفجار بمب در شهر حدیثه موجب کشته شدن 6 نفر و زخمی شدن 21 نفر شده بود.

 

 

انفجار بمب در عراق 6 کشته به جا گذاشت

پلیس عراق می گوید حمله یک بمبگذار انتحاری به گروهی از عزاداران در شهر حدیثه در شمال غرب این کشور، موجب کشته شدن 6 نفر شد.

در این حمله 15 نفر نیز مجروح شده اند.

پلیس می گوید به احتمال قوی شمار قربانیان این بمبگذاری افزایش خواهد یافت.

در این حمله، بمبگذار انتحاری مواد منفجره را که در داخل یک کمربند جاسازی شده بود، در چادری که مراسم عزاداری در آن برگزار شده بود منفجر کرد.

این عزاداری به مناسبت مرگ یکی از اعضای قبیله ای بود که شماری از نفرات پلیس و ارتش نیز به آن تعلق دارند.

حدیثه که در استان انبار در فاصله 220 کیلومتری شمال غرب بغداد قرار دارد یکی از مراکز قدرت شورشیان سنی مذهب بود ولی متعاقبا به صورت صحنه نبرد علیه شبکه القاعده و سایر گروهها در عراق در آمد.

در سال 2007 که قبایل سنی مذهب عراق با نیروهای آمریکایی متحد شدند و نفرات القاعده از این استان بیرون رانده شدند، این منطقه به طور کلی آرام شد.

ولی پیکارجویان اسلامی نشان داده اند که هنوز می توانند به انفجار بمب دست بزنند و همواره محل اجتماع افراد، هدف مناسبی برای حمله آنان است چون موجب افزایش تعداد تلفات می شود.

انفجار اخیر در حالی اتفاق افتاده که نوری المالکی نخست وزیر عراق برای رفع تفرقه های قومی و فرقه ای قبل از برگزاری انتخابات عمومی این کشور تلاش می کند.

قرار است این انتخابات در ژانویه سال 2010 برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز درحالی که خشونت ها در سراسر عراق به طور کلی کاهش یافته، این کشور هنوز جای خطرناکی محسوب می شود.

در ماه اوت گذشته انفجار بمب در شهر حدیثه موجب کشته شدن 6 نفر و زخمی شدن 21 نفر شده بود.

 

 

اعتراض تولیدکنندگان مواد لبنی اروپایی بروکسل را فلج کرد

صدها تولیدکننده مواد لبنی اروپایی در اعتراض به بهای پایین شیر در اتحادیه اروپا با تراکتورهای خود در مرکز بروکسل، پایتخت بلژیک جمع شده و فعالیت این شهر را مختل کرده اند.

این گروه از تولیدکنندگان در مقابل ساختمان اتحادیه اروپا تجمع کرده اند. قرار است وزیران کشاورزی اتحادیه اروپا در مقر این اتحادیه تشکیل جلسه دهند و تقاضای حمایت تولیدکنندگان مواد لبنی را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

در حالی که برای کنترل اعتراضات شمار زیادی پلیس به مرکز شهر بروکسل فراخوانده شده اند، بسیاری از معترضان با تکان دادن زنگوله گاوهای خود سر و صدا راه انداخته اند، تعدادی روی پیاده روها شیرریخته اند و عده ای دیگر نیز گاوهای خود را به خیابان های پایتخت آورده اند.

در چند هفته گذشته کشاورزان اروپایی در اعتراض به سقوط بهای شیر میلیون ها لیتر شیر را دور ریخته یا از توزیع آن اجتناب کرده اند.

مشکل بازار شیر اروپا این است که تولید بیش از مصرف است و بهای شیر به شدت کم شده است.

تولیدکنندگان مواد لبنی می گویند هزینه کنونی تولید شیر بیش از دو برابر سودی است که از فروش آن عایدشان می شود.

