وبلاگ متفاوت محسن طاهری

اخبار سه شنبه 05 مه 2009 - 15 اردیبهشت 1388

اخبار سه شنبه 05 مه 2009 - 15 اردیبهشت 1388

سفیر ایران در عراق به وزارت خارجه احضار شد

وزارت خارجه عراق با احضار سفیر ایران در این کشور خواهان توقف حملات ایران به مناطق کردنشین شمال عراق شده است.

خدمت سربازی تحصیلکرده ها کاهش یافت

ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعلام کرده که مدت خدمت سربازی افرادی که دارای مدرک لیسانس و بالاتر باشند یک تا چهار ماه کم می شود.

قوه قضائیه: دادگاه تجدید نظر صابری هفته آینده برگزار می شود

قوه قضائیه ایران اعلام کرده که دادگاه تجدید نظر رکسانا صابری خبرنگار ایرانی - آمریکایی که در بازداشت به سر می برد هفته آینده تشکیل خواهد شد.

ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز شد

نام نویسی از داوطلبان دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران از امروز پانزدهم اردیبهشت در ستاد انتخابات وزارت کشور آغاز شده و تاروز نوزدهم اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

ماموریت گیتس؛ اعراب از چه نگرانند؟

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا می‌گوید که انجام یک معامله بزرگ بین ایران و آمریکا غیر واقع بینانه است.

هزاران نفر از ساکنان دره سوات از خانه هایشان گریختند

در پی افزایش درگیری ها در دره سوات در شمال غرب پاکستان، دولت این کشور طالبان را به نقض قرارداد صلح متهم کرده است.

شورش نظامی در گرجستان سرکوب شد

شورش در پایگاهی در نزدیکی تفلیس پس از آن اغاز شد که دولت گرجستان خبر از خنثی شدن طرح یک کودتا با هدف براندازی دولت و ترور رئیس جمهوری گرجستان را داد.

کشته شدن ده ها غیر نظامی در ولایت فراه

گزارش های رسیده از ولایت فراه در غرب افغانستان، حاکی از کشته شدن دهها غیر نظامی در اثر حمله هوایی شب گذشته نیروهای ائتلاف در این ولایت است.

'برنامه گسترده' تامین امنیت انتخابات افغانستان

وزارت دفاع افغانستان می گوید برای بازپس گیری ده ولسوالی که هم اکنون در کنترل طالبان قرار دارد، بزودی عملیات گسترده ای را آغاز می کند.

اعلام حالت اضطراری در پی افزایش سیلاب در افغانستان

اداره مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان به دلیل افزایش سیلاب و تلفات و خسارات ناشی از آن، در بخشهایی از این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

 

توجه: (تمامی اخبار بالا مربوط به سه شنبه 05 مه 2009 - 15 اردیبهشت 1388بود.)

متن کامل اخبار:

سفیر ایران در عراق به وزارت خارجه احضار شد

وزارت خارجه عراق با احضار سفیر ایران در این کشور خواهان توقف حملات ایران به مناطق کردنشین شمال عراق شده است.

این وزارتخانه نسبت به عواقب منفی ادامه این حملات هشدار داده و می گوید عملیات ایران، روستاهای عراقی را تهدید می کند.

با احضار حسن کاظمی قمی، سفیر ایران در عراق، یادداشت اعتراض‌ این وزارتخانه تسلیم مقام ایرانی شده است.

وزارت خارجه عراق در این یادداشت اعتراضی خواهان پایان دادن فوری به "خشونت هایی که ممکن است به روابط دو کشور لطمه بزند" شده است.

ایران تا کنون در باره این حملات و اعتراض عراق، واکنشی نشان نداده است.

ایران چند بار طی روزهای گذشته مناطقی در شمال عراق را گلوله باران کرده و در عملیات خود از هلیکوپتر نیز استفاده کرده است. گفته شد در این حملات، پژاک (حزب حیات آزاد کردستان) مورد هدف قرار گرفت.

وزارت خارجه عراق در بیانیه خود گفته است که دولت عراق "انگیزه ایران برای ایمن کردن مرزهای خود را درک می کند اما این کار به طور یک جانبه میسر نیست و با تماس های دو جانبه و گفت و گوی سازنده میسر خواهد شد."

مقام های دولت خودمختار کرد شمال عراق هم حملات ایران را محکوم کرده و از این کشور خواسته تا عملیات خود را متوقف کند.

دولت خودمختار کرد عراق همچنین از جدایی طلبان کرد خواسته تا همه حملات خود علیه ایران و ترکیه را متوقف کنند.

پ ک ک ( حزب کارگران کردستان ترکیه) و پژاک شاخه ایرانی آن از کوهستان های شمال عراق برای عملیات خود علیه ترکیه و ایران استفاده می کنند. هر دو گروه توسط اتحادیه اروپا و آمریکا، سازمانی تروریستی محسوب می شوند.

کوهستان قندیل و برخی دیگر از مناطق همجوار ایران در کردستان عراق، طی سال های گذشته بارها هدف آتشبار توپخانه سپاه پاسداران ایران بوده که در مواردی به متواری و بی خانمان شدن ساکنان روستاهای مرزی انجامیده است.

