وبلاگ متفاوت محسن طاهری

متن خبر چهارشنبه ٩ اردیبهشت ١٣٨٨ (٢٩ |وریل)

انتقاد رهبر ایران از ابراز تردید نسبت به سلامت انتخابات

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران می گوید انتخابت سی سال گذشته در این کشور همواره سالم برگزار شده است اما "برخی دوستان بی انصاف" می کوشند در مورد سلامت انتخابات تردید ایجاد کنند.

آقای خامنه ای روز چهارشنبه ۹ اردیبهشت (۲۹ آوریل) در یک سخنرانی در تهران گفت: "به رغم تلاش دشمن برای خدشه دار کردن انتخابات در جمهوری اسلامی ایران، ملت بزرگ ایران با حضور پر شور و صمیمانه خود در انتخابات ریاست جمهوری، انتخاباتی می آفرینند که دشمن را خشمگین کند".

او گفت: "با حضور پرانگیزه مردم، همواره انتخاباتی سالم، متقن و خوبی در ایران برگزار شده اما متأسفانه برخی دوستان بی انصاف و کسانی که جزو ملت هستند و توقع دارند مردم به آنها توجه کنند، با ناسپاسی علیه ملت حرف می زنند و با تکرار دروغ دشمن، سلامت انتخابات را زیر سئوال می برند".

این اظهارات رهبر ایران در حالی مطرح شده است که موضوع تشکیل "کمیته صیانت از آرا" در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران برای جلوگیری از تخلفات احتمالی، در هفته های اخیر از طرف داوطلبان نامزدی در انتخابات از جناح اصلاح طلب مطرح شد که دولت و شورای نگهبان با آن مخالفت کردند.

اصلاح طلبان همواره به عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدها و نظارت بر برگزاری انتخابات انتقاد داشته اند و در دوره گذشته انتخابات ریاست جمهوری، سپاه و بسیج را هم به دخالت سازمان یافته در انتخابات متهم کردند.

از جمله مهدی کروبی، که در این دوره نیز قصد دارد نامزد انتخابات شود، در نامه ای سرگشاده به رهبر ایران نوشت: "بخش هایی از سپاه و بسیج در بسیاری از شهرستان ها از طریق پرداخت برخی وجوه به بعضی از مراکز و هیات ها، آنها را به خدمت گرفته بودند و همچنین با حضور غیرطبیعی بر سر صندوق ها، به طور غیرقانونی برای فرد دیگری تبلیغ می کردند".

آقای کروبی از رهبر ایران خواست "جلوی انحرافی که توسط باند مشخصی از سپاه و برخی مراکز قدرت طراحی و با حمایت شورای نگهبان انجام شده را بگیرند".

اکبر هاشمی رفسنجانی هم که در دور دوم انتخابات گذشته با آقای احمدی نژاد رقابت می کرد، انتقاداتی مشابه مطرح کرد.

اما آیت الله خامنه ای در سخنرانی امروز خود، بدون نام بردن از آقای کروبی و آقای هاشمی گفته است: "در یکی دو انتخابات [گذشته] شبهاتی برای عده ای پیش آمده بود، اما تحقیق و بررسی دقیق نشان داد که خدشه ای به آن انتخابات هم وارد نیست".

آقای خامنه ای این امر را که "مکرر اتفاق افتاده که نتیجه انتخابات به ضرر جناحی که روی کار بوده تمام شده است"، دلیلی بر سلامت روند انتخابات در ایران می داند.

در انتخابات ریاست جمهوری سال 1376 در حالی که گفته می شد وزارت کشور و شورای نگهبان به انتخاب شدن اکبر ناطق نوری تمایل دارند، محمد خاتمی به ریاست جمهوری ایران انتخاب شد.

در دوره نهم انتخابت ریاست جمهوری هم وزارت کشور در اختیار جناح اصلاح طلب بود، اما محمود احمدی نژاد در انتخابات پیروز شد.

آیت الله خامنه ای و اصولگرایان ایران رد صلاحیت نامزدهای انتخاباتی را حق قانونی شورای نگهبان می دانند و این انتقاد اصلاح طلبان را که این شورا با تعیین نامزدها عملا در نتیجه انتخابات اثر می گذارد، رد می کنند.