اتحادیه اروپا یارانه صادرات شیر را کاهش و تولید این ماده لبنی را افزایش داده است. انگیزه اتحادیه اروپا از این اقدام اصلاح سیاست رایج کشاورزی در اتحادیه اروپا بوده است.

معترضان می گویند اتحادیه اروپا به جای صبر کردن تا رسیدن موعدی که برای پایان دادن به همه سهمیه های تولید شیر در نظر گرفته است - سال 2015 - هم اکنون باید میزان سهمیه ها را کم کند تا بهای شیر افزایش یابد.

 

'الازهر پوشیدن روبنده را ممنوع می کند'

رئیس بالاترین نهاد مذهبی مصر گفته است فتوایی صادر خواهد کرد تا پوشیدن روبنده برای زنان ممنوع شود.

شیخ محمد سید طنطاوی، رئیس دانشگاه الازهر، گفت پوشیدن روبنده یک سنت است و هیچ ارتباطی با آموزه های دین اسلام ندارد.

با این که اغلب زنان مسلمان در مصر محجبه هستند، این کشور شاهد افزایش ناگهانی شمار زنانی بوده است که صورت های خود را کاملا می پوشانند.

بسیاری این پدیده را با تعابیر افراطی از اسلام مرتبط دانسته اند.

ظاهرا موضوع پوشش روبنده در جریان بازدید شیخ طنطاوی از یک مدرسه دخترانه در قاهره مطرح شده است.

گفته می شود که شیخ طنطاوی در این بازدید، که اخیرا صورت گرفته، از یکی از دخترهای دانش آموز خواسته است که روبنده اش را بردارد.

روزنامه "المصری الیوم" به نقل از رئیس دانشگاه الازهر آورده است که او از دیدن پوشش این دانش آموز تعجب کرده است و به او گفته روبنده پوششی سنتی است و با اسلام یا قرآن هیچ ارتباطی ندارد.

یک سال پیش یکی از روحانیون عربستان سعودی از زنان این کشور خواست نقابی بپوشند که فقط یک چشمشان معلوم باشد.

شیخ محمد الهبادان گفت روبنده هایی که در آن هر دو چشم معلوم است زنان را ترغیب می کند چشم های خود را آرایش کنند تا جذاب شوند.

در بسیاری از کشورهای مسلمان تعیین این که زنان تا چه حدی باید چهره های خود را بپوشانند موضوعی بحث برانگیز بوده است.

پوشیدن روبنده در عربستان سعودی و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس مرسوم تر از سایر کشورهای مسلمان است. در اغلب کشورهای خاورمیانه زنان روسری می پوشند.

شیخ هبادان، که یک روحانی محافظه کار تندروست و در میان مذهبی های سعودی نفوذ زیادی دارد، یک سال پیش در پاسخ به سوالات مذهبی تماشاچیان در شبکه تلویزیونی ماهواره ای المجد، گفت نقاب یک چشم برای زنان سعودی، حجاب مطلوب است.

 

رحمان خواستار کمک کشورهای پیشرفته اسلامی شد

رییس جمهور تاجیکستان پیشنهاد کرده است که کشورهای پیشرفته اسلامی پنج درصد درآمد خود را برای توسعه کشورهای در حال رشد مصرف کنند.

این مطلب روز دوشنبه 5 اکتبر در مراسم افتتاح کنفرانس بین المللی "میراث ابوحنیفه و نقش آن در مکالمه تمدن ها" در شهر دوشنبه اعلام شد.

امامعلی رحمان در این همایش خواستار "وحدت همه کشورهای مسلمان نشین" شد. برای بار نخست در تاجیکستان، یک مراسم دولتی امروز با قرائت سوره ای از قرآن شروع شد.

سپس، امامعلی رحمان نیز برای بار نخست گردهم آمدگان را با "السلام علیکم و رحمت الله و برکاته" خیر مقدم گفت.

آقای رحمان در سخنرانی خود در باره ضرورت بزرگداشت 1310 سال ولادت امام اعظم یا ابوحنیفه نعمان ابن ثابت، رهبر مذهب حنفی اظهار نظر کرد.