در جدیدترین حملات ایران، سه روستای کردنشین در داخل عراق مورد هدف قرار گرفتند.

حدود ده روز پیش، در درگیری میان نیروهای دولتی و پیکارجویان پژاک در غرب ایران حداقل بیست نفر از جمله ده پلیس ایرانی کشته شدند.

ترکیه نیز برای مقابله با پ ک ک بارها مناطقی در کردستان عراق را هدف آتشبار توپخانه و بمباران هوایی قرار داده است.

در مقاطعی ایران و ترکیه مشترکا علیه این دو گروه کرد وارد عمل شده اند. سال پیش فرمانده نیروی زمینی ترکیه برای نخستین بار هماهنگی کشورش با ایران در حمله به کردستان عراق را تأیید کرد.

 

خدمت سربازی تحصیلکرده ها کاهش یافت

ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعلام کرده که مدت خدمت سربازی افرادی که دارای مدرک لیسانس و بالاتر باشند یک تا چهار ماه کم می شود.

سرتیپ موسی کمالی، مدیر مشمولان ستاد کل نیروهای مسلح ایران به خبرنگاران گفته است: مدت خدمت کلیه مشمولان لیسانس یک ماه، فوق لیسانس دو ماه، دکترا سه ماه و فوق دکترا چهار ماه کسر می شود."

علاوه بر این، به گفته آقای کمالی، از مدت خدمت محققان فوق لیسانس و بالاتر که تحقیق یا اختراعی را در باره مسائل نیروهای مسلح ارائه کنند، دو ماه تا یک سال کم می شود.

در حال حاضر دوره خدمت سربازی 18 ماه است ولی دوره خدمت مشمولان در مناطق عملیاتی 16 ماه و در مناطق محروم و بد آب و هوا 17 ماه است.

ستاد کل نیروهای مسلح برای بسیجیان نیز امتیازاتی در نظر گرفته است و بر اساس تصمیم جدید، بخشی از مدت سربازی بسیجیان (حداکثر نه ماه) در ازای فعالیت آنها در بسیج کم می شود.

به گفته آقای کمالی، هر سال از خدمت بسیجیان متناسب با میزان فعالیت آنها از 45 روز تا سه ماه جزو خدمت وظیفه آنها محسوب می شود.

بنابر تصمیم جدید، فرزند چهارم خانواده هایی که سه فرزند آنها خدمت سربازی را گذرانده باشند، از انجام خدمت سربازی معاف می شود.

مشمولان دارای فرزند معلول و یکی از فرزندان خانواده هایی که یک فرزند آنها در حین خدمت فوت کرده باشد، نیز از انجام خدمت سربازی معاف می شوند.

به عقیده برخی، دوره سربازی در ایران طولانی است و باعث نارضایتی خانواده های ایرانی شده است.

در چند سال گذشته بارها بحث کاهش دوره سربازی مطرح شده اما دولت تاکنون با آن مخالفت کرده است. مرکز پژوهش های مجلس نیز چهار سال پیش پیشنهاد کرده بود مدت سربازی کاهش یابد.

خدمت نظام وظیفه در ایران حدود 87 سال قدمت دارد و در سال 1301 در ارتش شعبه ای به نام "سربازگیری" و "اداره نظام اجباری" راه اندازی شد. اداره نظام اجباری، چند سال بعد به اداره نظام وظیفه عمومی تغییر نام داد.

قانون نظام وظیفه از آن زمان تاکنون بارها تغییر کرده اما تغییری در اجباری بودن این دوره ایجاد نشده است.

 

قوه قضائیه: دادگاه تجدید نظر صابری هفته آینده برگزار می شود

قوه قضائیه ایران اعلام کرده که دادگاه تجدید نظر رکسانا صابری خبرنگار ایرانی - آمریکایی که در بازداشت به سر می برد هفته آینده تشکیل خواهد شد.

علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه ایران در یک نشست خبری گفته است: "پرونده خانم صابری به شعبه 14 دادگاه تجدید نظر ارسال شده و در حال بررسی است و برای هفته آینده وقت تعیین شده است."

به گفته آقای جمشیدی در جلسه تجدید نظر، نمایندگان وزارت اطلاعات، دادستانی و کانون وکلا حضور خواهند داشت.

خانم صابری، 31 ساله، اواخر فروردین به جاسوسی برای آمریکا به هشت سال حبس محکوم شد که این حکم انعکاس گسترده ای در داخل و خارج ایران داشت.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، بلافاصله در نامه ای به دادستانی خواستار رعایت حقوق خانم صابری شد و آیت الله محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه ایران نیز دستور رسیدگی به درخواست تجدید نظر حکم را داد.

سخنگوی قوه قضائیه در باره این دو نامه گفت: "در مورد همه زندانیان توصیه رئیس قوه قضائیه این است که از کمترین حبس استفاده شود."