 

محاکمه صادر کنندگان کپسول اکسیژن مایع به ایران

روزنامه گاردین چاپ لندن در شماره چهارشنبه 9 اردیبهشت (29 آوریل)، نوشته است که سه بازرگان مقیم بریتانیا به تلاش برای صدور غیر قانونی کالای نظامی به ایران متهم شده و اکنون در لندن تحت محاکمه قرار گرفته اند.

به نوشته گاردین این افراد می خواستند کپسولهای اکسیژن مایع به ایران ارسال کنند ولی دادستانی بریتانیا می گوید که این کپسولها به خلبانان هواپیماهای نظامی امکان تنفس در ارتفاعات بالا می دهند.

گاردین می نویسد که ماموران گمرک در سال 2006 میلادی در فرودگاه هیثرو (فرودگاه اصلی لندن) متوجه این کپسولها و "بارنامه های تقلبی" همراه آنان شدند.

در پی آن، سه بازرگان به نامهای محسن اخوان نیک، 58 ساله، فرزند او محمد اخوان نیک 26 ساله و نیتیش جایتا، 43 ساله، مورد تحقیق قرار گرفتند و به نوشته گاردین، دادستانی مدعی است آنها می دانستند که دارند خلاف قانون عمل می کنند.

این روزنامه می نویسد که یک عضو تیم دادستانی در جلسه محاکمه به اعضای هیات منصفه گفت متهمین می دانستند که اجازه قانونی صدور کپسولهای اکسیژن را نداشتند اما تلاش کردند به بهانه بهره برداری پزشکی از آنها، کپسولها را به ایران بفرستند.

هر سه بازرگان اتهامات وارد شده را در دادگاه رد کرده اند.

به نوشته گاردین ایران همچنان از هواپیماهای نظامی خریداری شده در دوره پیش از انقلاب استفاده می کند، هر چند که از ماههای آغازین تشکیل حکومت جدید تحت تحریمهای نظامی قرار داشته است.

دادستانان مدعی آنند که این بازرگانان با دریافت لوازم و قطعات از آمریکا، آنها را با اسناد تقلبی به ایران صادر می کردند.

گاردین به نقل از یک دادستان درگیر این پرونده می نویسد که ایران هنوز 150 هواپیمای جنگنده آمریکایی از جمله هواپیماهای اف-4 و اف-5 در اختیار دارد.

 

مرگ '32' شورشی در نبردهای افغانستان

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا می گویند در دو درگیری جداگانه در جنوب افغانستان، بیش از سی جنگجوی مخالف دولت را کشته اند.

نظامیان ائتلاف می گویند در این درگیری ها در ولایت های هلمند و ارزگان، نیروهای امنیتی افغانستان نیز شرکت داشتند.

همزمان با این، گزارش شده که یک حمله انتحاری در شمال افغانستان، نیروهای آلمانی را هدف قرار داده است.

یک سخنگوی نیروهای یاری امنیت (آیساف) به بی بی سی گفت که این حمله در ولسوالی علی آباد ولایت قندوز صورت گرفته و در آن پنج سرباز آلمانی زخمی شده اند.

حمله به سربازان آلمانی در حالی صورت می گیرد که وزیر خارجه آلمان سرگرم بازدید از افغانستان است. وی با حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان دیدار کرده و قرار است با سربازان کشورش در شمال افغانستان نیز از نزدیک دیدار کند.

'تلفات سنگین'

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا می گویند، سربازان ائتلاف و پلیس افغانستان در حال گشت امنیتی در ولسوالی ترینکوت ولایت ارزگان بودند که از چندین ناحیه مورد حمله قرار گرفتند.

براساس اعلامیه این نیروها، در جواب متقابل که در آن از نیروهای هوایی نیز کار گرفته شد، بیست و دو شورشی مسلح کشته شدند.

در رویارویی دیگر در ولایت آشوب زده هلمند نیز، به گفته نیروهای ائتلاف، 9 شورشی مسلح زمانی کشته شدند که در حال برنامه ریزی برای حمله به این نیروها بودند.

در اعلامیه ائتلاف آمده است که در این عملیات، مقداری هروئین و موادی که در تهیه بمب و مواد منفجره از آن استفاده می شود، بدست نیروهای امنیتی افتاده است.

این درگیری در حالی صورت می گیرد که بسیاری از کشورهای جهان تعهد کرده اند برای تامین امنیت انتخابات افغانستان که قرار است در تابستان برگزار شود، نیروی اضافی به این کشور بفرستند.