تاجیکستان "متمدن و آگاه به ارزشهای ملی"

امامعلی رحمان همچنین گفت که تاجیکستان تلاش دارد به "یک کشور معاصر و متمدن" مبدل شود و همزمان مردم این کشور از ارزشهای ملی و مذهبی خود آگاه باشند.

در همین حال، رییس جمهور تاجیکستان گفت که "باعث تشویش است که در برخی از کشورها مسلمانان واقعیت جهان امروز را به طور کافی درک نکرده، هنوز هم پایبند خرافات مانده اند."

وی افزود، امام اعظم را می توان پایه گذار برطرف سازی نزاع های میان امت اسلام و اهل بشر نامید. زیرا به گفته آقای رحمان، وی به "مذهبی بنیاد گذاشت که رفع نزاع تمدن ها را در چهارچوب شرعی و آیین و سنتهای نیک فرهنگ عمومی اسلامی آسان کرد."

در این کنفرانس حدود 500 نفر دانشمندان و پژوهشگران عرصه اسلام از 47 کشور جهان شرکت دارند.

سال امام اعظم – تبلیغ حنفیه؟

هرچند امامعلی رحمان در سخنرانی خود تاکید کرد که اعلام سال بزرگداشت امام اعظم هرگز معنی تبلیغ آیین حنفیه نیست، برخی منتقدان این اظهار او را مورد تردید قرار می دهند.

به گفته آنها، اگر این ادعاها درست بود، پس چرا در تاجیکستان فعالیت گروههای دیگر اسلامی، نظیر "جماعت تبلیغ"، "سلفی" و غیره ممنوع اعلام شده و پیروان آنها مورد مجازات قرار می گیرند.

منتقدان همچنین از آن چه "ایجاد محدودیتها در زمینه آزادیهای مذهبی" می نامند، اظهار نگرانی کرده و می گویند که مورد اجرا قرار گرفتن قانون جدید ادیان در این کشور این مشکلات را بیشتر کرده است.

طبق مقررات این قانون، قرار است تا آخر سال جاری کلیه مساجد کشور دوباره ثبت نام شوند و مسئولین برخی از آنها از ایجاد موانع ساخت و ساز در این زمینه نیز خبر می دهند.

از سوی دیگر، روز 5 اکتبر با شرکت امامعلی رحمان در شهر دوشنبه مراسم پایه گذاری مسجدی جدید برای 150 هزار نفر و یک دانشگاه اسلامی برگزار شد. این مسجد که با سرمایه دولت قطر ساخته می شود، بزرگترین مسجد جامع در قلمرو آسیای مرکزی خواهد بود.

آقای رحمان در این مراسم گفت که "جوهر تعلیمات همه دین های جهانی، از جمله دین مبین اسلام عبادت به پروردگار است. عبادتگاه را خانه خدا نیز می نامند و آن برای انسان با ایمان و تقوی دار، پاکیزه ترین مکان می باشد."

بر مبنای قانون اساسی، تاجیکستان یک کشور سکولار است و مسایل دین از دولت جدا اعلان شده اند.

 

مرسدس سوسا درگذشت

آمریکای لاتین یکی از سرشناس ترین و محبوب ترین خوانندگان خود را از دست داد.

مرسدس سوسا، خواننده فولکلور آرژانتینی که با عناوینی همچون "صدای اکثریت خاموش" و "صدای آمریکای لاتین" شناخته می شد، در روز یکشنبه چهارم اکتبر 2009 در سن 74 سالگی و در اثر نارسایی کلیه، ریه و در نهایت ایست قلبی در گذشت.

او در کنار برخی دیگر خوانندگان سرشناس آمریکای لاتین همچون ویکتور خارا، ویولتا پارا، ویکتور اردیا و آلفردو زیتاروسا از شخصیت های کلیدی جنبش "ترانه نو" (Nuevo Cancionero) بود که در دهه 60 و 70 میلادی تفکرات چپ گرایانه را با موسیقی و شعر درآمیختند و به این وسیله اعتراض خود را به سیاست های مشت آهنین حکومت های وقت منطقه و نقض حقوق بشر و آزادی های مدنی توسط آنها ابراز کردند.