رکسانا صابری در بهمن ماه سال گذشته در تهران بازداشت و بعدا به زندان اوین منتقل شد. در ابتدا مقامات قضایی ایران اعلام کردند که مجوز خبرنگاری خانم صابری از یک سال قبل از بازداشت تمدید نشده بود و او بدون مجوز و به شکلی غیرقانونی به فعالیت خبری خود برای رسانه های غربی ادامه می داده و به همین دلیل، مرتکب تخلف شده است اما مدتی بعد، اتهام جاسوسی علیه رکسانا صابری مطرح و پرونده او برای رسیدگی به یکی از شعب دادگاه انقلاب تهران ارسال شد.

نحوه اجرای حکم دارابی

چگونگی اعدام دلارا دارابی یکی از موضوعاتی بود که از سخنگوی قوه قضائیه سئوال شد و خبرنگاری از وی خواست توضیح دهد چرا خانم دارابی در روز جمعه اعدام شده در حالی که عرف این است که کسی را روز جمعه اعدام نمی کنند، از طرف دیگر چرا وکلا و خانواده فرد باید در هنگام اعدام حضور نداشتند و مهم تر این که چرا به دستور رئیس قوه قضائیه برای توقف اجرای حکم توجهی نشده است.

آقای جمشیدی در پاسخ گفت:"این که روز جمعه برای اعدام مستثنی است چنین چیزی وجود ندارد. اطلاعاتی که دارم موضع اجرای حکم هم به وکیل و خانواده متهم گفته شده بود. دستور رئیس قوه قضائیه در این رابطه این بود که تلاش شود موضوع با صلح و سازش حل شود البته باید در نظر داشت وقتی که مسئله به مطبوعات کشیده می شود جنجال های داخلی و خارجی صورت می گیرد و اولیای دم به قصاص پافشاری می کند که این نتیجه عکس می دهد."

وقتی سخنان آقای جمشیدی تمام شد، محمد مصطفایی وکیل دلارا دارابی که در جلسه حاضر بود گفت که چنین چیزی به وی اعلام نشده است بنابر این قوه قضائیه باید در این زمینه توضیح بدهد که آقای جمشیدی در پاسخ گفت:"اگر شما ادعایی دارید باید در مرجع قضایی مطرح شود."

یکی از خبرنگاران هم از سخنگوی قوه قضائیه پرسید با توجه به نظر رئیس قوه قضائیه و عدم حضور خانواده و وکیل خانم دارابی در حین اجرای حکم ، تخلفی صورت گرفته است که آقای جمشیدی گفت: "در این پرونده هنوز به این که تخلفی صورت گرفته باشد نرسیده ایم اگر هم شکایتی در این رابطه وجود دارد می توانند مطرح کنند تا رسیدگی شود."

روز جمعه، 1 مه (11 اردیبهشت)، دلارا دارابی، بیست و سه ساله، که به اتهام قتل یکی از خویشاوندان پدری خود، در سال 2003 بازداشت و بعدا در دادگاهی در رشت محاکمه و مجرم شناخته شده بود، در زندان مرکزی رشت، مرکز استان گیلان، اعدام شد.

گزارشهایی منتشر شد مبنی بر این که اعدام دلارا دارابی بدون حضور اعضای خانواده و وکیل او و بی توجه به نظر آیت الله محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه، اجرا شده است که دستور داده بود تا اجرای حکم اعدام دلارا دارابی به حالت تعلیق در آید تا خانواده او فرصت جلب رضایت اولیای دم برای جلوگیری از اجرا حکم را داشته باشند.

به گفته آقای جمشیدی، اگر چه دستور رئیس قوه قضائیه در مورد حکم اعدام و قصاص این است که موضوع با صلح و سازش و گذشت حل شود اما "قصاص حق اولیای دم است و ما هم موظفیم این حق را اعمال کنیم."

پرونده پالیزدار

آقای جمشیدی در باره پرونده عباس پالیزدار که برخی از سران حکومت ایران را به فساد مالی متهم کرده بود، نیز گفت که به گفته قاضی پرونده، رای این پرونده در اردیبهشت ماه صادر می شود.

آقای پالیزدار که طی سخنرانی های خود در اواخر سال 1386 در حالی برخی مقامات را به فساد متهم کرد که در این سخنرانی ها از وی به عنوان "دبیر کمیته تحقیق و تفحص مجلس هفتم از قوه قضائیه" نام برده می شد. او برخی از عالی ترین مقامات ایران را به اتهاماتی چون فساد مالی، رانت خواری، تصاحب اموال عمومی و خصوصی، مافیای اقتصادی و بی لیاقتی متهم کرد.

دادگاه آقای پالیزدار به صورت غیر علنی برگزار شده است و به گفته سخنگوی قوه قضائیه حکم وی به زودی اعلام می شود.

 

ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز شد

نام نویسی از داوطلبان دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران از ساعت هشت صبح روز پانزدهم اردیبهشت در ستاد انتخابات وزارت کشور آغاز شده و تاروز نوزدهم اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

زمان ثبت نام از ساعت هشت صبح تا چهار بعد از ظهر است اما صادق محصولی وزیر کشور ایران گفته است: "از داوطلبان در هر ساعتی که به وزارت کشور مراجعه کنند، ثبت نام می کنیم و در این پنج روز به صورت شبانه روزی در هر ساعت برای ثبت نام در خدمت داوطلبان هستیم."