مقامات می گویند تامین امنیت انتخابات افغانستان از چالشهای عمده دولت افغانستان و نیروهای بین المللی مستقر در این کشور خواهد بود.

یکی از دلایل اصلی تاخیر در برگزاری انتخابات افغانستان که قرار بود در بهار برگزار شود، مشکلات امنیتی و تهدید گروه های مخالف دولت خوانده می شود.

 

'بازگشایی' دهها مکتب در مناطق نا امن افغانستان

وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان می گوید با بازگشایی دهها مکتب (مدرسه) در مناطق نا امن این کشور، بیش از صدهزار کودک افغان یک بار دیگر زمینه رفتن به مکتب یافته اند.

این مکاتب که به گفته مقامات، تعدادشان به 190 می رسد، به دلیل مشکلات امنیتی در ولایات عمدتا جنوبی و شرقی افغانستان مسدود شده بود.

به گفته مقامات، این مکاتب به همکاری علمای دینی، مردم محل و بزرگان قومی بازگشایی شده است.

اما با این حال، به گفته وزارت معارف، هنوز هم نزدیک به پنجصد مکتب دیگر در افغانستان به دلیل مشکلات امنیتی و تهدید گروه های مخالف دولت، تعطیل است و از این ناحیه، حدود 240 هزار دانش آموز از رفتن به مکتب محروم هستند.

محمد آصف ننگ، سخنگوی وزارت معارف افغانستان می گوید که تلاشهای گسترده ای را برای بازگشایی این مکاتب نیز آغاز کرده اند.

در زمان حاکمیت شش ساله طالبان بر افغانستان، زنان و دختران اجازه رفتن به مکتب نداشتند.

اما پس از فروپاشی نظام طالبان در اواخر 2001 میلادی، میلیون ها دانش آموز دختر و پسر دوباره راهی مکاتب شدند.

از آن زمان تا حالا، طالبان همواره به دانش آموزان و معلمان هشدار داده اند که پا به مکتب نگذارند.

وزارت معارف افغانستان سال گذشته اعلام کرد که بیش از 600 مکتب در ولایات نا آرام این کشور مسدود شده است. شماری دیگر از مکاتب نیز در سالهای گذشته از سوی افراد مسلح به آتش کشیده شده و به معلمان هشدار داده شده است که از رفتن به مکتب خودداری کنند.

وزارت معارف افغانستان می گوید تنها سال گذشته بیش از دوصد مورد حمله به مکاتب، معلمان و دانش آموزان صورت گرفته که شامل آدم ربایی، قتل و آتش زدن ساختمانهای مکاتب می شود.

 

چهار ژنرال مظنون پرونده ترور حریری آزاد شدند

 

دادگاه رسیدگی کننده به پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان دستور آزادی چهار ژنرال مظنون به دست داشتن در این ترور را صادر کرده است.

این افراد طی چهار سال گذشته بدون آن که رسما تفهیم اتهام شوند، در لبنان در زندان به سر می بردند. آنها اخیرا به بازداشتگاه تحت اداره سازمان ملل منتقل شده بودند.

ژنرال جمیل سید، رئیس سابق امنیت عمومی، ژنرال علی حاج، رئیس سابق پلیس، ژنرال ریموند آذر، رئیس پیشین اطلاعات نظامی و مصطفی حمدان،فرمانده گارد جمهوری متهم به طرح و برنامه ریزی قتل و اعمال تروریستی بودند که هم اکنون آزاد شده اند.

به دنبال انتشار این خبر، حامیان این ژنرال ها در کوچه و خیابان ها به شلیک تیر هوایی پرداختند.

دادگاه رسیدگی کننده به این پرونده، توسط سازمان ملل برای محاکمه عوامل ترور رفیق حریری که در سال ۲۰۰۵ در بیروت کشته شد، تشکیل شده است.

به همراه رفیق حریری، بیست و دو نفر دیگر هم کشته شدند.

چهار ژنرالی که در بازداشت به سر می بردند از هواداران سوریه در لبنان به شمار می رفتند و در زمان ترور حریری، سمت های مهمی در دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی لبنان داشتند.

دانیل فرانزن، قاضی بلژیکی گفت که شواهد و مدارک کافی برای نگه داشتن این افراد در بازداشت وجود ندارد.

تحلیلگران می گویند آزادی این افراد پیش از انتخابات پارلمانی ماه ژوئن، می تواند به تقویت جریان مخالف طرفدار سوریه منجر شود.