از مشهورترین آثار مرسدس سوسا در این دوره می توان به آلبوم "Hasta la Victoria" (تا پیروزی) اشاره کرد که عرضه شدن آن در سال 1972 یکی از مهمترین تحولات هنری سوسا بود؛ در آن دوره در هم آمیختن سیاست و موسیقی امری پرخطر به شمار می رفت و این مسئله از جمله باعث شد تا ویکتور خارا پس از کودتای نظامی سال 1973 شیلی دستگیر، شکنجه و اعدام شود.

نسخه ای که مرسدس سوسا از آهنگ "Gracias a la Vida" (تشکر از زندگی) خواند، در دهه 70 و 80 به سرود اصلی فعالان چپ بدل شد و از جمله عواملی بود که به بازداشت این خواننده در میانه یک کنسرت توسط حکومت نظامی آرژانتین در سال 1979، ممنوع اعلام شدن پخش آثارش از سوی دولت آرژانتین و تبعید اجباری او به اروپا منجر شد.

او در سال 2007 در مصاحبه ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت در آن زمان از سوی تشکل Triple A تهدید به مرگ شده بود؛ این تشکل که در واقع یک جوخه مرگ راست گرا محسوب می شد، در حین دوره حکومت نظامیان در آرژانتین بین سال های 1976 تا 1983 فعالیت می کرد و افراد مظنون به مخالفت با دولت را مورد ارعاب قرار می داد.

مرسدس سوسا در ماه های آخر حکومت دیکتاتوری آرژانتین که در جریان آن ده ها هزار نفر در سرکوب فعالان چپ به دست دولت کشته شدند، دوباره به کشورش بازگشت و گرچه در نهایت حکومت های نظامی در آمریکای لاتین، یکی پس از دیگری کنار رفتند، اما این خواننده با خواندن از مسائلی جهانی همچون جنگ، فقر، عشق و از دست دادن عزیزان، محبوب باقی ماند.

او که بیش از 40 آلبوم عرضه کرد، در سال 1994 در کلیسای سیستین (مقر رسمی اقامت پاپ، رهبر مسیحیان کاتولیک جهان، در واتیکان) آواز خواند و در سال 2002 در کارنگی هال در نیویورک و در تماشاگاه باستانی کلوسیوم شهر رم همراه با ری چارلز، از مشهورترین نوازندگان پیانو، برنامه اجرا کرد.

خانم سوسا سفیر حسن نیت سازمان ملل متحد نیز بود و همراه با ستارگانی همچون لوچیانو پاواروتی، استینگ، و جون بائز خوانده بود.

او بخاطر فعالیت های هنری خود و همچنین فعالیت های بشر دوستانه اش به ویژه در امر دفاع از حقوق زنان جوایز بین المللی متعددی را دریافت کرد و از جمله در عرصه هنر در سال های 2000، 2003 و 2006، جایزه گرمی لاتین بهترین آلبوم فولکلور سال را دریافت کرد.

آلبوم اخیر او که "Cantora" نام دارد و مجموعه ای است از تصنیف های کلاسیک فولکلور آمریکای لاتین و با کمک خوانندگانی همچون شکیرا، فیتو پائز و خواکین سابینا خوانده شده نیز نامزد دریافت جایزه گرمی در سال جاری است که مراسم آن در ماه نوامبر برگزار می شود.

شکیرا با انتشار بیانیه ای در باره مرسدس سوسا گفت: "او بزرگترین صدا و بزرگترین قلب را برای درک رنج مردم داشت."

در این بیانیه آمده است سوسا "صدای برادرانش در روی کره خاکی بود که پرچم موسیقی رنج و عدالت را برافراشتند."