به گفته وزیر کشور، برای ثبت نام حضور نامزد یا نماینده تام الاختیار وی لازم است و داوطلبان برای ثبت نام باید پرسشنامه ای را پر کنند که پیش از این در وبسایت وزارت کشور قرار داده شده بود.

داوطلبان باید با در دست داشتن اصل شناسنامه و چهار نسخه کپی از صفحات آن به همراه 12 قطعه عکس به وزارت کشور مراجعه کنند.

از نظر اصل 115 قانون اساسی جمهوری اسلامی، رئیس جمهوری از میان رجال مذهبی و سیاسی انتخاب می شود و باید ایرانی الاصل و دارای تابعیت جمهوری اسلامی، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی و مذهب رسمی کشور باشد و تشخیص این خصوصیات بر عهده شورای نگهبان است.

اواخر سال گذشته، مجلس طرحی را برای اصلاح قانون انتخابات و وضع شرایط جدیدی برای نامزدهای ریاست جمهوری تصویب کرد که مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفت.

براساس این طرح، سن داوطبان می بایست بین چهل تا هفتاد و پنج سال باشد و آنان از تحصیلاتی در سطح دست کم کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) یا معادل حوزوی آن و سابقه تصدی سمت های دولتی برخوردار باشند.

بنابر گزارشها در دو ساعت اول شروع ثبت نام بیست نفر به صورت قطعی برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کرده اند که از این تعداد دو نفر زن بودند.

ثبت نام اینترنتی

پیش از نام نویسی رسمی، وزارت کشور اعلام کرده بود که داوطلبان به صورت اینترنتی نیز ثبت نام کنند که بر اساس گزارش آن وزارتخانه، یک هزار نفر به صورت اینترنتی فرم ثبت نام انتخابات را پر کرده بودند.

به گفته آقای محصولی، ثبت نام اینترنتی برای کمک به ثبت نامه رسمی بود و در میان ثبت نام کنندگان هیچ چهره مطرحی دیده نمی شد.

در دوره پیشین انتخابات ریاست جمهوری 1014 نفر داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شده بودند.

بنابر اعلام وزارت کشور، صلاحیت داوطلبان نیز از روز 19 تا 24 اردیبهشت توسط شورای نگهبان بررسی می شود و به دنبال آن، رسیدگی به شکایت نامزدهای رد صلاحیت شده صورت می گیرد و اسامی نامزدهای مورد تایید شورای نگهبان در روزهای 30 و 31 اردیبهشت به وزارت کشور ابلاغ می شود.

آقای محصولی آغاز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری را اول تا 20 خرداد و روز رای گیری را 22 خرداد اعلام کرده و گفته است که تبلیغات نامزدها از روز 21 خرداد ممنوع خواهد بود.

وزیر کشور گفت که در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری، شرایط نامزدهای مورد قبول شورای نگهبان "تغییرات محسوسی" نداشته و به افرادی که خود را واجد شرایط کسب تایید این شورا نمی دانند توصیه کرد که از ثبت نام خودداری ورزند.

در انتخابات ریاست جمهوری ایران، تنها افرادی حق دارند به عنوان نامزدهای انتخاباتی فعالیت کنند که پیشتر مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته باشند.

کسانی که نظر مساعد این شورا را کسب نکرده باشند اجازه ورود به مبارزات انتخاباتی را ولو به شکل نامزدهای مستقل ندارند.

وزارت کشور افراد واجد شرایط رای دادن را چهل و شش میلیون و دویست هزار نفر اعلام کرده است.

تا کنون از میان افراد شناخته شده در جمهوری اسلامی، چهار نفر تمایل خود برای نامزدی انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری را اعلام داشته اند و انتظار می رود با آغاز ثبت نام رسمی، در این مورد اقدام کنند.

اکبر اعلمی، نماینده سابق مجلس، محسن رضایی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران و دبیر شورای تشخیص مصلحت نظام، مهدی کروبی، رئیس پیشین مجلس و میر حسین موسوی، آخرین نخست وزیر جمهوری اسلامی، گفته اند که برای انتخاب به ریاست جمهوری وارد رقابت های انتخاباتی خواهند شد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری که می تواند یک دوره دیگر نیز به این سمت انتخاب شود، تا کنون در مورد نامزدی خود اظهار نظری نکرده هر چند در هفته های اخیر، گزارش هایی از ایجاد مراکزی برای تبلیغات ریاست جمهوری به نفع آقای احمدی نژاد انتشار یافته است.

 

ماموریت گیتس؛ اعراب از چه نگرانند؟

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا می‌گوید که انجام یک معامله بزرگ بین ایران و آمریکا غیر واقع بینانه است.

آقای گیتس پیش از ترک قاهره به مقصد ریاض به خبرنگاران گفت که آمریکا قصد ندارد دستی را که به سوی ایران دراز کرده، پس بکشد، زیرا به نظر او، هنوز فرصت‌هایی وجود دارد.

وزیر دفاع آمریکا که به منظور اطمینان دادن به مصر و عربستان سعودی در باره رویکرد دولت باراک اوباما در برابر ایران به خاورمیانه سفر کرده است، اضافه کرد که ایالات متحده در تماس با ایران بسیار شفاف و علنی عمل خواهد کرد و متحدان خود را در جریان امور خواهد گذاشت تا کسی در این مورد با امر غیرمنتظره‌ای روبرو نشود.