به رغم صدور حکم آزادی برای این افراد، هنوز این احتمال وجود دارد که آنها تحت تعقیب قرار گیرند.

در ماه فوریه نیز سه مظنون پرونده ترور رفیق حریری آزاد شدند.یکی از این سه مظنون، اهل سوریه و دو نفر دیگر لبنانی بودند.

ترور رفیق حریر� � در ماه فوریه سال ۲۰۰۵ به تظاهراتی علیه ادامه حضور سوریه در لبنان منجر شد و سرانجام دولت سوریه را وادار کرد تا پس از حدود سی سال حضور نظامی در لبنان، واحدهای ارتش و تشکیلات اطلاعاتی خود را از این کشور خارج کند.

 

مرگ ناشی از آنفلوآنزای خوکی به خارج از مکزیک هم رسید

دولت آمریکا اولین مرگ یک شهروند این کشور بر اثر آنفلوآنزای خوکی را تائید کرده است. این اولین مورد مرگ ناشی از این بیماری در خارج از مرزهای مکزیک است.

قربانی، یک کودک بیست و سه ماهه در تگزاس است. دولت آمریکا توضیح بیشتری در این مورد نداده است. تا کنون در آمریکا ۶۴ نفر به ویروس این بیماری مبتلا شده اند.

۱۵۹ نفر در مکزیک احتمالا بر اثر ابتلا به آنفلوآنزای خوکی در مکزیک جان خود را از دست داده اند. تنها در هفت مورد، ابتلا به آنفلوآنزای خوکی، دلیل قطعی مرگ این افراد اعلام شده است.

همچنین طبق گزارش ها، تعداد مبتلایان به این بیماری در نقاط مختلف دنیا رو به افزایش است.

آلمان اعلام کرده که در این کشور سه مورد ابتلا دیده شده که همه این افراد به تازگی از مکزیک به آلمان باز گشته بودند. اتریش نیز اولین مورد ابتلا به این بیماری را گزارش کرده است.

بریتانیا هم گفته سه شهروند این کشور به تعداد مبتلایان افزوده شده که در کل تعداد افراد بیمار ناشی از آنفلوآنزای خوکی در این کشور را به پنج نفر رسانده است.

سازمان بهداشت جهانی می گوید هنوز اطلاعات کمی در مورد نحوه عمل این بیماری و چگونگی انتقال آن وجود دارد.

این سازمان قرار است نشستی را با حضور متخصصان برای بررسی ماهیت این بیماری برگزار کند. سازمان بهداشت جهانی گفته امکان انتقال ویروس این بیماری میان انسان ها وجود دارد و از کلیه کشورها خواسته تا برنامه های ایمنی خود را برای جلوگیری از گسترش این بیماری بررسی کنند.

این سازمان در عین حال گفته اقداماتی از قبیل ممانعت از سفر احتمالا موثر نخواهد بود.

فرانسه قرار است روز پنجشنبه از اتحادیه اروپا بخواهد تا نمام پرواز ها به مکزیک را به تعلیق در آورد.

 

انفجار بمب ۹ سرباز ارتش ترکیه را کشت

 

انفجار یک بمب در استان دیاربکر ترکیه در جنوب شرقی این کشور منجر به کشته شدن ۹ سرباز ارتش ترکیه شده است.

ژنرال ایلکر باش بوغ، رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه گفته است این سربازان در یک نفربر زرهی در حال عبور از منطقه و ایمن کردن مسیر برای عبور یک کاروان بزرگ نظامی بودند.

یک تانک ارتش ترکیه که همراه با این نفربر زرهی در حال عبور از این مسیر بود، دچار حادثه نشد.

ژنرال باش بوغ تاکید کرده که حملاتی از این دست ارتش را برای ریشه کن کردن تروریسم مصمم تر می کند.

منابع امنیتی این انفجار را متوجه حزب ممنوع اعلام شده کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) دانسته اند.

پیکارجویان کرد جدایی طلب ترکیه موسوم به پ ک ک غالبا در کوه های شمال عراق مخفی می شوند.

ترکیه، پ ک ک را متهم می کند که از پایگاه هایشان در شمال عراق برای انجام حملات به خاک ترکیه ا� �تفاده می کنند.