هوگو چاوز رئیس جمهور ونزوئلا هم درباره این خواننده گفت: "او زندگی ما را روشن کند."

آقای چاوز افزود: "ممکن است جسم او در میان ما نباشد اما مرسدس هنوز هم با ماست."

 

 

'سالانه ۹ میلیون کودک از امراض قابل علاج مى‌میرند'

یک سازمان کمک رسانی بین المللی اعلام کرده کاهش چشمگیر نرخ مرگ و میر کودکان در جهان بسیار کمتر از آنچه جهانیان فکر می کنند هزینه دارد.

موسسه "Save The Children" که تازه ترین تلاش خود برای دستیابی به منبع مالی لازم جهت گسترش خدمات را آغاز کرده، در برآوردی هزینه کاهش عمده نرخ مرگ و میر کودکان در اثر بیماری های قابل درمان را 40 میلیارد دلار برآورد کرد.

این سازمان اعلام کرد از آنجا که مردم فکر می کنند هزینه چنین کاری بسیار بالاتر از این رقم است، فشار کافی بر دولت ها برای اقدام در این زمینه وارد نمی شود.

این سازمان شمار کودکان زیر پنج سال را که هر سال به دلیل امراض قابل علاج جان خود را از دست می دهند را 9 میلیون نفر اعلام کرد.

موسسه "Save The Children" مهمترین دلایل مرگ کودکان زیر پنج سال را ذات الریه، اسهال و فقدان ماما به تعداد کافی برای اطمینان از صحت وضع حمل دانست.

بنا به برآورد این سازمان یک پنجم مرگ نوزادان در سراسر جهان، در هند رخ می دهد زیرا همه نیازمندان به خدمات بهداشتی دسترسی ندارند.

آدریان لاوت، مسئول برنامه جدید موسسه "Save The Children" به بی بی سی گفت کمبود مددکاران و بهیاران در امر وضع حمل و در نگهداری کودک در ماه های اول، کودکان را در برابر مشکلاتی که با "سرمایه گذاری بسیار کم" قابل درمان یا قابل پیشگیری هستند، آسیب پذیر ساخته است.

این سازمان اعلام کرد پیشرفت به سمت هدفی که سازمان ملل متحد درباره کاهش مرگ کودکان تعیین کرده (کاهش 66 درصدی تا سال 2015) با سرعت بسیار کمی صورت می گیرد.

موسسه "Save The Children" با انجام پژوهشی در 14 کشور دریافته که بسیاری هزینه لازم برای کاهش مرگ و میر در کودکان را رقمی حدود 400 میلیارد دلار قلمداد می کنند.

 

پایان عملیات یافتن اجساد قربانیان زلزله در سوماترا

مقامات اندونزی می گویند از آنجا که به شماری از روستاهای زلزله زده که زیر گل و لای مدفون شده اند امکان دسترسی نیست، به تلاش برای بیرون آوردن اجساد از زیر آوار، پایان داده اند.

یک سخنگوی اداره محلی گفت بهتر است بودجه موجود به جای این که صرف بیرون آوردن اجساد شود، برای کمک به کسانی که زنده باقی مانده اند، مورد استفاده قرار گیرد.

اکیپ های بین المللی جستجو و نجات، می گویند از آنجا که دولت اندونزی می گوید امیدی به این که هنوز کسانی در زیر آوار زنده باشند، وجود ندارد خود را برای بازگشت آماده می کنند.

دولت اندونزی و نهادهای بین المللی کمک، اکنون تلاش خود را بر رساندن کمک به جوامع خارج از پادانگ و نیز جلوگیری از شیوع بیماری های ناشی از آب آلوده و اجساد فاسد دفن نشده، متمرکز کرده اند.

در اثر زلزله چهارشنبه گذشته در سوماترا، دست کم یک هزار نفر کشته و یک هزار نفر دیگر ناپدید شده اند.

بسیاری از جاده ها و پل ها تخریب شده و شمار زیادی زیر گل و لای مدفون شده اند.