از همین رو، آقای گیتس تاکید کرد که دستیابی به هر نوع معامله بزرگ با ایران به صورت محرمانه کاملا غیر واقع بینانه است.

متحدان عرب آمریکا در خاورمیانه از سیاست دولت آقای اوباما برای مذاکره با ایران، نگرانند و از آن بیم دارند که آمریکا به طور محرمانه با جمهوری اسلامی به توافقی دست یابد که مطلوب آنها نباشد.

آقای گیتس به متحدان کشورش در خاورمیانه اطمینان داده است که هر نوع توافق با ایران به زیان آنها نخواهد بود.

دولت باراک اوباما خواهان گفتگوی مستقیم با ایران به منظور تعلیق برنامه هسته‌ای این کشور و تغییر سیاست آن در خاورمیانه است، اما در این مورد که چه امتیازی متقابلا به ایران خواهد داد، به طور صریح اعلام موضع نکرده است.

آقای اوباما و برخی از همکاران او البته اشاره کرده‌اند که در صورت انعطاف ایران در برنامه هسته‌ای و سیاست خاورمیانه‌ای خود، ایالات متحده نقش منطقه‌ای ایران را به رسمیت خواهد شناخت.

ظاهرا برداشت کشورهای عرب از این مساله، موافقت آمریکا با ادامه نفوذ ایران در خاورمیانه به عنوان یک قدرت منطقه‌ای است، نکته‌ای که اعراب آن را خطری علیه منافع خود می‌دانند.

برخی کشورهای میانه‌رو عرب در خاورمیانه، نفوذ ایران بر گروههای اسلام گرای فلسطینی، لبنانی و عراقی در کنار رابطه نزدیک آن با سوریه را به مثابه دست اندازی جمهوری اسلامی به قلمرو عربی تلقی می‌کنند و در صدد قطع یا کاهش این نفوذ هستند.

 

در چنین شرایطی، حتی یک اشاره مبهم دولت آمریکا به شناسایی قدرت منطقه‌ای ایران نیز می‌تواند، سبب هراس کشورهای عرب شود، هراسی که آقای گیتس در سفر خود به مصر و عربستان سعودی می کوشد تا آن را فرو نشاند.

از نظر دولت آمریکا، موافقت ایران با تعلیق برنامه هسته‌ای و تغییر سیاست آن در مورد منازعه اسرائیل و فلسطینی‌ها، به معنای تغییر جهت سیاسی ایران و همسو شدن آن با کشورهایی مانند مصر و عربستان برای استقرار صلح در منطقه است.

به همین علت، چند روز پیش هنگامی که محمود احمدی نژاد به گونه‌ای مبهم از موافقت ایران با هر راه حلی که مردم فلسطین پذیرای آن برای پایان دادن به بحران خاورمیانه باشند، سخن گفت، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به آن، از ایران خواست که گروههای به قول او "افراطی" را به قبول فرمول دو کشوری برای حل بحران خاورمیانه ترغیب کند.

در واقع پذیرش شرایط آمریکا از سوی ایران به معنای استفاده جمهوری اسلامی از نفوذ خود بر حماس و حزب الله لبنان برای همسو شدن آنان با روند صلح خاورمیانه است و بعید است که اعراب میانه‌رو از چنین تحولی نگران باشند، مگر آنکه آنان با جایگاه طبیعی ایران به عنوان یک ملت – دولت در منطقه و جهان مخالف باشند، امری که مسلما خلاف اقتضائات ژئوپولتیک خاورمیانه خواهد بود.

از این رو، بعید است که نگرانی اعراب از اصل تعامل آمریکا با ایران برای رفع اختلاف‌های دو جانبه باشد، آنها ظاهرا بیشتر از توافق محرمانه تهران – واشنگتن که از ابعاد آن بخصوص در مورد آینده عراق، بی خبر باشند، در هراسند.

ریشه این مساله گویا به اواسط دهه ۱۳۶۰ در بحبوحه جنگ هشت ساله ایران و عراق بر می‌گردد.

در آن زمان، در حالی که تصور می‌شد آمریکا جانب عراق را گرفته است، اما ناگهان اعلام شد که ایران و آمریکا درگیر معامله محرمانه‌ای برای خرید و فروش سلاح از روالی غیر منطبق با قوانین ایالات متحده بوده‌اند.

 

افشای این ماجرا که به رسوایی ایران – کنترا مشهور شد، دولت رونالد ریگان رئیس جمهور وقت آمریکا را با دردسر بزرگی روبرو کرد، به طوری که روسای جمهور پس از او، حتی در مواقعی که ضرورت گفتگو با ایران وجود داشت، از انجام مذاکرات محرمانه با ایران بر سر مسائل اساسی بین دو کشور خودداری کردند.

در حال حاضر نیز، برخی محافل رسانه‌ای از وجود کانال‌های ارتباطی محرمانه بین ایران و آمریکا خبر می دهند، اما با توجه به تجربه ایران – کنترا بعید است که دولت آقای اوباما دیپلماسی محرمانه را مبنای تعامل خود با ایران قرار داده باشد.