حزب کارگران کردستان ترکیه از سال ۱۹۸۴ تا کنون برای استقلال از ترکیه در جنوب شرق این کشور با دولت می جنگد و تا کنون نزدیک به چهل هزار نفر در این درگیری ها کشته شده اند.

ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا حزب کارگران کردستان ترکیه را یک گروه تروریستی می شناسند.

دولت ترکیه برای بهبود وضعیت کردهای این کشور اخیرا تلاش هایی کرده است. اقلیت کردها که عمدتا در شرق ترکیه مستقر هستند، حدود بیست درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

 

ارتش پاکستان شهر اشغالی را از طالبان 'باز پس گرفت'

دولت پاکستان از موفقیت خود در خارج ساختن تندروهای اسلامگرای مسلح از یکی از شهرهای مهم شمال غرب این کشور خبر داده است.

روز چهارشنبه، 29 آوریل (9 اردیبهشت)، سخنگوی ارتش پاکستان اعلام کرد که نیروهای دولتی با دست زدن به عملیات تهاجمی غافلگیرانه توانسته اند شهر دگر، از شهرهای مهم منطقه دره بونر را که در اشغال افراد مسلح طالبان پاکستانی بود از آنان باز پس بگیرند.

تصرف مجدد دگر در ادامه دو روز نبرد سنگین بین نیروهای دولتی و نفرات طالبان در منطقه دره سوات و بخش بونر در ایالت سرحد شمال غرب پاکستان گزارش می شود.

به گفته سخنگوی ارتش پاکستان، در اجرای یک عملیات غافلگیرانه، واحدهای هلی برد در ساعات اولیه بامداد پشت خطوط شورشیان مسلح پیاده شدند و توانستند با واحدهای نیروی زمینی و پاسداران مرزی مستقر در منطقه عملیات تماس برقرار سازند و شورشیان را به عقب نشینی وادار سازند.

ساکنان دگر گفته اند که تیراندازی شدید برای مدتی در داخل ادامه داشت اما به نظر می رسد که شورشیان مسلح از شهر گریخته اند و نیروهای دولتی شهر و مناطق اطراف را تحت مقررات منع رفت و آمد قرار داده اند.

سخنگوی ارتش پاکستان همچنین گفته است که نبرد در بخش دیر سفلی نیز خاتمه یافته و واحدهای ارتش و پلیس محلی بر اوضاع مسلط شده اند.

نبرد در این بخش، که از روز یکشنبه آغاز شد، دهها هزار تن از ساکنان محلی را از محل سکونت آنان آواره کرده و به گفته سخنگوی ارتش، در جریان آن، حدود هفتاد و پنج تن از شورشیان مسلح و ده تن از نیروهای دولتی کشته شده اند.

منطقه عملیات در فاصله کمتر از یکصد کیلومتر از اسلام آباد، پایتخت، واقع است و در هفته های اخیر، گزارش هایی از افزایش حضور و فعالیت اسلامگرایان مسلح در این منطقه گزارش شده بود.

نفوذ طالبان

دو هفته پیش، آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، لایحه مصوب پارلمان حاوی توافقنامه بین دولت و گروه موسوم به جنبش اجرای احکام شرعی (تحریک نفاذ شریعت محمدی) را امضا کرد که بر اساس آن، دولت مرکزی در برابر خلع سلاح اسلامگرایان در منطقه دره سوات، اجازه می داد قوانین شرعی در این منطقه به اجرا گذاشته شود.

هفته گذشته هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در انتقادی ضمنی از این توافقنامه، گفت که دولت پاکستان مسئولیت خود را به طالبان تفویض کرده است.

امضای این توافقنامه، که کوتاه مدتی پس از انتشار گزارش شلاق زدن یک زن به حکم قاضی شرع این منطقه صورت گرفت، باعث انتقاد گروه های مدافع حقوق بشر در پاکستان و در سطح بین المللی از سیاست دولت نیز شد.

در همان زمان، ساکنان منطقه گزارش کردند که افراد مسلح طالبان در دره سوات، به جای آمادگی برای تحویل اسلحه خود، از این محل خارج و ظاهرا عازم بخش بونر می شوند.

برخی مقامات آمریکایی هشدار دادند که طالبان در صدد است مناطق دیگری را به تدریج در اختیار بگیرد و به این ترتیب، تمامی خاک پاکستان را تحت تسلط خود قرار دهد.