خبرنگار بی بی سی در پادانگ، مرکز سوماترای غربی می گوید زندگی در پادانگ تا حدودی به حال عادی باز می گردد. کودکان در حال بازگشت به مدرسه های موقت هستند و برخی مغازه ها باز شده اند.

چند صد مدرسه از جمله 180 هزار ساختمانی اند که در اثر زلزله منهدم شده یا به سختی صدمه دیده اند.

مقامات اندونزی می گویند برای ترمیم خرابی های ناشی از زلزله به 600 میلیون دلار نیاز است.

زمین شناسان از مدت ها قبل در مورد این که پادانگ با 900 هزار جمعیت، به دلیل موقعیت خود ممکن است روزی در اثر زلزله به کلی ویران شود، هشدار داده بودند.

مقام های بهداشتی در اندونزی این زلزله را با زلزله 2006 یوگیاکارتا در جاوه که موجب تلفات و ویرانی بسیار شد مقایسه می کنند.

 

وزیر اسرائیلی از ترس بازداشت به لندن سفر نکرد

معاون نخست وزیر اسرائیل سفر خود به لندن را به دلیل هراس از پیگرد قانونی و احتمال بازداشت لغو کرد.

در مورد این مقام اسرائیلی ادعا شده که او مرتکب جرایم جنگی در مناطق فلسطینی شده است.

موشه یعلون، که وزارت امور استراتژیک اسرائیل را هم به عهده دارد، برای حضور در یک برنامه خیریه از سوی یک نهاد یهودی به لندن دعوت شده بود اما مسئولان حقوقی وزارت خارجه اسرائیل به او توصیه کردند تا سفر خود به بریتانیا را لغو کند.

این افراد می گویند فعالان طرفدار فلسطینیان ممکن است در بریتانیا به دنبال حکم بازداشت این مقام اسرائیلی باشند.

سخنگوی آقای یعلون گفته است که این مقام اسرائیلی نخواسته ابزاری برای تبلیغات ضد اسرائیلی باشد.

آقای یعلون در سال 2002 در زمانی که اسرائیل یک تن بمب بر روی آپارتمانی در غزه خالی کرد و یک رهبر حماس و چهارده شهروند فلسطینی از جمله هشت کودک را کشت، ریاست ستاد مشترک ارتش اسرائیل را به عهده داشت.

این اقدام اسرائیل بخشی از طرح کشتار هدفمند این کشور در حذف رهبران حماس بود.

هفته پیش، فعالان حقوق بشر بریتانیایی درصدد کسب حکم جلب اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل بودند که به لندن سفر کرده بود. آقای باراک از سوی این افراد متهم به ارتکاب جرایم جنگی در غزه است.

به دلیل مصونیت دیپلماتیک اهود باراک، درخواست برای بازداشت او رد شد.

رسانه های اسرائیلی نوشته اند مسئولیت دیپلماتیک شامل حال آقای یعلون نمی شد.

 

 

کشته شدن دست کم 230 نفر در اثر سیل در هند

جاری شدن سیل در جنوب هند موجب کشته شدن دست کم 230 نفر و بیخانمان شدن بیش از 10 میلیون نفر شده است.

مقامات هند می گویند بیش از نیمی از قربانیان در ایالت کارناتاکا، که بیشترین صدمه را خورده زندگی می کردند.

در حال حاضر از ارتش و نفرات نیروی دریایی و هوایی هند برای کمک به سیلزدگان کمک گرفته شده و هلیکوپتر ها در حال فروریختن مواد غذایی و آب آشامیدنی برای صدها هزار روستایی که ارتباطشان با سایر نقاط قطع شده است، هستند.

هنوز امکان دسترسی به 350 روستای سیلزده وجود ندارد.

سربازان ارتش در تلاشند تا به کسانی که با قایق در صدد نجات خود برآمده اند دسترسی پیدا کرده و آنان را به مناطق مرتفع انتقال دهند.