به هر حال، آقای گیتس به منطقه سفر کرده است تا به رهبران دو کشور متحد آمریکا اطمینان دهد که تعامل با ایران کاملا شفاف و علنی خواهد بود و انتظار معامله‌ای بزرگ به صورت محرمانه بین دو کشور کاملا غیر واقع بینانه است.

ظاهرا سخن آقای گیتس به معنای رد توافق های جزئی و کم اهمیت با ایران به صورت محرمانه نیست، چیزی که در پانزده ساله اخیر هم کم و بیش جریان داشته است.

 

هزاران نفر از ساکنان دره سوات از خانه هایشان گریختند

هزاران نفر از ساکنان منطقه سوات در شمال غرب پاکستان، در پی لغو دستور منع خروج از این منطقه توسط دولت، در حال فرار و ترک خانه های خود هستند.

به نظر می رسد قرارداد صلح در منطقه سوات میان دولت پاکستان و گروه طالبان، که ماه فوریه گذشته امضا شده بود، اکنون اعتبار خود را از دست داده است.

یک سخنگوی ارتش پاکستان به بی بی سی گفت که گروه طالبان تمام مواد قرارداد صلح را نقض کرده است.

ارتش پاکستان می گوید افراد طالبان به ایست های بازرسی پلیس در چهار محله مختلف در مینگورا، مرکز سوات حمله کرده اند و پیکارجویان مسلح در خیابان های این شهر در حال گشت زنی هستند.

همچنین درگیری هایی در مناطق غربی و شرقی این منطقه هم گزارش شده و تبادل آتش میان ارتش و گروه های پیکارجو ادامه دارد.

طی هفته گذشته ارتش پاکستان در مناطقی از دره سوات، که از اهمیت استراتژیک برخوردار است، با پیکارجویان در حال نبرد بوده و درگیری های پراکنده هم در نقاط مختلف سوات گزارش شده است.

پیش از این یک مقام بلندپایه دولتی در دره سوات از مردم چهار شهر کوچک نزدیک به مینگورا خواسته بود که محل سکونتشان را ترک کنند، اما پس از مدت کوتاهی او از این درخواست صرف نظر کرد. با این حال مردم منطقه همچنان در حال فرار از این شهرها هستند.

خلع سلاح به شرط اجرای کامل قوانین شریعت

پیکارجویان طالبان از ماه اوت سال 2008 میلادی تا زمان برقراری صلح در ماه فوریه با ارتش پاکستان می جنگیدند. انتظار می رفت که گروه طالبان بر اساس این قرارداد خلع سلاح شود.

گروه طالبان می گوید تا زمان پیاده سازی کامل قوانین شریعت در منطقه سوات، این گروه سلاح بر زمین نخواهد گذاشت.

دره سوات که به دلیل زیبایی طبیعت آن به سوئیس پاکستان شهرت داشت، زمانی از مناطق اصلی جهانگردی در این کشور محسوب می شد. اما به دلیل تسلط اسلامگرایان مسلح، به خصوص در دو سال گذشته، محلی خطرناک برای جهانگردان محسوب می شود.

از زمان امضای توافق صلح بین دولت پاکستان و اسلامگرایان در سوات، گزارش هایی از برگزاری جلسات غیر رسمی محاکمه و اجرای مجازات های "اسلامی"، از جمله شلاق زدن، در این منطقه منتشر شده است.

 

شورش نظامی در گرجستان سرکوب شد

 

دولت گرجستان اعلام کرده است که شورش در پایگاهی نظامی در نزدیکی تفلیس، پایتخت گرجستان، سرکوب شده است.

مقامات این کشور گفته اند که این شورش بخشی از یک طرح کودتای مرتبط با روسیه و هدف از آن ترور میخاییل ساکاشویلی، رئیس جمهوری گرجستان بوده است.

وانو مرابیشویلی، وزیر کشور گرجستان گفت که فرمانده این پایگاه نظامی که یک گردان زرهی در آن شورش کرده بودند، دستگیر شده و تعدادی دیگر مورد بازجویی قرار گرفته اند.

نماینده روسیه در ناتو، پیمان آتلانتیک شمالی اتهام پشتیبانی روسیه از طرح کودتا را اتهامی "جنون آمیز" خوانده و این شورش نظامی را نتیجه " سیاست های غیرعاقلانه رئیس جمهوری گرجستان " عنوان کرده است.

این اتفاقات تنها یک روز قبل از آغاز مانور نظامی ناتو، پیمان آتلانیتک شمالی، در گرجستان رخ داد. دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، به دلیل برگزاری مانور نظامی "در کشوری که به تازگی درگیر جنگ بوده "، به شدت از ناتو انتقاد کرده است.

آغاز شورش بعد از خنثی شدن کودتا

به گفته مقامات گرجستان، شورش در پایگاه نظامی موخرووانی در سی کیلومتری تفلیس، صبح امروز سه شنبه، پنچم ماه مه، و با نافرمانی سربازان آغاز شد.

وزیر دفاع گرجستان هدف از این شورش را "ایجاد اختلال در رزمایش ناتو و براندازی نظامی دولت" عنوان کرده است.