آنان همچنین اظهار داشتند که هر نوع توافق صلح بین دولت پاکستان و گروه های مسلح اسلامگرا باعث کاهش فشار بر این گروه ها و در نتیجه، آزادی عمل بیشتر آنها در سازماندهی و اجرای عملیات مسلحانه در آن سوی مرز پاکستان و افغانستان می شود.

در ماههای اخیر، شورشیان اسلامگرا در چندین مورد کاروان های تدارکاتی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا را که از طریق مرز پاکستان عازم افغانستان بودند هدف حمله قرار داده اند.

روز یکشنبه این هفته، مقامات دولت مرکزی پاکستان اعلام کردند که شورشیان مسلح به یک کاروان نظامی در بخش دیر سفلی حمله کردند و نیروهای دولتی نیز در واکنش به این حمله، عملیات گسترده ای را علیه آنان به اجرا گذاشتند که نبردهای سنگین دو روز گذشته را در پی داشت.

طالبان هنوز در مورد اظهارات سخنگوی ارتش پاکستان در روز چهارشنبه اظهار نظری نکرده و سرنوشت مذاکرات صلح اسلامگرایان با دولت مرکزی نیز مشخص نیست.

 

ارتش پاکستان شهر اشغالی را از طالبان 'باز پس گرفت'

دولت پاکستان از موفقیت خود در خارج ساختن تندروهای اسلامگرای مسلح از یکی از شهرهای مهم شمال غرب این کشور خبر داده است.

روز چهارشنبه، 29 آوریل (9 اردیبهشت)، سخنگوی ارتش پاکستان اعلام کرد که نیروهای دولتی با دست زدن به عملیات تهاجمی غافلگیرانه توانسته اند شهر دگر، از شهرهای مهم منطقه دره بونر را که در اشغال افراد مسلح طالبان پاکستانی بود از آنان باز پس بگیرند.

تصرف مجدد دگر در ادامه دو روز نبرد سنگین بین نیروهای دولتی و نفرات طالبان در منطقه دره سوات و بخش بونر در ایالت سرحد شمال غرب پاکستان گزارش می شود.

به گفته سخنگوی ارتش پاکستان، در اجرای یک عملیات غافلگیرانه، واحدهای هلی برد در ساعات اولیه بامداد پشت خطوط شورشیان مسلح پیاده شدند و توانستند با واحدهای نیروی زمینی و پاسداران مرزی مستقر در منطقه عملیات تماس برقرار سازند و شورشیان را به عقب نشینی وادار سازند.

ساکنان دگر گفته اند که تیراندازی شدید برای مدتی در داخل ادامه داشت اما به نظر می رسد که شورشیان مسلح از شهر گریخته اند و نیروهای دولتی شهر و مناطق اطراف را تحت مقررات منع رفت و آمد قرار داده اند.

سخنگوی ارتش پاکستان همچنین گفته است که نبرد در بخش دیر سفلی نیز خاتمه یافته و واحدهای ارتش و پلیس محلی بر اوضاع مسلط شده اند.

نبرد در این بخش، که از روز یکشنبه آغاز شد، دهها هزار تن از ساکنان محلی را از محل سکونت آنان آواره کرده و به گفته سخنگوی ارتش، در جریان آن، حدود هفتاد و پنج تن از شورشیان مسلح و ده تن از نیروهای دولتی کشته شده اند.

منطقه عملیات در فاصله کمتر از یکصد کیلومتر از اسلام آباد، پایتخت، واقع است و در هفته های اخیر، گزارش هایی از افزایش حضور و فعالیت اسلامگرایان مسلح در این منطقه گزارش شده بود.

نفوذ طالبان

دو هفته پیش، آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، لایحه مصوب پارلمان حاوی توافقنامه بین دولت و گروه موسوم به جنبش اجرای احکام شرعی (تحریک نفاذ شریعت محمدی) را امضا کرد که بر اساس آن، دولت مرکزی در برابر خلع سلاح اسلامگرایان در منطقه دره سوات، اجازه می داد قوانین شرعی در این منطقه به اجرا گذاشته شود.

هفته گذشته هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در انتقادی ضمنی از این توافقنامه، گفت که دولت پاکستان مسئولیت خود را به طالبان تفویض کرده است.

امضای این توافقنامه، که کوتاه مدتی پس از انتشار گزارش شلاق زدن یک زن به حکم قاضی شرع این منطقه صورت گرفت، باعث انتقاد گروه های مدافع حقوق بشر در پاکستان و در سطح بین المللی از سیاست دولت نیز شد.