بیش از نیم میلیون نفر هم اکنون در اردوگاه های موقت اسکان داده شده اند و غذا و دارو در اختیار آنان قرار داده شده است.

به گفته مسئولین بهداشت برای جلوگیری از شیوع بیماری های مرتبط با آب آلوده تدابیر لازم اتخاذ می شود.

مسئولین می گویند برای تهیه مایحتاج سیلزدگان و بازسازی خانه های آنان به میلیارد ها دلار نیاز است.

انتظار می رود وزیر مسکن هند به زودی از مناطق سیلزده دیدن کند.

پس از آن که مقامات برای جلوگیری از شکستن سدها و بالا آمدن آب رودخانه ها، ناچار شدند مخازن آب دریاچه پشت سدها را باز کنند، سیلابی که پس از چهار روز باران های موسمی به راه افتاده بود، شدیدتر شد.

عامل باران های شدید، طوفان موسمی که از خلیج بنگال به راه افتاده بود، معرفی شده است.

تا چند هفته قبل مناطق سیلزده از بی آبی و خشکسالی رنج می برد.

 

برندگان جایزه نوبل پزشکی سال 2009 معرفی شدند

سه دانشمند آمریکایی که کشف کرده اند بدن انسان چگونه از کروموزومهایی که حاوی رمز ژنتیکی مهمی است، محافظت می کند، مشترکا برنده جایزه نوبل پزشکی امسال شده اند.

تحقیقات الیزابت بلکبورن، کارول گرایدر و جک سوزتاک نشان داده چگونه ممکن است از کروموزوم ها نسخه برداری کرد.

نتیجه این تحقیقات همچنین کمک کرده است دانش در باره پیری، سرطان و سلول های پایه بیشتر از گذشته شود.

سه دانشمند آمریکایی کشف کرده اند که قسمت انتهایی کروموزوم ها، موسوم به تلومیرها، و آنزیمی که آنها را تشکیل می دهد (به نام تلومراز)، وظیفه نسخه برداری کروموزوم ها را بر عهده دارد.

موسسه کارولینسکا در سوئد، ضمن اعلام نام برندگان جایزه نوبل پزشکی سال 2009 گفت این سه دانشمند آمریکایی یک مسئله مهم زیست شناختی را حل کرده اند و نشان داده اند کروموزوم ها چگونه در جریان تقسیمات سلولی به طور کامل نسخه برداری و در مقابل انحطاط محافظت شود.

الیزابت بلکبورن، از دانشگاه کالیفرنیا، و جک سوزتاک از دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد، یک زنجیره دی ان ای منحصر به فرد را در تلومرهایی کشف کرده اند که از کروموزوم ها در برابر انحطاط محافظت می کند.

خانم بلکبورن بعد از این کشف با کارول گرایدر، که در آن زمان دانشجوی دانشگاه بوده است، گروه تحقیق تشکیل می دهد تا در باره احتمال ارتباط تشکیل تلومر دی ان ای با آنزیمی ناشناخته تحقیق کنند.

آنها تلومراز - آنزیمی که دی ان ای پولیمرازها را قادر می کند کل طول کروموزوم را نسخه برداری کند - کشف می کنند.

تحقیقات سه دانشمند آمریکایی باعث شده است دیگر دانشمندان جستجوهای خود را برای کشف راه های جدیدی برای درمان سرطان آغاز کنند.

این امید وجود دارد که سرطان را با پاکسازی تلومراز درمان کرد. شمار زیادی تحقیق در این حوزه در جریان است.

قبلا کشف شده بود که برخی بیماری های ارثی، از جمله چند نوع آنمی (کم خونی که ناشی از ناکافی بودن تقسیمات سلولی در سلول های پایه در مغز استخوان است)، ناشی از نقص در تلومراز است.

توجه: (تمامی اخبار بالا مربوط به  دوشنبه 05 اکتبر 2009 - 13 مهر 1388 بود.)