دیوید سیخارولیدزه گفته است که "ماموران اجرای قانون در صحنه شورش حاضر شده ا ند." هنوز تعداد نیروهای شورشی اعلام نشده است.

شورش نظامیان بلافاصله بعد از آن آغاز شد که دولت گرجستان خبر از خنثی شدن توطئه کودتای نظامی در این کشور را داد.

سخنگوی وزارت کشور گرجستان به بی بی سی گفت که کودتاچیان قصد بی ثبات کردن گرجستان و قتل رئیس جمهوری این کشور را داشتند و دولت حدود دو ماه پیش از قصد آنها آگاه شده است.

به گفته این سخنگو، فرمانده سابق نیروهای ویژه ارتش گرجستان، یکی از رهبران کودتا بوده که دستگیر شده است.

وزارت کشور گرجستان همچنین اعلام کرد که به نظر می رسد این شورش با هماهنگی روسیه صورت گرفته است.

روابط روسیه و گرجستان پس از جنگ تابستان سال گذشته بر سر مناطق جدایی طلب اوستیای جنوبی و آبخازیا به شدت تیره شده است.

 

کشته شدن ده ها غیر نظامی در ولایت فراه

گزارش های رسیده از ولایت فراه در غرب افغانستان، حاکی از کشته شدن دهها غیر نظامی در اثر حمله هوایی شب گذشته نیروهای ائتلاف در این ولایت است.

شماری از اهالی منطقه گرانه ولسوالی بالابلوک ولایت فراه می گویند در این بمباران هوایی، بیش از 120 شهروند غیرنظامی کشته شده اند.

شماری از شاهدان عینی در تماس با بی بی سی گفته اند زنان و کودکان نیز در میان کشته شدگان این رویداد هستند.

آنان همچنین گفته اند که اجساد دهها تن از غیرنظامیانی که در اثر این بمباران کشته شده اند را در محل بمباران شده دیده اند.

آقای روح الامین، والی فراه، می گوید که این عملیات پس از آن انجام شد که شماری از افراد طالبان که از خانه های مردم به عنوان سنگر استفاده کرده بودند بر روی نیروهای ارتش افغانستان و ائتلاف بین المللی آتش گشودند.

والی فراه، از تشکیل هیاتی برای بررسی این رویداد خبر داد اما به علت آنچه که او حضور افراد مسلح طالبان در منطقه بمباران شده خواند ، گفت: تاکنون نیروهای دولتی نتوانسته اند خود را به محل حادثه برسانند و گزارش کاملی از تلفات و خسارات وارد شده به مردم را تهیه کنند.

آقای روح الامین که با بی بی سی سخن می گفت، احتمال کشته شدن غیرنظامیان در این حمله هوایی را رد نکرد.

والی فراه، با اشاره به سنگر گرفتن افراد طالبان در نزدیکی خانه های مسکونی، از احتمال کشته شدن غیرنظامیان در این رویداد ابراز نگرانی کرد.

اما ساکنان منطقه بمباران شده می گویند افراد طالبان در هنگام بمباران منازل مسکونی در محل حضور نداشته اند.

در همین حال بلقیس روشن، یکی از اعضای شورای ولایتی فراه می گوید با وجود اینکه تاکنون اطلاعات دقیقی از میزان تلفات غیرنظامیان در دست نیست، اما بر اساس گزارش هایی که به او رسیده، ظاهرا ساکنان محل تلفات سنگینی را متحمل شده اند.

با این حال، تاکنون نه نیروهای بین المللی و نه طالبان به صورت رسمی در مورد این عملیات اظهار نظری نکرده اند و هنوز به درستی معلوم نیست که در این رویداد چه تعداد غیرنظامیان کشته شده باشند.

اما اگر آمار ارایه شده از سوی ساکنان محل صحت داشته باشد، این رویداد، یکی از مرگبارترین عملیات نیروهای بین المللی در سال جاری خواهد بود.

سال گذشته نیز در اثر حمله هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در ولسوالی شیندند در جنوب هرات، بیش از نود غیرنظامی کشته شدند.

در آن رویداد نیز ابتدا نیروهای ائتلاف کشته شدن غیرنظامیان را رد کرده بودند، اما تحقیقاتی که بعدا از سوی دولت افغانستان و سازمان ملل متحد انجام شد، نشان داد که تمامی قربانیان آن، شهروندان غیرنظامی بوده اند.

 

'برنامه گسترده' تامین امنیت انتخابات افغانستان

وزارت دفاع افغانستان می گوید برای بازپس گیری ده ولسوالی که هم اکنون در کنترل گروه طالبان قرار دارد، بزودی عملیات گسترده ای را آغاز می کند.

این عملیات، ظاهرا بخشی از آمادگی ها برای تامین امنیت انتخابات افغانستان است که قرار است در تابستان امسال برگزار شود.

وزارت دفاع می گوید، در این عملیات هزاران سرباز افغان و خارجی شرکت خواهند کرد.