در همان زمان، ساکنان منطقه گزارش کردند که افراد مسلح طالبان در دره سوات، به جای آمادگی برای تحویل اسلحه خود، از این محل خارج و ظاهرا عازم بخش بونر می شوند.

برخی مقامات آمریکایی هشدار دادند که طالبان در صدد است مناطق دیگری را به تدریج در اختیار بگیرد و به این ترتیب، تمامی خاک پاکستان را تحت تسلط خود قرار دهد.

آنان همچنین اظهار داشتند که هر نوع توافق صلح بین دولت پاکستان و گروه های مسلح اسلامگرا باعث کاهش فشار بر این گروه ها و در نتیجه، آزادی عمل بیشتر آنها در سازماندهی و اجرای عملیات مسلحانه در آن سوی مرز پاکستان و افغانستان می شود.

در ماههای اخیر، شورشیان اسلامگرا در چندین مورد کاروان های تدارکاتی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا را که از طریق مرز پاکستان عازم افغانستان بودند هدف حمله قرار داده اند.

روز یکشنبه این هفته، مقامات دولت مرکزی پاکستان اعلام کردند که شورشیان مسلح به یک کاروان نظامی در بخش دیر سفلی حمله کردند و نیروهای دولتی نیز در واکنش به این حمله، عملیات گسترده ای را علیه آنان به اجرا گذاشتند که نبردهای سنگین دو روز گذشته را در پی داشت.

طالبان هنوز در مورد اظهارات سخنگوی ارتش پاکستان در روز چهارشنبه اظهار نظری نکرده و سرنوشت مذاکرات صلح اسلامگرایان با دولت مرکزی نیز مشخص نیست.

هر چند در صد روزی که از آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما گذشته، آمریکا و ایران هنوز به طور مستقیم با یکدیگر گفتگو نکرده اند و برخی از رخدادها مانند بازداشت رکسانا صابری، روزنامه نگار ایرانی آمریکایی و سخنان ضد اسرائیلی محمود احمدی نژاد در اجلاس دوربان 2 در ژنو دورنمای چنین گفتگوهایی را تار کرده است، اما رئیس جمهوری آمریکا همچنان بر تلاش برای گفتگو با ایران اصرار دارد.

بی بی سی فارسی به مناسبت یکصدمین روز ریاست جمهوری باراک اوباما، نظر نیکلاس برنز، جان بولتون و سناتور چاک هیگل، سه نفر از سیاستمداران برجسته آمریکایی را درباره سیاست جدید این کشور در برابر ایران جویا شده است. دو تن از این افراد از کارگزاران سیاست خارجی دولت جورج بوش و دیگری از سناتورهای سابق جمهوری خواه است.

'رویکرد درست'

نیکلاس برنز، معاون سیاسی سابق وزارت خارجه آمریکا و مسوول پرونده ایران در دولت جورج بوش بود. او که یکی از اعضای برجسته کادر دیپلماتیک آمریکا بود، سال گذشته پس از بازنشستگی به دانشگاه هاروارد پیوست.

آقای برنز سیاست دولت جدید آمریکا در برابر ایران را تایید می کند.

"فکر می کنم باراک اوباما و هیلاری کلینتون با اتخاذ یک سیاست قوی و جدی در برابر ایران از یک سو و به کارگیری دیپلماسی و گفتگو از سوی دیگر عملکرد بسیار خوبی داشته اند."

آقای برنز ابتکار عمل باراک اوباما را روش مناسبی برای پل زدن بر شکاف بین دو کشور می داند.

نیکلاس برنز با اشاره به این موضوع که دولت ایران هنوز به طور رسمی پاسخی به پیشنهاد گفتگوی مستقیم آمریکا نداده است، گفت: "کاری که آقای اوباما انجام داد، ایران را در وضعیت دفاعی قرار داده است و شاید تاخیر آنها در پاسخگویی به خاطر این است که دارند درباره چگونگی پاسخگویی خود فکر می کنند."

آقای برنز با انتقاد از سخنان محمود احمدی نژاد در اجلاس ضد نژادپرستی سازمان ملل متحد و بازداشت رکسانا صابری، از تصمیم باراک اوباما برای ادامه تلاش برای گفتگوی مستقیم ایران و آمریکا حمایت کرد.

"فکر می کنم این رویکرد درستی است. در حقیقت برقراری گفتگو بین دو دولت به خاطر مشکلاتی که بر سر عراق، افغانستان و پرونده اتمی دارند بسیار مهم است. دولت اوباما اجازه نداده جنجال های پیش آمده برنامه اش را از مسیر منحرف کند و این نشانه قوت اوست."

'گفتگو موثر نیست'

جان بولتون، نماینده اسبق ایالات متحده در سازمان ملل متحد و از نومحافظه کاران برجسته آمریکا سیاست دولت اوباما را در برابر ایران رد می کند:

"حضور آمریکا پای میز مذاکره با ایران وجاهت آنها را بیشتر می کند و به برنامه اتمی آنها زمان می دهد."

آقای بولتون با اشاره به مذاکرات شش سال گذشته اتحادیه اروپا و گروه 1+5 با ایران اظهار نظر کرد که گفتگوی مستقیم تاثیری بر عزم ایران برای ادامه برنامه هسته ای این کشور نخواهد داشت.

آقای بولتون گفت بر این باور است که برنامه اتمی ایران از خط قرمز عبور کرده است و آمریکا برای مقابله با توانایی هسته ای این کشور تنها دو راه در پیش رو دارد: سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی یا حملات محدود علیه تاسیسات اتمی این کشور.

او واکنش ایران به پیشنهاد گفتگوی دولت اوباما را این طور ارزیابی کرد: "ایران با عدم پذیرش فوری پیشنهاد گفتگو، فشار خود را افزایش داده تا امتیاز بیشتری از دولت اوباما بگیرد. از آنجایی که دولت اوباما، دولت ضعیفی است، استراتژی ایران منطقی است. این برای ایران خوب است و برای آمریکا بد."

جان بولتون در یک ارزیابی کلی به سیاست دولت باراک اوباما در برابر ایران نمره مردودی می دهد و می گوید تهران از این پس امتیازهای بیشتری را از واشنگتن خواهد گرفت.

'برقراری روابط تجاری'

چاک هیگل سناتور برجسته سابق جمهوری خواهان که به استقلال رای شهرت دارد، با نظر جان بولتون مخالف است و ابتکار عمل آقای اوباما برای گفتگوی مستقیم با ایران را اقدام درستی می داند.

"فکر می کنم یکصد روز نخست فعالیت اوباما مثبت بوده و فکر می کنم آن چه او انجام می دهد درست است."

سناتور هیگل که سال گذشته پس از پایان دوره نمایندگی در انتخابات شرکت نکرد، هم اکنون استاد دانشگاه جورج تاون در واشنگتن است. او از اولین سیاستمداران آمریکایی بود که خواستار گفتگوی بدون پیش شرط با ایران شد و دو سال پیش از دولت جورج بوش خواست در تهران دفتر حفاظت منافع تاسیس کند.

آقای هیگل با اشاره به حضور ایران در اجلاس بازسازی افغانستان در لاهه می گوید دولتمردان این کشور از زمان روی کار آمدن دولت باراک اوباما نشانه های مثبتی را از خود به نمایش گذاشته اند.

به گفته او برقراری دیپلماسی مستقیم بین دولت های ایران و آمریکا که سال ها فاقد رابطه بوده اند، کاری زمان بر است.

آقای هیگل در این حال از دولت باراک اوباما خواست فراتر از مسائل نظری و موضوع گفتگوی مستقیم حرکت کند و در جهت برقراری روابط تجاری با ایران و تاسیس دفتر حفاظت منافع در تهران قدم بردارد.

آقای هیگل همچنین با اشاره به این نکته که آمریکا نمی تواند خواسته خود را به ایران دیکته کند گفت، اول باید به گفتگوهای مستقیم اجازه موفقیت داد تا این مذاکرات به جایی برسد که بشود درباره تعلیق غنی سازی گفتگو کرد.

او نیز همچون نیکلاس برنز موضع باراک اوباما را در برخورد با مساله بازداشت رکسانا صابری در ایران، بهترین موضع می داند:

"می دانم علاوه بر اقدام از طریق سوئیسی ها، از طریق مجاری غیررسمی هم برای آزادی این روزنامه نگار در تلاش هستیم. واقعیت این است که نباید اجازه دهیم این موضوع مانع موضوع با اهمیت تر برقراری ارتباط مستقیم بین ایران و آمریکا شود."