ولسوالی هایی که وزارت دفاع برای باز پسگیری آنها ابراز آمادگی می کند، عمدتا در جنوب و شرق افغانستان موقعیت دارند؛ محلاتی که به گفته کمیسیون انتخابات افغانستان، در آنها به دلیل نفوذ گروه های مسلح مخالف، برنامه ثبت نام رای دهندگان نیز تا هنوز انجام نشده است.

حضور گروه های مسلح در این ولسوالی ها، همواره از نگرانی های مطرح در مورد چگونگی برگزاری انتخابات بوده است و این مسئله حتی برگزاری سراسری انتخابات را زیر سوال برده است.

'همکاری مردم'

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می گوید که آنها در حال برنامه ریزی برای اجرای عملیات بازپسگیری این ولسوالی ها هستند اما در این مورد، جزییات بیشتری ارایه نمی کند.

به گفته آقای عظیمی، این عملیات، بخشی از برنامه وسیع تامین امنیت انتخابات افغانستان است که در آن هزاران سرباز افغان و خارجی شرکت خواهند داشت.

نظامیان افغان و خارجی می گویند، بزودی نیروهای تازه نفس دیگری نیز به سربازان خارجی مستقر در افغانستان می پیوندند که هدف از آن تامین بیشتر امینت انتخابات است.

ژنرال عظیمی اما تاکید کرد که آنان امیدوار هستند برای تامین امنیت انتخابات، همکاری گسترده مردم عام افغانستان را نیز با خود داشته باشند.

در حال حاضر نزدیک به دو صد هزار نیروی امنیتی افغان و حدود هفتاد هزار سرباز خارجی در افغانستان مشغول مبارزه با گروه های شورشی و جنگجویان طالب هستند.

برعلاوه نا امنی ها در جنوب و شرق، نگرانی های تازه ای در مورد گسترش نا امنی ها به سایر مناطق شمالی و غربی افغانستان نیز که پیش از این نسبتا آرام بودند، مطرح می شود.

موجودیت همین نا امنی ها، یکی از دلایل اصلی تاخیر در برگزاری انتخابات افغانستان بود که قرار بود در بهار امسال برگزار شود.

 

اعلام حالت اضطراری در پی افزایش سیلاب در افغانستان

اداره مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان به دلیل افزایش سیلاب و تلفات و خسارات ناشی از آن، در بخشهایی از این کشور وضعیت اضطرار اعلام کرده است.

مقامات این اداره می گویند شمار تلفات ناشی از جاری شدن سیل در چند ولایت شمالی، شرقی و غربی افغانستان به بیش از ۵۰ تن رسیده است. به گفته آنان سیلاب در این مناطق خسارات گسترده ای هم به دنبال داشته است.

محمد اسلم سیاس معاون اداره ملی مبارزه با حودث طبیعی در گفتگویی با بی بی سی گفت: "حالت اضطرار به این مفهوم است که تمام ادارات، سازمانهای غیردولتی و بخشهای سازمان ملل، که به ارتباط حوادث کار می کنند، در حال آماده باش باشند و در هر ولایت، ولسوالی و روستایی که سیلاب می آید و خساراتی که به بار می آورد، به صورت عاجل باید پاسخگویی شود."

به گفته او، بیش از دو هزار خانه مسکونی در پی این سیلابها ویران شده و صدها راس دام هم تلف شده است. آقای سیاس همچنین گفت که هزاران جریب زمین زراعتی هم بر اثر این سیلابها تخریب شده است.

ولایتهای تخار، بدخشان، بغلان، سمنگان، پنجشیر، پروان، فاریاب، بامیان، غزنی، هرات و کابل از جمله ولایتهایی هستند که ظرف روز های اخیر شاهد سیلاب بوده اند.

همچنین وقوع دو زمین لرزه پی هم در ۲۸ حمل/فروردین در شرق افغانستان جان بیش از بیست تن را گرفت و دهها نفر دیگر را زخمی کرد.

دولت این کشور هزینه برگزاری جشن پیروزی مجاهدین در هشتم ثور/اردیبهشت را برای کمک به آسیب دیدگان این زمین لرزه و همچنین آسیب دیدگان سیلاب در شمال افغانستان اختصاص داد.

سیلاب، ریزش برف و زمین لرزه در افغانستان پیش از این نیز در بیشتر موارد با تلفات و خسارات زیادی همراه بوده است.

اما سازمان خوار و بار سازمان ملل بارش بارانهای پی در پی در چند هفته اخیر در افغانستان را برای بهبود محصولات کشاورزی در این کشور موثر خوانده است. مقامات این سازمان گفته اند که امسال محصولات کشاورزی در این کشور در مقایسه با سال گذشته ۵۰ درصد افزایش خواهد داشت.

افغانستان در چند سال اخیر به دلیل خشکسالی های پی هم با کمبود مواد خوراکی رو برو بود و این کشور مجبور به وارد کردن به مقدار قابل توجهی مواد خوراکی از خارج از کشور شد.

دولت افغانستان بهبود زراعت را در فهرست اولویتهای کاری خود قرار داده و صدها میلیون دلار را برای توسعه و بهبود کشاورزی در این کشور اختصاص داده است.

 

توجه: (تمامی اخبار بالا مربوط به سه شنبه 05 مه 2009 - 15 اردیبهشت 1388بود.)